Nezapomeň na "vyšší moc" (PŠ 2)

Západní kultura se už nějakou dobu snaží jít cestou nezávislosti na čemkoli, co nás převyšuje. V Evropě se o pravdě hlasuje v Bruselu a ten, kdo si dovolí oponovat, je okamžitě označen za překážku na cestě za všeobecným blahem.

Je mi jasné, že dnešní citát z knihy Přísloví krále Šalamouna narazí na nepochopení těch, na které termín Bůh působí stejně, jako rudý hadr na býka. Pokud je to i váš případ, zkuste dát ještě chvíli Šalamounovi šanci, přestože jeho první rada ve sbírce přísloví zní:
"Bázeň před Hospodinem je počátek poznání..." (Přísloví 1,7a)

Kdyby Šalamoun žil dnes, možná by jeho rada zněla: "Lidé, je to fajn, že se tak věnujete vědeckému poznání, ale nezapomínejte přitom, že jsou oblasti, kde vám vaše slavná věda nepomůže. Je toho mnoho, co převyšuje vaše schopnosti poznání. Mějte proto respekt před tím, co je nad vámi."

Starověký řecký filozof Sókratés prohlásil: "Vím, že nic nevím!" V čem tkví genialita tohoto výroku? Sókratés nebyl žádný hlupák a negramota. Čím víc toho znal, tím víc si současně uvědomoval, kolik toho ještě nezná. Měl pokoru před tím, co zatím zahalovalo tajemství i před tím, o čem tušil, že to nikdy nepochopí.

Jsou věci, které náš omezený rozum nemůže pojmout. Co mám na mysli? Třeba nekonečný vesmír nebo třeba věčnost. Pro člověka, který i s tou nejmodernější technikou vidí kousek za humna, není snadné se vyrovnat s tím, že vesmír možná nikde nekončí. A když cítíte, jak vám díky stáří ubývají síly a začíná vám být jasné, že se krátí i váš čas, který máte ještě k dispozici, to se pak jen těžko filosofuje o věčnosti, kde čas nehraje žádnou roli.

Právníci znají termín "vyšší moc". Tímto termínem označují vše, co člověk nemůže ovlivnit. To, že  ignoruji "vyšší moc", ještě neznamená, že se vyhnu jejím projevům v mém životě.
Vzpomínám na chlapíka, který se vysmíval těm bláznům, co si postavili své domy v údolí a v době dešťů je pak postihla povodeň. "Já se svým domem na kopci můžu být v klidu!" vychloubal se. Pak přišla bouřka, která spláchla trochu bláta na poli nad jeho domem. Když se pak pokoušel odklidit tuny bahna, které zavalily jeho dům i zahradu, byl rád, že mu ti blázni přišli pomoct.

Šalamoun není žádný hlupák, když radí, abychom ve svém životě (pokud jsme věřící) počítali s Hospodinem. A pokud se považujeme za ateisty, tak bychom neměli zapomínat, že jedním z parametrů, který ovlivňuje náš život, je ta tzv. vyšší moc.

Je jedno, zda věříme, že "poručíme větru dešti", nebo si myslíme, že náš úspěch záleží jen na nás. Přestože se říká, že každý jsme strůjcem svého osudu, podle Šalamouna to vždy nemusí platit. V našem životě se občas setkáme se zásahy vyšší moci, které nejsme schopni ovlivnit.

Předcházející díl: Kdo jsi moudry, naslouchej

Autor: Vlastík Fürst | pátek 24.6.2011 21:14 | karma článku: 29,19 | přečteno: 1332x
  • Další články autora

Vlastík Fürst

Ano, bude hůř

2.5.2024 v 19:10 | Karma: 22,31

Vlastík Fürst

Máš ho malýho

26.4.2024 v 17:38 | Karma: 23,64

Vlastík Fürst

Diskuze dospělých

21.4.2024 v 12:41 | Karma: 24,01

Vlastík Fürst

Zvláštní závislost

19.4.2024 v 13:03 | Karma: 19,79