Mluvíte doma spolu ?

Nevím, co se Vám vybaví, když slyšíte termín komunikace. V době totality jsem nějaký čas pracoval v technických službách, kterým se tehdy říkalo "u popelářů". Nemohu říci, že by mi to vadilo, protože poctivá práce nikoho neušpiní. Náš podnik měl na starosti nejen svoz domovního odpadu, ale i údržbu místních komunikací. Zvláště v zimě s tím bylo dost starostí. Proto se mi, když slyším termín komunikace, vybaví i vzpomínky na tehdejší dobu.

        Slovo komunikace má latinský původ. Latina slovem communicare rozumí "communem reddere" - tedy "učiniti společným". Můžeme to také vyjádřit slovy: "Chci se s tebou rozdělit o to, co bylo doposud mým majetkem a co jsi ty postrádal." Nejde tu jen o slova a informace. Jde o vzájemné hledání, budování a udržování vztahu jednoho člověka ke druhému.
        Hlubší význam slova komunikace vyjadřuje latinská věta "communicare est multum dare" - tedy "komunikovat znamená mnoho dávat". Česky to můžeme vyjádřit slovy "sdílet se s někým o něco".
        Když se tedy setkají dva lidé, to, co mezi nimi probíhá, můžeme nazvat komunikací. Z toho je patrné, že komunikace může být dobrá nebo špatná, lepší nebo horší, hladící nebo zraňující, tvořivá nebo bořivá a tak bychom mohli pokračovat.

        V USA udělali psychologové před léty rozsáhlý výzkum v oblasti manželské komunikace. Zjišťovali, kolik času věnuje průměrný manželský pár vzájemným hovorům. Dali stranou fráze jako "Dobré ráno" či "Nashledanou". Měřili pouze rozhovory, které měly obsah, kdy si manželé sdělovali informace a pocity. Po dlouhém průzkumu, kterého se účastnilo několik tisíc manželských párů, došli k šokujícímu zjištění. Průměrný Američan denně hovoří se svým partnerem v manželství 29 vteřin.

        Jak je to u vás? Máte pocit, že jste na tom lépe?
Můžete si udělat malý test, který vám ukáže, jak jste na tom v oblasti partnerské komunikace. Odpovězte na následující otázky. Odpovídejte pravdivě a poproste svého partnera, aby udělal totéž. Nakonec své odpovědi vyhodnoťte a porovnejte. Možná budete překvapeni, a nejen mile.

Test vzájemné komunikace v manželství

  1. Víte, z čeho měl váš partner v posledních 14 dnech největší radost?   ano   tuším   ne
  2. Je u Vás zvykem ocenit práci druhého? (U manželky třeba vaření a u manžela třeba jak dobře řídil při cestě k rodičům.)   ano   někdy   ne
  3. Hovořili jste v posledních sedmi dnech o tom, co vás těší nebo naopak o tom, co vás trápí?   ano   ne
  4. Máte svůj způsob, jak se domluvit v případě potřeby i beze slov nebo tak, aby tomu druzí nerozuměli?   ano   ne
  5. Víte, jak druhému sdělit, že ho máte rád(a)? Mohl Váš partner dnes poznat Váš vztah?   ano   snad    ne
  6. Umíte spolu hovořit o svém intimním životě?   ano   někdy   ne
  7. Může se Vám partner svěřit se svými obavami bez strachu, že se tomu budete smát?    ano   ne
  8. Těšíte se na společné rozhovory?    ano   někdy   ne
    Za každou odpověď ano si započítejte 5 bodů. Za odpovědi tuším, snad a někdy 3 body a za odpovědi ne 1 bod (to je za upřímnost). Sečtěte své a partnerovy body a výsledek dělte dvěmi.

Vyhodnocení:
40 bodů: Ještě jednou sečtěte body. Pokud Vám znovu vyjde 40 bodů, udělejte si test ještě jednou. Pokud opět dojdete ke stejnému výsledku, další pokračování čtěte z pozice odborníka na danou tematiku. Rád přijmu Vaše rady a připomínky.
29-39 bodů: Vaše vzájemná komunikace je na velmi dobré úrovni. Chraňte si ji. Je jako květina a potřebuje zalévat.
19-29 bodů: Je nebezpečí, že brzy vznikne situace, kdy si jeden z Vás najde pro komunikaci (a nejen pro ni) jiného partnera. Začněte se svým vztahem rychle něco dělat.
9-19 bodů: Měli byste ještě dnes přemýšlet, jak řešit situaci ve vztahu. (Rozvod ale není řešení, to jen útěk před problémem, který v dalším vztahu vznikne znovu.)
méně než  8 bodů: Vaše upřímnost je předpokladem, že nic není ztraceno. Zkuste začít znovu s "namlouváním" a objevováním ztraceného vztahu.

        Jak jste dopadli? Jste spokojeni sami se sebou? Nebo máte pocit, že by bylo lepší věnovat trochu energie a času pro zlepšení?
        Když jsme před několika lety s manželkou dostali pozvání na seminář manželského poradenství, domnívali jsme se, že nepotřebujeme, aby nám někdo radil. Dnes, s odstupem času vidíme, jak jsme se mýlili. Poznali jsme, že není ostuda si přiznat, že v něčem máme nedostatky. Můj třídní profesor říkával: "Kdo se neptá, zemře jako hlupák!"

        Na semináři "Umění žít se stresem" jsem slyšel příběh, který dokazuje důležitost umění dobré komunikace v našem životě.
        Kapitán lodi stál v noci na můstku a v dálce uviděl slabé světlo. Rychle si spočítal, že jim brzy někdo zkříží cestu. Zdálo se, že druhá loď je příliš blízko. Přikázal telegrafistovi, aby odvysílal: "Změňte svůj kurs o deset stupňů na jih."
Ihned přišla telegrafická odpověď: "Změňte Vy Váš kurs o deset stupňů na sever."
Rozzlobilo ho, že druhá loď ignoruje jeho příkaz. Dal telegrafovat: "Změňte Váš kurs o deset stupňů na jih! Já jsem kapitán!"
Odpověď zněla: "Změňte Váš kurs o deset stupňů na sever! Já jsem námořník Jonas."
Kapitán dal okamžitě telegrafovat zpět: "Okamžitě změňte Váš kurs o deset stupňů na jih - my jsme válečná loď!"
Doufal, že toto toho druhého zastraší. Ten však telegrafoval zpět: "Doporučuji, aby jste změnili svůj kurs o deset stupňů na sever! My jsme maják."

        Přeji nerušenou plavbu životem a co nejméně kolizí způsobených špatnou komunikací.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Vlastík Fürst | pátek 13.7.2012 20:10 | karma článku: 29,89 | přečteno: 1646x
  • Další články autora

Vlastík Fürst

Na fotce nestárneme

5.5.2024 v 13:31 | Karma: 16,33

Vlastík Fürst

Ano, bude hůř

2.5.2024 v 19:10 | Karma: 23,91

Vlastík Fürst

Máš ho malýho

26.4.2024 v 17:38 | Karma: 24,08

Vlastík Fürst

Diskuze dospělých

21.4.2024 v 12:41 | Karma: 24,44