Klíč: Musíš začít od konce

        Od chvíle, kdy jsem se naučil číst a poprvé se začetl do Bible, patří kniha kazatel mezi ty biblické knihy, ke kterým se rád vracím. Zjišťuji, že v tom nejsem sám. I ateisté oceňují moudrost jejího autora, krále Šalamouna.

        Kniha Kazatel je zvláště oblíbená mezi umělci. Mnozí slavní skladatelé i spisovatelé v ní nacházeli inspiraci. Možná proto, že sami docházeli k podobným závěrům, jako Kazatel: "Světská sláva, polní tráva!"

        Dodnes jsem nepřišel na to, čím mne tato kniha zaujala, když jsem ji poprvé četl v Bibli mé mámy. Ještě jsem nechodil do školy, ale díky starším bratrům jsem už uměl číst. Jednoho dne jsem na stole našel máminu Bibli. Byla otevřená právě na stránkách, kde začínal Kazatel, a tak jsem se začetl. Vím, že jsem tomu moc nerozuměl, ale měl jsem velkou touhu se k tomu čtení vrátit.

        A tak se ke knize Kazatel vracím dodnes. Při každém dalším čtení mne osloví něco jiného a myslím, že dnes už jí rozumím o trochu lépe než v těch pěti letech.

        Někde jsem slyšel, že klíčem k pochopení celé knihy jsou závěrečná slova Kazatele:
"Na závěr vyslechni souhrn všeho:
   Boj se Boha a zachovávej jeho přikázání;
   jenom tak budeš celým člověkem.
Bůh nade vším vyřkne soud;
   bude soudit věci tajné –
   a to dobré i zlé." (Kazatel 12,13+14; Slovo na cestu)

        V Českém ekumenickém překladu zní stejná myšlenka takto:
"Závěr všeho, co jsi slyšel:
   Boha se boj a jeho přikázání zachovávej;
   na tom u člověka všechno závisí.
Veškeré dílo Bůh postaví před soud,
   i vše, co je utajeno, ať dobré či zlé." (Kazatel 12,13+14; ČEP)

        Šalamoun hledal štěstí a moudrost celý život. Měl vše, na co si může člověk vzpomenout. Jako muž mohl mít každou ženu, na kterou ukázal prstem. Mohl si koupit, co chtěl. Stal se slavným umělcem, napsal sbírku přísloví, skládal písně... Přesto zjistil, že nic z toho není trvalým zdrojem štěstí, protože to vše pomíjí.

        Nakonec dochází k závěru, že smyslem života je Bůh. Jak najdeme smysl života, štěstí a také pokoj v srdci? V Kazatelových slovech můžeme najít následující rady:
1.      Každý "smysl života", který hledám bez Boha, je pomíjivý.
        Neboj se budovat dobré vztahy a krásné manželství. Miluj své děti a snaž se je správně vychovat. Pokud máš umělecké sklony, tvoř a klidně buď i šťastný. Podnikej a zbohatni. Nečekej ale, že ti to přinese trvalé štěstí a smysl života.

2.      Bohu by v mém životě mělo patřit první místo
        Jediný trvalý a nepomíjející smysl života hledej v Bohu. Dej mu první místo v životě a pak ti ani zjištění, že vše je marnost, nepřinese deprese a pocit zmaru.

3.      Vše, co máme, je Boží dar
        Pokud zjistíš, že máš nějaké jedinečné nadání a schopnost, nezapomínej při jejím využívání, že to není tvá zásluha. To vše máš jen díky tomu, že jsi byl obdarován Bohem, svým stvořitelem, a jemu proto patří tvá vděčnost a on by měl být oslavován, ne ty, protože každá lidská sláva jednou skončí.

4.      Bůh vidí vše, co dělám a jednou mne bude soudit
        Spousta lidí se naivně domnívá, že zlo, které se jim podaří utajit před druhými lidmi, je zapomenuto. Není to pravda. Jednou přijde Boží soud. Ten lidský možná oklameme díky šikovnému advokátovi nebo podplacením policisty, státního zástupce i soudce. Nebeského soudce nepodplatíme. Bůh na soudu zveřejní vše – nejen do dobré, ale i to zlé, o čem jsme si mysleli, že to nikdo neví.

5.      Celým člověkem se stávám jen v Bohu
        Jen ten, kdo dá Bohu ve svém životě to správné místo, se stává "celým člověkem". Proč to může Šalamoun tvrdit? Protože pochopil, že jsme tak byli stvořeni. Krásně to vyjádřil církevní otec Augustin: "Nepokojné je naše srdce, dokud nespočine v Tobě, ó Bože!"

        Pokud máte chuť se s biblickou knihou Kazatel seznámit trochu blíž, zvu vás na svůj soukromý blog. Každý všední den na něm chci postupně procházet jednotlivé myšlenky knihy Kazatel.

        Můžeme společně obdivovat moudrost stařičkého Kazatele, který prožil celý život jako mocný král. Někdy moudrý a jindy velice bláznivý.

        Jeho největší moudrostí však je schopnost přiznat si omyl i neúspěch. Jeho velikost spočívá v tom, že nám nabízí, abychom se poučili z jeho chyb a nemuseli se učit až z těch vlastních.

        Těším se na vaše příspěvky v diskuzi. Na to, že se budeme navzájem dělit o to, čím nás přemýšlení o knize kazatel obohatilo.

Autor: Vlastík Fürst | pátek 25.10.2013 18:00 | karma článku: 3,31 | přečteno: 105x
  • Další články autora

Vlastík Fürst

Andreji, ty jsi komik

31.5.2024 v 9:01 | Karma: 27,88

Vlastík Fürst

Ústavní soud a změna pohlaví

22.5.2024 v 15:15 | Karma: 13,13