Byl bin Ládin zavražděn?

2.května zemřel Usáma bin Muhammad bin Ládin. Muž, který se rád odvolával na Alláha  a přitom plánoval útoky na civilisty po celém světě.  Má na svědomí smrt tisíců nevinných lidí. Byla jeho smrt vraždou?

To, že je bin Ládin mrtvý, zřejmě přijala s úlevou většina obyvatel této planety. Věřím, že si oddechli i ti muslimové, kteří si přejí žít v míru se svými sousedy, kteří nesdílejí jejich víru.

Patřím k těm, kdo se domnívají, že je dobře, že tento mudžáhid už nebude ve světě podněcovat další násilí motivované náboženskými fanatiky. Zůstává ale otázka, jak to bylo se smrtí tohoto teroristy. Byla spravedlivá nebo to byl zločin – vražda?

Na tuto otázku asi nebude snadná a ani jednoznačná odpověď. Pro odpověď ano i ne se najde spousta argumentů. Dnes ráno jsem četl zajímavý text v 94.žalmu. Autor tohoto textu přemýšlí o zlu, které vidí okolo sebe. Přemýšlí o lidech, kteří terorizují své okolí a ještě se při tom odvolávají na Boha. Nakonec klade svému Bohu otázku: "Může být tvým spojencem terorista, jenž bezpráví povýšil na zákon?" (Žalm 94,20; PŽ)

Podobné otázky si můžeme klást i my. Opravdu chce Alláh, aby byli vražděni nevinní lidé jen proto, že odmítají přijmout islám. Chce, aby v Severním Irsku umírali katolíci nebo protestanti jen proto, že nechtějí změnit svou víru?

Zmiňovaný žalm končí konstatováním, že Bůh "jim dá napít jejich vlastní žluči, zlo se jim vrátí jako bumerang." (Žalm 94,23; PŽ) Mám silný pocit, že se Usáma bin Muhammad bin Ládin 2.května napil vlastní žluči. Sklidil jen to, co po většinu svého života sám zaséval.

Zůstává tu ale otázka: "Byl bin Ládin zavražděn, byla jeho smrt v pořádku?" Přiznám se, že na tuto otázku zatím nedokážu odpovědět. Informací je příliš málo. To, co se mi ale nelíbí, jsou oslavy, které propukly v USA po oznámení jeho smrti. Myslím, že žádná smrt by se neměla "oslavovat", protože, jaký je pak rozdíl mezi jásajícími davy Palestinců, oslavujícími úspěšný teroristický útok na nepřítele a jásajícím davem Američanů, kteří slaví smrt bin Ládina?

Při úvahách o smrti tohoto teroristy jsem si ale uvědomil, že to mohlo dopadnout hůř. Podobný fanatik v minulém století rozpoutal zatím nejhorší válku v dějinách lidstva. Také věřil, že to, co dělá, dělá z pověření samotného boha. Podařilo se mu zfanatizovat celé Německo.

Začala válka, která byla zpočátku blesková. Posílen těmito úspěchy, zaútočil i na Anglii. V Londýně umíraly stovky jeho obyvatel. V roce 1942 přišel sir Arthur Harris, vrchní velitel britského bombardovacího letectva, se svým plánem na ničivou bombardovací kampaň proti Německu. Když ji představoval spojencům, odvolal se na biblické podobenství: "Zaseli vítr a nyní sklidí bouři." (Ozeáš 8,7; ČEP)

I ti, kteří tehdy bombardovací kampaň proti Německu schválili, byli zděšeni, když později uviděli, co toto bombardování způsobilo. Německá města se změnila v hromady sutin. Bouři nakonec nesklízeli ti, kdo seli vítr, ale především obyčejní Němci, kteří válku vůbec nechtěli.

Z tohoto pohledu je smrt bin Ladina pozitivní zprávou. Je dobře, že zemřel dříve, než se z něho stal nový Hitler. Jeho popravu ale oslavovat nemusíme.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Vlastík Fürst | pátek 6.5.2011 8:12 | karma článku: 31,61 | přečteno: 1960x
  • Další články autora

Vlastík Fürst

Na fotce nestárneme

5.5.2024 v 13:31 | Karma: 16,34

Vlastík Fürst

Ano, bude hůř

2.5.2024 v 19:10 | Karma: 23,91

Vlastík Fürst

Máš ho malýho

26.4.2024 v 17:38 | Karma: 24,08

Vlastík Fürst

Diskuze dospělých

21.4.2024 v 12:41 | Karma: 24,44