Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Kapitalističtí příštipkáři

Příštipkářem býval zván méně profesně zdatný švec, který neuměl ušít kvalitní nové boty, takže jen spravoval ty staré. Kapitalistickými příštipkáři mohou být označeni ti politici, kteří neumějí svým voličům nabídnout nic jiného, než neustále nové a nové záplaty na problémy kapitalismu.

Tato definice plně platí především na politiky ČSSD. Nejsou profesně příliš zdatní, takže díry v botě jménem kapitalismus se snaží vždy „tak nějak zazáplatovat“ - tu přidají 200 Kč důchodcům, nějakou tu nějakou stovku rozpustí do platů pracovníků státní správy, tu odpustí poplatky u lékaře či za recept, nebo nechají platit zaměstnavatele svým zaměstnancům za první tři nemocenské… Koho chce svým příštipkařením ČSSD oblafnout, je mi záhadou. Konec konců i někoho v ČSSD by mohlo a mělo napadnout, že přijde doba, kdy ty staré boty už zkrátka a dobře opravit nepůjdou a bude třeba obstarat nové!! Ani levicová platforma „Doleva“, kterou v rámci ČSSD založili Jaroslav Foldyna, Jan Kavan a Lukáš Ulrych žádnou alternativu ke kapitalismu nenabízí (její „programové prohlášení“ a kritiku na něj najdete zde).

Škoda, protože právě tady se otevírá prostor pro novou levici, hledající odpověď na zásadní otázku, která tu po Karlu Marxovi zůstala nově nezodpovězená: „je skutečně komunismus další nevyhnutelnou vývojovou etapou lidstva"?

Zastánci kapitalismu na tuto otázku odpovídají jednoznačně negativně: komunismus je jen neuskutečnitelná fikce a utopie. Kapitalismus pro ně znamená - slovy Yoshihiro Francise Fukuyami - „konec světa“, protože je to systém, který zatím nejlépe funguje a je sám schopen řešit své vlastní rozpory. Je tedy kapitalismus ono pověstné „perpetum mobile“, který vždy své rozpory vyřeší, nebo patří na smetiště dějin, jak říkal Marx a i současní představitelé antikapitalistických hnutí a komunismus je onou nevyhnutelnou nutností?

Odpovíme-li na výše uvedenou oázku kladně, otevíráme se  okamžitě druhá otázka: „lze komunismus postavit i na jiných základech, než na Marxovi a Leninovi“? Víme, že teorie marxismu – leninismu se v praxi neosvědčila, nebo jinak, neprošla úspěšnou „zkouškou života“ v žádné zemi, v níž byl socialismus nastolen. Od dob Marxe a Lenina se kapitalismus výrazně změnil. Z prvotního „průmyslového“ se kapitalismus změnil na „finanční“. Proměnila se i povaha krizí kapitalismu. Zatímco v „průmyslovém“ kapitalismu šlo o krizi z nadvýroby zboží a služeb, v současné době jde o krizi z nadvýroby peněz, které vytvářejí bubliny, jež dříve či později „splasknou“. Změnila se i povaha „třídního boje“. Zatímco v „průmyslovém“ kapitalismu byl hlavní rozpor mezi zájmy kapitalistů a dělníků, dnes jde o rozpor mezi bohatými a chudými, nebo ještě jinak, mezi (bohatými) věřiteli a (chudými) dlužníky, přičemž dlužníky mohou být už i celé státy. Hybateli nového pořádku budou chudnoucí vrstvy obyvatelstva, které začnou - obdobně jako tomu bylo v Řecku - volit antikapitalistické strany. Jejich nesnadným úkolem bude vyzkoušet v praxi různé způsoby jak uspět. Historie ukázala, že nemá smysl vytvářet jakékoliv nové teorie komunismu (konec konců ani kapitalismus „od stolu“ nikdo nevymyslel). Teorie se musejí vytvořit teprve na základě poznatků z praxe. Je to stejné, jako hledáme brod přes řeku, kterou neznáme. Třeba se budeme muset i několikrát vracet, než ho najdeme, ale nakonec ho objevíme.

Autor: Vít Klíma | úterý 14.4.2015 14:54 | karma článku: 14,31 | přečteno: 847x
  • Další články autora

Vít Klíma

Mladí, přijeďte pomoci osídlit Gázu

Škarohlídi tvrdí, že Izrael za nepřiměřenou odvetu v Gáze tvrdě zaplatí. Částečně určitě ano, ale na druhé straně se stane přitažlivější pro naši mládež. Mládež z různých zemí, která dobrovolně přijde svému státu na pomoc!

20.12.2023 v 14:05 | Karma: 17,47 | Přečteno: 379x | Diskuse | Politika

Vít Klíma

Propluje či nepropluje EU mezi Scyllou a Charybdou?

Evropa dnes proplouvá mezi vnitřními sociálními otřesy a další vlnou migrace. Specifikou této migrační vlny je, že migrantům nejde ani tak o „dobré bydlo“, jako primárně potrestat nás, Evropany za naši věrolomnost.

7.12.2023 v 11:05 | Karma: 10,43 | Přečteno: 143x | Diskuse

Vít Klíma

Přesídlí část Palestinců do provincie Al – Anbar?

Bylo, nebylo, jednoho krásného dne přijeli do Izraele jednat zástupci provincie Al – Anbar. Bez mučení přiznávám, že jsem zpočátku vůbec nevěděl, že taková provincie vůbec existuje. Pojďme si ji nejprve představit ...

30.11.2023 v 10:27 | Karma: 10,26 | Přečteno: 162x | Diskuse

Vít Klíma

S Izraelci je lepší obchodovat, než válčit

Chcete-li v Izraeli postavit průplav mezinárodního významu, pak musí být maximálně bezpečný. Izrael se tak - za každou cenu - musí zbavit teroristů, a to i za pomoci svých arabských spojenců.

21.11.2023 v 10:04 | Karma: 20,88 | Přečteno: 413x | Diskuse | Politika

Vít Klíma

Ukrajina a Hamás nás stáhnou ke dnu

V určitém stádiu životnosti domu se musíme smířit s tím, že se jej už nevyplatí opravit, ale výhodnější je postavit nový. Platí to i o českém státu, který války stáhnou ke dnu.

8.11.2023 v 9:19 | Karma: 18,78 | Přečteno: 317x | Diskuse
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167...

Wimbledonská šampionka Krejčíková! Italku přemohla v dramatickém finále

13. července 2024  14:45,  aktualizováno  18:51

Wimbledon má opět senzační vítězku. A znovu po roce tato senzace pochází z Česka! Barbora...

Írán plánuje zabít Trumpa, zjistili nedávno Američané. Posílili jeho ochranu

16. července 2024  20:42,  aktualizováno  21:38

Spojené státy získaly v uplynulých týdnech informace o íránském plánu zabít exprezidenta Donalda...

Fronty na oběd i bloudění ke kanceláři. Štrasburk Čechy první den potrápil

16. července 2024  21:33

Štrasburk (od zvláštní zpravodajky iDNES.cz) Čeští europoslanci mají za sebou první den plenárního zasedání Evropského parlamentu. Seznamovali...

Zasáhneme Berlín i Prahu, hrozí opět Rusko. Naštvaly ho americké rakety

16. července 2024  20:59

Rusko může zasáhnout téměř všechny evropské metropole v čele s Berlínem, Prahou a Paříží, pokud mu...

Po tropické noci udeřily bouřky na Ostravsku, další vznikly na západě Čech

16. července 2024  7:38,  aktualizováno  20:07

Česko má za sebou další tropickou noc. Podle meteorologů na přibližně osmině měřicích stanic...

Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA
Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA

Maminky, pojďme si po sérii dětského testování dopřát také něco pro sebe. Ať už vás trápí strie, jizvy, dehydrovaná pokožka, pigmentové skvrny nebo...

  • Počet článků 229
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 871x
Autor je Mezinárodní realitní konzultant a symatizant DiEM 2025 (diem25.og).

Seznam rubrik