S Izraelci je lepší obchodovat, než válčit

Chcete-li v Izraeli postavit průplav mezinárodního významu, pak musí být maximálně bezpečný. Izrael se tak - za každou cenu -  musí zbavit teroristů, a to i za pomoci svých arabských spojenců.

Bohaté arabské rodiny mají mnohem blíže k bohatým Židům, než k Palestincům, kteří jim nejenže kazí obchody, ale dlouhodobě žijí na jejich účet. V tomto kontextu musíme číst i protiizraelské projevy arabských politiků, které jsou určeny „pro domácí publikum“. Podívejme se například na Irán: plná pusa pomoci Palestincům, ale uprchlíky z Gázy si na své území rozhodně nezve, ba ani  bojkot prodeje ropy pro Izrael a jeho spojence od něj nehrozí. Připomínám, že minulý rok izraelský zbrojní průmysl vloni prodal čtvrtinu své produkce  svým arabským spojencům. Laskavého čtenáře asi nepřekvapí, že i v rámci programu „Prosperita za mír“ se kola obchodu točí vesele dál. Ben Gurionův kanál bude významnou směnnou položkou s arabskými partnery. Jen pro ilustraci: už v roce 2020 se izraelská státní společnost Europe Asia Pipeline Company (EAPC) a emirátská společnost MED-RED Land Bridge dohodly na využití ropovodu Ejlat-Aškelon k přepravě ropy z Rudého do Středozemního moře. Kanál, aby se vyplatil, musí mít přiměřené náklady, takže Gaza bude muset Ben Gurionovu průplavu ustoupit, aby jí nemusel obcházet. Průplav bude pro arabské spojence a investory dostatečně finančně i obchodně atraktivní příležitostí.

Projekt Ben-Gurionova kanálu

Ben-Gurionův kanál povede z Aškelonu přes Negevskou poušť do Ejlatu, kde spojí Rudé a Středozemní moře (viz obrázek). Průplav je ohraničen po březích skalami a zespodu kamenitým dnem. Jinými slovy je bez mělčin, kde mohou lodě zapadnout a bez hrozících sesuvů půdy, které mohou lodě poškodit. Jeho hloubka by měla činit 50 metrů a šířka 200 metrů, takže jím mohou proplouvat i ty největší zaoceánské lodě, které dnes Suezem neproplují. Jeho velkou výhodou je, že nejde jen o jednu linii průplavu, ale o dvě, takže lodě mohou proplouvat oběma směry současně. Průplavem se bude přepravovat hlavně ropa, zkapalněný zemní plyn a obilí. Podél průplavu vzniknou nová města, městečka a vesnice, což je příležitost pro ty Palestince, kteří vymění prosperitu za mír a zaváží se proti Izraeli nebojovat. V praxi se ukáže se, že se s Izraelem více vyplatí obchodovat, než válčit.

A co říci na závěr? Doufejme, že společná prosperita přispěje k obnově myšlenek uvedených v Ben Gurionově „Deklarace nezávislosti“ z roku 1948, která slibovala rovnost občanů Izraele, bez ohledu na jejich náboženské vyznání, pokrevní původ či pohlaví. Jinými slovy, doufám v přerod současné židovské etnokracie ve stát s rovnými právy pro křesťany, muslimy a židy.

Autor: Vít Klíma | úterý 21.11.2023 10:04 | karma článku: 20,88 | přečteno: 424x

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Další články autora

Vít Klíma

Mladí, přijeďte pomoci osídlit Gázu

Škarohlídi tvrdí, že Izrael za nepřiměřenou odvetu v Gáze tvrdě zaplatí. Částečně určitě ano, ale na druhé straně se stane přitažlivější pro naši mládež. Mládež z různých zemí, která dobrovolně přijde svému státu na pomoc!

20.12.2023 v 14:05 | Karma: 17,47 | Přečteno: 390x | Diskuse | Politika

Vít Klíma

Propluje či nepropluje EU mezi Scyllou a Charybdou?

Evropa dnes proplouvá mezi vnitřními sociálními otřesy a další vlnou migrace. Specifikou této migrační vlny je, že migrantům nejde ani tak o „dobré bydlo“, jako primárně potrestat nás, Evropany za naši věrolomnost.

7.12.2023 v 11:05 | Karma: 10,43 | Přečteno: 145x | Diskuse

Vít Klíma

Přesídlí část Palestinců do provincie Al – Anbar?

Bylo, nebylo, jednoho krásného dne přijeli do Izraele jednat zástupci provincie Al – Anbar. Bez mučení přiznávám, že jsem zpočátku vůbec nevěděl, že taková provincie vůbec existuje. Pojďme si ji nejprve představit ...

30.11.2023 v 10:27 | Karma: 10,26 | Přečteno: 165x | Diskuse

Vít Klíma

Ukrajina a Hamás nás stáhnou ke dnu

V určitém stádiu životnosti domu se musíme smířit s tím, že se jej už nevyplatí opravit, ale výhodnější je postavit nový. Platí to i o českém státu, který války stáhnou ke dnu.

8.11.2023 v 9:19 | Karma: 18,78 | Přečteno: 321x | Diskuse

Vít Klíma

Teroristé kupují zbraně na Darknet (u)

Největší evropský černý trh se zbraněmi existuje ve Východní Evropě. Konkrétně na Ukrajině, v Rumunsku, Bulharsku, Polsku a na Balkáně. Evropští Židé jej musí dobře znát, aby Věděli, jakým zbraním budou muset čelit.

7.11.2023 v 9:41 | Karma: 7,76 | Přečteno: 112x | Diskuse

Nejčtenější

Novým papežem se stal americký kardinál Prevost, přijal jméno Lev XIV.

8. května 2025  18:45,  aktualizováno  19:54

Sledujeme online Novým papežem se stal americký kardinál Robert Francis Prevost, oznámil z baziliky sv. Petra...

Zemřel Jiří Bartoška, charizmatický herec a prezident karlovarského festivalu

8. května 2025  13:53

Ve věku 78 let zemřel Jiří Bartoška. Byl dlouholetým prezidentem Mezinárodního filmového festivalu...

Nekontrolovaně k Zemi padající sovětská sonda se zřítila do Indického oceánu

9. května 2025  18:35,  aktualizováno  10.5 13:09

Sovětská sonda Kosmos 482 ze 70. let minulého století se rozpadla v sobotu ráno kolem osmé hodiny...

Rusy rozzuřil hořící Kreml na ponožkách českého zmocněnce. Darebák, zní z Moskvy

9. května 2025  12:08

Řádnou vlnu emocí v Rusku vzbudil český vládní zmocněnec pro rekonstrukci Ukrajiny Tomáš Kopečný....

Soud poslal do vězení starostu Řeporyjí Novotného, porušil podmínku

7. května 2025  14:42,  aktualizováno  21:42

Soud poslal na tři měsíce do vězení starostu pražských Řeporyjí Pavla Novotného (ODS). Na návrh...

Utekl rok a bruselské odlesňovací nařízení je zpět. České firmy doufají v úlevy

14. května 2025

Premium Přes roční odklad se jako bumerang znovu začíná vracet evropské nařízení o odlesňování. To mělo...

Zatajovala von der Leyenová informace? O vině v kauze „Pfizergate“ rozhodne soud

14. května 2025

Premium Pro šéfku Evropské komise Ursulu von der Leyenovou to je ošemetný případ. Unijní soud má ve středu...

Objala Stalina, on jí nechal zabít rodiče. Holčičce z fotky nakonec ukradli i jméno

14. května 2025

Seriál Byla to fotka, která měla Josifa Stalina ukázat jako skutečného otce sovětských dětí a vůdce...

Jedno kafe do vozíku, druhé do tašky. V britských obchodech přibývá zlodějů-seniorů

14. května 2025

V britských obchodech přibývají neobvyklí zloději. Podle bezpečnostní firmy Kingdom Services...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 229
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 873x
Autor je Mezinárodní realitní konzultant a symatizant DiEM 2025 (diem25.og).

Seznam rubrik

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.