Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Co se děje na poli - revoluce, inovace, návrat k přírodě

Během hektického podzimu, kterým letos docela v tempu proplouvám, jsem se zúčastnil dvou významných akcí - konference o precizním zemědělství na ČZÚ v Praze na Suchdole, a předminulý týden veletrhu Agritechnika v Hannoveru. 

Cestou zpět jsme se zastavili i na dvou farmách, obou už na území "nových" spolkových zemí - v Nordhausenu a v Lipsku - Engelsdorfu.

K oběma akcím jsem přistupoval poněkud s nedůvěrou. Konferenci na Suchdole pořádal Zemědělský svaz v čele s prezidentem (ano, tak se nechává titulovat) Martinem Pýchou, známým svým negativním postojem k standardnímu zpracování půdy a oblibou zemědělské chemie. A veletrh v Německu? Abych řekl pravdu, vůbec jsem si neuměl představit, co mě čeká. Ekologie postavená na hlavu (místo hnoje chemie, místo krav sója...)? Elektrifikace za každou cenu?

Naštěstí nic takového se nekonalo. Nechci nudit, takže vypíchnu to podstatné.

Precizní zemědělství s rozmachem navigačních systémů a výkonných řídících jednotek v dobře vybavených strojích nabývá na významu téměř raketovým tempem. Na to se nabalují další disciplíny související se zemědělstvím - agrotechnika, šlechtitelství, agrobotanika. Začínají vznikat velmi přirozené (= přírodě velmi blízké) metody hospodaření, a to jak na úrovni firemní, tak na úrovni pěstování konkrétních plodin.

Příklady:
Dávno se ví, že strukturu půdy lze zlepšit pomocí kořenových systémů rostlin. Řešilo se to podsevem jetelovin pod jarní ječmen. Po sklizení ječmene se jeteloviny nechali další rok na poli a sklízely se pro krmné účely. Dnes jsou stavy skotu na mnohem nižší úrovni a jeteloviny na poli přestávají být produktivní. Přijatelným řešením se pak stává podsévání plodin na zelené hnojení, kdy jeden stroj při jednom přejezdu provede 4 operace - (1) setí hlavní plodiny (obvykle obiloviny), (2) přihnojení startovací dávkou hnojiva do lůžka, (3) "zasetí" další dávky hnojiva do větší hloubky pro motivaci růstu kořenového systému, a (4) výsev podsevu. Po sklizni hlavní plodiny dojde ke zpracování půdy kombinátorem (rozbije zelené hnojení, smísí s povrchovou vrstvou půdy) a secím strojem pro bezorebné setí do úzkých řádků se zaseje ozimá obilovina. Kořenový systém původní, ale hlavně podsévané plodiny udrží případnou dávku umělých hnojiv a zároveň sníží jejich spotřebu.  Po sklizni ozimu se animálně hnojí a velkým pluhem zaorá. Následuje okopanina (brambory, kukuřice, řepa).
Nebo proklínaná řepka:
Ne, že bych jí fandil, ale naprosto geniální mi přijde vysévání řepky společně s řeřichou. Největší škůdci řepky - dřepčíci - tak napadají řeřichu, která jim chutná daleko více. Potom stačí ani ne polovina chemie k tomu, aby porosty byly škůdců zbaveny. Nemluvě o tom, že řeřicha může být vysévána na souvratích menších honů nebo do plodin, kterým dřepčíci nevadí. Totéž platí i o škůdcích na jiných plodinách. 
Mimochodem - není to krásný příklad toho, že zmenšování honů je správná cesta?

Když jsme u té chemie, zastavme se u postřikovačů a rozmetadel průmyslových hnojiv.
Zemědělská chemie je obecně jednak velmi drahá, jednak považovaná zemědělci za druhého spasitele. Na druhou stranu neprospívá ani nám, ani životnímu prostředí. Krokem, nebo spíš úprkem, ke kompromisu, je bouřlivý vývoj v této oblasti: Traktory i samojízdné stroje jsou vybavené analyzátory porostu s takovým rozlišením, že jsou schopné rozeznat konkrétní rostlinu, která vyžaduje nějaký zásah - ošetření, přihnojení. Postřikovače nebo fluidní aplikátory práškových hnojiv jsou na základě těchto informací schopné ošetřit či zásobit živinami přímo konkrétní rostlinu, případně nastříkat jed přímo do hraboší nory. 
Meteorologické stanice, které jsou na nich instalovány, vyhodnocují vlhkost vzduch, rychlost a směr větru či aktuální teplotu a podle toho dokážou rozmetadlo či postřikovač neustále korigovat tak, aby aplikační obrazec byl stále optimální. V tom jim pomáhají přesné radary či speciálně konstruovaná rozmetací ústrojí.

Hitem dneška jsou autonomní stroje. Evropa v tomto ohledu dosud pokulhává za Amerikou. Je to dáno tím, že v USA mají obrovské souvislé plochy, obdělávané velmi extenzivně, s relativně nízkými výnosy. Na těchto plochách je navíc málo překážek, takže relativně autonomní stroje zde mohou pracovat poměrně dobře. Otáčení na souvratích je málo, stejně tak možných střetů s překážkou. Není tedy divu, že vystavené autonomní stroje pocházely od amerických výrobců. Zatím se ale zdá, že roboty jako tento to nebudou. Spíše půjde o velké stroje - ať již traktory nebo samochodné speciály. Uvidíme.

Suma sumárum - akce to byly rozsáhlé i významné. Určitě se k nim ještě vrátím. 

Původně jsem na konec plánoval umístění videa - nahrávky vázacího ústrojí, kterak váže smyčku. Je to věc, kterou - ač vystudovaní mechanizátor - obtížně chápu. Jak může stroj uvázat smyčku? Věřte mi, že může. Mám to nahraný! Jenomže se zároveň potvrdilo známé Murphyho pravidlo "Zapamatuješ-li si jednu věc, okamžitě zapomeneš jinou", a to ve variantě "Jakmile vyřešíš jednu záhadu, okamžitě se objeví jiná". Přesněji - v přidání videa na Youtube mi brání "neznámá chyba". Malý černý obdélníček s tímto zlověstným bílým textem je bohužel jediným výsledkem mého snažení. Naštěstí jsou tam i jiná díla na toto téma. Třeba tady: 

Ještě pár zajímavých fotek:

 

Detail 4 výsevních ústrojí secího stroje Amazone, který umí sít dvě plodiny najednou, k té hlavní přidat startovací dávku hnojiva a ještě "zasít" další dávku hnojiva do větší hloubky
Velký tahák na stánku firmy Case - autonomní traktor
Meteorologická stanice na rozmetadle Amazone (bohužel trochu přesvícená světlem, lepší fotku nemám...)
Tahle odhrnovačka je fakt plastová! A nejen to, v Asii jde prý na dračku. Nelepí se na ni totiž bláto v rýžovištích. Věřili byste tomu?
Žací lišta kombajnu, která kopíruje terén
Výsevní ústrojí přesného secího stroje. Na tom sice není nic nového, ale na tomto obrázku je hezky vidět princip činnosti přesného secího stroje.
I traktor lze vydesignovat. Mně se líbí.
Tenhle kombajn má tak velký záběr, že si musí komín omotat kolem dokola :-)
A nakonec trocha nostalgie :-) Tenhle kousek, stejně jako Zetor 7711 ukrytý v hangáru, nejsou na prodej. Patří šéfovi dealrství zemědělské techniky v městečku na pomezí starých a nových spolkových zemí a slouží hlavně na parádu :-)

Auf Wierdesehen příště:-)

Autor: Lumír Vitha | středa 27.11.2019 6:40 | karma článku: 12,94 | přečteno: 365x
  • Další články autora

Lumír Vitha

Obnovitelné zdroje - Proč jsem si takový pořídil? Dnes úložiště

Když mám volnou chvilku zkombinovanou s potřebou něco napsat, v posledních měsících píšu o takových fujtajblových věcech, jako jsou obnovitelné zdroje nebo elektromobily. Obé jsem si v určitých variantách pořídil, takže se na to

10.6.2024 v 6:15 | Karma: 7,32 | Přečteno: 258x | Diskuse| Společnost

Lumír Vitha

FVE přemítání, pro příště už nepáchnoucí benzínem, aby to někoho nemátlo

Potřetí usedám ke klávesnici, abych veřejně popřemýšlel, proč FVE, vlastně kompletně OZE, ano, nebo ne. Podle reakcí pod mými dvěma předchozími texty usuzuji, že je to téma přinejmenším dráždivé. Vlastně neusuzuji, spíš se to

10.4.2024 v 5:57 | Karma: 6,48 | Přečteno: 393x | Diskuse| Společnost

Lumír Vitha

FVE zamyšlení páchnoucí benzínem - pokračování

V pátek jsem si položil otázku, proč se zasazovat o další závislost na zdrojích energetických surovin ze zemí s těžko předvídatelnými režimy, když k nám dopadá dostatek energie ze slunečního záření, které je zdarma

9.4.2024 v 5:44 | Karma: 18,38 | Přečteno: 3194x | Diskuse| Společnost

Lumír Vitha

Malé fotovoltaické zamyšlení trochu páchnoucí benzínem

Dnes se opět po nějakém čase v tisku objevila informace o tom, že země OPEC snižují těžbu ropy, aby udržely, případně zvýšily cenu. Což mě přivedlo k tomu, hodit na papír otázku, kterou už mám na jazyku dlouho.

5.4.2024 v 6:10 | Karma: 12,52 | Přečteno: 736x | Diskuse| Společnost

Lumír Vitha

Za co bych stávkoval? - Pokračování

Nebo spíš rozvinutí toho, co jsem napsal v pátek. To proto, že debata pod článkem se stočila pouze na školné, jako kdybych označil školné za univerzální všelék. V úvodu pro přehlednost zopakuju stěžejní odstavec zmíněného textu.

27.11.2023 v 6:04 | Karma: 18,52 | Přečteno: 300x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

Silné bouřky zasáhly Česko, v Praze průtrž zatopila ulice a omezila dopravu

27. června 2024  11:22,  aktualizováno  18:29

Přímý přenos Na Česko během odpoledne udeřily silné bouřky. Postupovaly od jihozápadu ke středním Čechám. Kolem...

Komentátor Schmarcz se po extempore se Šlachtou dočkal vyhazovu z televize

20. června 2024  18:42

Televizní stanice CNN Prima NEWS ukončila spolupráci s komentátorem Martinem Schmarczem. Ten se při...

Hlavní záhadou Putinovy cesty po Asii je díra v limuzíně, říká Kmoníček

21. června 2024  14:52

Podcast Vladimir Putin si v Severní Koreji pořídil řadu rozverných fotek s Kimem, Vietnamu slíbil pomoc při...

Víkendová výheň, bude až 35 stupňů. Bouřky s kroupami hrozí už dnes

28. června 2024  11:37

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal na páteční odpoledne výstrahu před vysokými teplotami...

Hrůza, závory se zvedly, říká svědkyně. Vlak jel po zavřené koleji, uvedl ministr

28. června 2024  11:21,  aktualizováno  11:34

Rychlík z Prahy, který se ve čtvrtek srazil na Slovensku s autobusem, jel po koleji, jež byla pro...

V kamenolomu na Příbramsku výbuch těžce zranil dělníka, letěl pro něj vrtulník

28. června 2024  11:32

V pátek ráno došlo v Kozárovicích na Příbramsku k výbuchu rozbušky v kamenolomu. Při explozi se...

Nad Prahou proletěla čtveřice gripenů. Nepanikařte, ozbrojené síly slavily

28. června 2024  11:07,  aktualizováno  11:26

Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) a náčelník generálního štábu Karel Řehka na pražském...

Rozdáváme plenky pro citlivou pokožku ZDARMA
Rozdáváme plenky pro citlivou pokožku ZDARMA

Hledáte pro svá miminka spolehlivou ochranu a chcete, aby se cítila jako v bavlnce? Nyní máte jedinečnou příležitost zapojit se do testování nových...

  • Počet článků 223
  • Celková karma 11,17
  • Průměrná čtenost 1283x
Narcistní civilizace se vyznačuje tím, že v totalitě komunikačních technologií prakticky nekomunikuje, jen vytváří hluk.

Závěr: Internet je dokonalý vynález. Bez něho by blbost chřadla.