Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Používání mobilů o přestávkách opravdu ničemu nevadí?

Nedávno zveřejná studie o zákazu používání moblů o školních přestávkách tvrdí, že zákaz nic nepřináší a všechno je v pohodě. Tak jsem si ji našel a musím říci, že jsem byl zaražen její nízkou úrovní a povrchností.

Na Fakultě sociálních studií Masarykovy university vznikla studie Pravidla a používání technologií ve škole v souvislosti s chováním dospívajících. Její závěry byly prezentovány dokonce v médiích a díky tomu se ve veřejnosti mohl šířit dojem, že zákaz mobilů o přestávkách není potřebný. Proto jsem si Studii dohledal a musím říci, že jsem byl zaražen její nízkou úrovní a povrchností. 

Definice pojmů:

použití zařízení znamená matlání na mobilech, tabletech, počítačích a jiných elektronických zařízení (dále také  jen mobilech), a to s připojením k mobilnímu internetu nebo i bez něj (např. hry off-line),

dospívající nebo také puberťák, člověk od 12 do cca 18, někdo ale nedospěje nikdy, neboť společnost infantilní,  

 Moje námitky jsou následující:

  1. není zřejmé, jakým způsobem bylo eliminováno vědomé zkreslení odpovědí dospívajících v zájmu dosažení cíle (volného přístupu k mobilům) a zkreslení nevědomé, subjektivní, tj. nadsazení aktivit obecně vnímaných jako pozitivní (rozmluva se spolužáky…) nad aktivitou vnímanou jako negativní, tj. použití mobilů,
  2. chybí mi definice „bavení se spolužáky“, která má ve Studii udávanou největší „spotřebu času“
  3. chybí mi způsob eliminace subjektivního vnímání času stráveného „bavení se spolužáky“; není problém v dnešní době vydávat za „bavení se“ činnost, probíhající na pozadí sledování mobilů (tak jako není problém říci, byli jsme s kamarády v restauraci, ale každý zde byl fakticky sám s tím, že matlal na mobilu); toto téma určitě nelze serózně šetřit (měřit) dotazníkovou akcí, ale jedině sledováním přímým aktivit uživatelů, resp. jejich zařízení např. pomocí instalace aplikace v mobilu (s jejich souhlasem),
  4. graf 1 Studie je úplně zavádějící, což je zarážející již u kapitoly Klíčová zjištění, kdy uváděná procenta překračují sumu 100 %, nezdálo se to mé 12-ti leté dceři,
  5. způsob položených otázek není relevantní a uvedené odpovědi o ničem nevypovídají;  výzkumná otázka měla v principu znít, kolik procent času ve školních přestávkách trávíš bavením se spolužáky, používání  mobilů, tabletů …….Toto je sice uvedeno v grafu 7, ale z důvodu uvedených výše pod ad 1-3) nejde o relevantní údaj, kromě toho je zjišťovaný jen tak „bokem“.
  6. Absolutně nevypovídající je kapitola Pravidla a excesivní používání internetu a PRAVIDLA, POUŽÍVÁNÍ MOBILŮ A PROBLÉMY SOUVISEJÍCÍ   S PŘESTÁVKOU. V podstatě bych zde použil přirovnání s dotazováním alkoholiků, zda pociťují nějaké problémy. Samozřejmě nikdo nepřizná problémy jako „……zanedbávání jídla nebo spánku kvůli internetu, nepříjemné pocity spojené s nemožností připojit se na internet, surfování na internetu i přes to, že to není pro člověka zábavné, zanedbávání rodiny, přátel, školní práce nebo koníčků kvůli času stráveném na internetu a neúspěšnou snahu omezit čas strávený na internetu“ ani … obtíže se soustředěním na výuku nebo nedostatkem odpočinku“.Jestliže podle jiných studií 1,  je průměr času strávených na zařízení 3 hodiny denně, tak musí někde chybět. V podstatě se jedná o šetření v oblasti „drogové“ závislosti a tomu musí být uzpůsobeny i metody výzkumu.
  7. autoři se ve Studii nepozastavili nad problémem porušováním pravidel, tj. vydaného zákazu používání zařízení o školních přestávkách,
  8. autoři opomíjí fakt, že vzhledem k porušení zákazu používání mobilů o přestávkách, odpovědi mohly být uzpůsobené v souladu s tímto zákazem, tzn. mohlo dojít k popírání používání mobilů o přestávkách,
  9. autoři pomíjí fakt, že žádný rodič není povinen pořídit svému dítěti zařízení s připojením na internet (ani jej vlastnit, tj. mít doma), tzn. jakékoliv úkoly a vedení výuky s předpokladem vlastnictví zařízení jsou liché,
  10. postrádám publikování dotazníku.

 

Závěr:  Použité metody výzkumu jsou nerelevantní. Uvedená studie je bezcenná a její závěry jsou naprosto zavádějící. V podstatě legitimizuje závislosti na zařízeních.  Studie mě nepřesvědčila, že chytré telefony nevedou k zblbnutí a zvláště děti, by neměly mít mobily on-line v rukách.  

 

 

 

 

 

 

Autor: Vilém Barák | středa 27.11.2019 17:06 | karma článku: 20,16 | přečteno: 730x
  • Další články autora

Vilém Barák

Jak vypadá válka 2.0.?

Koncept hybridní války předpokládá, že hranice mezi mírem a válkou bude zastřená, aby nebylo zřejmé, že vůbec probíhá. Hlavním bojovým prostorem je mysl, znamená posun od přímého ničení nepřítele k jeho ovlivňování a zlomení.

18.12.2023 v 15:15 | Karma: 17,21 | Přečteno: 474x | Diskuse| Politika

Vilém Barák

Zaveďme proti politikům a státním úředníkům možnost žaloby na „lež“

V případě rozhodnutí soudu, že výrok pronesený žalovanou fyzickou osobou je nepravdivý, tak u státem placených osob by došlo k ukončení pracovního vztahu, politici by lehce získali glejt, že jsou soudem uznaní lháři.

14.12.2023 v 9:10 | Karma: 31,68 | Přečteno: 2807x | Diskuse| Politika

Vilém Barák

Pomáháme Izraeli, je ale načase, aby pomohl na Ukrajině

Po útoku Ruska na Ukrajinu propásl Izrael šanci ke sblížení se Západem, vystupoval nadmíru arogantně, jako solitér, který nikoho nepotřebuje. Dokonce Ukrajině radil, aby se vzdala území. Dnes kvůli němu riskujeme ropné embargo.

13.11.2023 v 11:39 | Karma: 14,59 | Přečteno: 527x | Diskuse| Politika

Vilém Barák

Pošleme negativní virtuální realitu k šípku

Nedá mi to, abych nepřispěl názorem do hospodské debaty o stavu Česka. Když člověk čte zpravodajské weby, tak je zde jenom spálená země a Babiš se může těšit na vázání anonystických členských průkazů do kůže voličů vládní koalice.

9.11.2023 v 17:47 | Karma: 17,23 | Přečteno: 435x | Diskuse| Politika

Vilém Barák

Politici, změňte zákon a vyházejte osazenstvo ČNB na ulici

Ústavní úkolem České národní banky je péče o cenovou stabilitu. Dnešní 5,4 bilionu korun mezi lidmi má kupní sílu 4,1 bilionu korun v cenách před dvěma roky. Vlivem inflace zmizelo jakoby „samo“ 1,3 bilionu korun.

8.11.2023 v 13:09 | Karma: 22,29 | Přečteno: 558x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

NATO by Rusy porazilo, Putin má jedinou naději, řekl polský ministr zahraničí

26. dubna 2024  12:04

Rusko by se mělo bát Severoatlantické aliance, protože ho v případě střetu s ní čeká „nevyhnutelná...

Pokleknete a budete prosit. Generál slíbil zničit NATO do roku 2030

24. dubna 2024  21:21

Velitel čečenských sil bojujících na Ukrajině a věrný obdivovatel ruského prezidenta Vladimira...

Počkej na mě! Vyprovodil tátu do války, jeho fotka otevírala peněženky

1. května 2024

Seriál Jeho rozzářená tvář bývala za druhé světové války vystavena v každé třídě a kanadským žáčkům...

Bijec migrantů živoří. Salvini zamrzl v minulosti, spásu hledá v bájném mostu

1. května 2024

Premium Někdejší hvězda italské krajní pravice Matteo Salvini politicky živoří. Jeho strana Liga před...

Strach z problémového nájmu? Majitelé bytů mají získat garanci za nájemníky

1. května 2024

Premium Stát chce motivovat majitele nemovitostí k poskytování bydlení i rizikovým nájemcům. Pronajímatelé...

Dvacet let v Unii řečí čísel. Češi dominují v kaprech, letí také Erasmus

1. května 2024

Dvě dekády po vstupu do Evropské unie je co se týče peněz Česko více než bilion korun v plusu. Z...

  • Počet článků 291
  • Celková karma 23,29
  • Průměrná čtenost 2227x
Každý má právo hledat své štěstí, pokud to není na újmu jiným lidem. Vycházím ze zásady, že stát je tu pro občana a nikoliv naopak. Každý z nás má právo hodnotit, zda pravomoci vykonávané státem by nešly vykonávat lépe nebo jinak, například zda je nevrátit občanům. Neustále je třeba hledat, jak věci dělat levněji, rychleji, přesněji, prostě efektivněji.

Seznam rubrik