Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Pomáháme Izraeli, je ale načase, aby pomohl na Ukrajině

Po útoku Ruska na Ukrajinu propásl Izrael šanci ke sblížení se Západem, vystupoval nadmíru arogantně, jako solitér, který nikoho nepotřebuje. Dokonce Ukrajině radil, aby se vzdala území. Dnes kvůli němu riskujeme ropné embargo. 

Situace v Izraeli měla před útokem Hamásu dvě paralely. První se Spojenými státy éry Donalda Trumpa a jeho arogantní politikou „America über alles“ prostou všech spojenců. Druhou podobnost lze nalézt s Arménii, která si představovala, že na základě vojenské převahy nad Azerbájdžánem bude Náhorní Karabach navždy její. Po 7. říjnu 2023 se všechno změnilo. Izrael dnes potřebuje zbrojní pomoc i politické spojence, aby alespoň na chvíli odstínili křik světa, až bude likvidovat hnízda Hamásu v Gaze. Zřejmě potřebuje i přátele, kteří budou korigovat  chování Benjamina Netanjahua. Mějme na paměti, že Bibi není Izrael a jeho zoufalá snaha zakrýt selhání  své i jím vedené vlády ortodiletantů může vést k neblahým koncům. On sám je dnes největší bezpečnostní hrozbou pro Izrael. Jak o něm řekl izraelský expremiér Ehud Olmert: „Netanjahu se nachází ve stavu „nervového zhroucení“.

Naskýtá se ale kardinální otázka, proč by Izrael měl politickou podporu od Západu dostat. Stejné záběry zmaru, vraždění, znásilňování, mučení jako z okolí Gazy 7. října, přichází již rok a půl z Ukrajiny. Je pravda, že Evropská unie se nechovala k Izraeli vždy pěkně a některé členské státy braly ohledy na míněním svých arabských voličů. Jenže lidé i státy potřebují přátele, což někdy vyžaduje zatnout zuby a poslouchat i zdánlivě „hloupé a impertinetní“ rady. Po útoku Ruska na Ukrajinu propásl Izrael šanci ke sblížení se Západem, vystupoval nadmíru arogantně, jako solitér, který nikoho nepotřebuje. Dokonce Ukrajině radil, aby se vzdala území. Kdyby se někdo opovážil říct, tehdy i dnes, něco podobného na adresu Izraele, byl by jeho vládou označen za antisemitu nejhrubšího zrna. Západ kvůli Izraeli balancuje na ostří nože ohledně možnosti arabského ropného embarga, což by bylo v souhře s krizí táhnoucí se od roku 2021 smrtící hlavně pro Evropskou unii, protože Spojené státy jsou energeticky soběstačné.

Ano, Rusko je vojensky přítomno v Sýrii a umožňovalo Izraeli bombardovat základny „spojence svého spojence“ Hizballáhu. Jenže jako mnohokrát v historii se ukázalo, že kšefty s čertem vedou do pekla. Co dalšího Izrael dostal od Ruska za ignorování Ukrajiny? Rostoucí zbrojní spolupráci Kremlu s arcinepřítelem Iránem. Po vraždění 7. října pozvání zástupců Hamásu a ajatolláhů do Moskvy. Pogromy na Židy v ruských městech Machačkala, Chasavjurt a v posledku popření jeho práva na sebeobranu od zástupce Ruska v OSN. V době, kdy Izrael napíná své vojenské síly na maximum, už není schopen Rusy ze Sýrie vyhnat. Okno příležitosti otevřené po 24.únoru 2022 se zavřelo. Najednou musí skákat, jak Rusko píská, protože co kdyby ještě ke všem problémům začalo střílet na izraelská letadla útočící na základny Hizballáhu v Sýrii?

Vítězství Ukrajiny nad Ruskem je v národním zájmu České republiky. Stejný zájem, vztažený tentokrát ke Spojeným států, deklaroval prezident Joe Biden. V případě Izraele je motivace k  podpoře ze strany Čechů jiná. Přiznejme si to, kromě aktuálních emocí hlavní roli hraje odpor k migrantům z arabských zemí, který se transformuje do obecného odmítání islámu a myšlenkovou indukcí do podpory Izraele.

Západ se potýká s Ruskem, Izrael s Hamásem, Hizballáhem a dalšími poskoky Iránu. Kde je situace horší? Na webu časopisu Foreing Affairs Amaney komentovali autoři A. Jamalová, Michael Robbins výsledky sociologického průzkumu dokončeného shodou okolností 6. října 2023. Celkem 67 procent Gazanů nemá v Hamás důvěru, jenom 27 procent by mu ve volbách dalo svůj hlas, jeho kandidáta na prezidenta by podpořilo jen 24 procent dotázaných. Současně 75 procent obyvatel Gazy by si přálo mírové řešení a „pouze“ 20 procent vojenskou likvidaci státu Izrael.

Dle průzkumu nezávislého centra Levada si 75 procent Rusů přeje pokračování války na Ukrajině a podíl chcimírů se udržuje na pouhý 15 procentech. Podle státního centra VCIOM, podpora diktátora Putina se udržuje na 80 procentech.

Palestinci sice předvádí v médiích odpudivé protižidovské divadlo, ale jak se zdá, terorismus má u Rusů větší podporu než u Palestinců v Gaze.  Snad se přátelé Izraele budou moci přestat ptát, zda opravdu patří k Západu. Jsme na jedné lodi, ale spojenectví musí být oboustranné. Jednou pomůžeme my tobě, podruhé ty nám. 

 

 

Autor: Vilém Barák | pondělí 13.11.2023 11:39 | karma článku: 14,59 | přečteno: 529x
  • Další články autora

Vilém Barák

Levná ruská válka pomocí dezinformací

Podle odhadu západních bezpečnostních služeb, pouze 15 procent výdajů ruské rozvědky slouží pro financování klasických špionážních operací a zbývajících 85 procent je určeno na aktivní ovlivňování nepřítele.

11.7.2024 v 15:24 | Karma: 16,23 | Přečteno: 329x | Diskuse | Politika

Vilém Barák

Výsledkem Orbánovy cesty k Putinovi je bombardování dětské nemocnice

Z odpálení 38 střel na města protistrany a vybombardování dětské nemocnice po odjezdu „mírového emisara“ je vidět, že Putin Orbána nebere vážně, je pro něj onuce, pohůnek, pro Rusko užitečný „idiot“, nic více.

10.7.2024 v 13:25 | Karma: 20,56 | Přečteno: 423x | Diskuse | Politika

Vilém Barák

Fotbal čeká na první mrtvé na stadionech

Fotbal si říká o sektory s holým betonem, aby nešlo nic vytrhat, zapálit, obehnané mřížemi s přívodem elektrického proudu, se zabudovanými dálkově ovládanými vodními děly, vrhači slzného plynu, zábleskových a ohlušovacích granátů.

23.5.2024 v 18:42 | Karma: 25,94 | Přečteno: 1226x | Diskuse | Politika

Vilém Barák

Ať i zaměstnanec odůvodňuje svoji výpověď z pracovního poměru

Není něco shnilého v tomto státě, když dnes zaměstnavatel může dát zaměstnanci výpověď pouze z kvalifikovaných důvodů a v opačném gardu, zaměstnanec může podat výpověď z pracovního poměru kdykoliv, a to bez uvedení důvodu?

22.5.2024 v 13:23 | Karma: 31,72 | Přečteno: 3598x | Diskuse | Politika

Vilém Barák

Jaká je šance Západu na vítězství nad ruskou totalitou?

Žádná předurčenost vítězství pravdy a lásky nad lží a nenávistí neexistuje. K tom jsou zapotřebí zbraně a odhodlaní lidé. Pouze si namlouváme, že naše společnost má vůči totalitářským barbarům výhodu v efektivnosti a odolnosti.

16.5.2024 v 15:54 | Karma: 19,21 | Přečteno: 565x | Diskuse | Politika
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Každý den rozdáváme bazény za 100 tisíc Kč

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Léto je v plném proudu, teploty pravidelně stoupají nad 30 stupňů a schladit se ve vodě je jistě...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

24. července 2024  11:37

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

22. července 2024  14:31

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do...

Na jihu Evropy budou žít nejstarší lidé světa, přitom jejich strava není zdravá

25. července 2024

Premium Čím je země bohatší, tím vyššího věku se v ní lidé dožívají. Zdá se, že proti tomuto tvrzení nelze...

Už nemám moc v úmyslu zasahovat do daní, brání premiér Fiala tiché víno

25. července 2024  13:05

Boj o to, zda má být zdaněno tiché víno, čemuž dosud úspěšně brání vládní lidovci a spolu s nimi...

Existuje plán na výrobu i zachování části míst v Liberty, oznámili ministři

25. července 2024  9:42,  aktualizováno  13:01

Existují reálné plány na zachování takzvané druhovýroby ve firmě Liberty Ostrava a podstatné části...

Elektroauta se pečovatelům prodraží, ani s dotací se jejich koupě nevyplatí

25. července 2024

Premium O „svatého“ tažení Evropské unie proti autům se spalovacími motory už jsou zapojeni i tuzemští...

  • Počet článků 297
  • Celková karma 21,01
  • Průměrná čtenost 2234x
Každý má právo hledat své štěstí, pokud to není na újmu jiným lidem. Vycházím ze zásady, že stát je tu pro občana a nikoliv naopak. Každý z nás má právo hodnotit, zda pravomoci vykonávané státem by nešly vykonávat lépe nebo jinak, například zda je nevrátit občanům. Neustále je třeba hledat, jak věci dělat levněji, rychleji, přesněji, prostě efektivněji.

Seznam rubrik