Fotovoltaika?

Dovedu si představit  hutníky, umělecké kováře a podobné řemeslníky, jak za jasného bílého dne silami FVE taví a posléze odlévají svoje kovy do forem, tohle použití je jistě zcela efektivní a možné.

Někde na poli nebo v zahradě ale i taky na střeše jsou dnes často vidět soupravy fotovoltaických panelů. Je to k něčemu, má to smysl? A jaký?

Ano, odpovídám si, smysl to v principu má, na Zemi ze Slunce dopadá tak obrovské množství elektromagnetického záření, že by bylo chybou se nepokusit je využít i jinak, než že nám ohřeje vodu na koupání v jezeře nebo na pokožce způsobí žádoucí ztmavnutí.

Fotovoltaické panely umí ze slunečního záření nějak vyrobit elektrické napětí a vzniklý proud se teoreticky dá nějak rozumně použít. Z kurzů astronomie vím, že dnešní panely jsou zatím chcípáčci, že dokážou využít jen zlomeček dopadající energie, tedy ano je potřeba pracovat na jejich dalším zdokonalování.

Paradoxy

Ovšem panely bych skoro ani nedokázal nazvat zdroji elektrické energie, protože jsou velmi náladové a hlavně nespolehlivé. Neumí a nikdy umět nebudou dodávat třeba proud 1 mA při napěti 12V a to po dobu aspoň jednoho kalendářního měsíce, každou hodinu, každou minutu a sekundu. To neumí a neumí, protože Slunce zapadne a je z nich utuchlý mrtvý šrot!  Tak si říkám, že je to spíš neutuchající zdroj financí pro solární barony!  Správně by za dobu, kdy nedodávají ani miliwatíček výkonu měli platit nějaké tučné pokuty!  A ta doba, kdy nic nedodávají je v průměru dlouhá 12 hodin denně, ano, 12 hodin denně se z těchto srandovních zařízení nevymámí ani miliwatt výkonu! Píšu tenhle blog za kalného rána, kdy jsou FVE zcela chcíplé a nabýt JE, tak nesvítím, počítač nejede, topení netopí. Copak nevíme, že se Země pravidelně otáčí?

Pekaři co normálně kynou svoje těsta od půlnoci do brzkého rána a pak v rozžhavených pecích do křupava chystají chlebíček a houstičky ke snídani by se mohli v klidu vyspat, protože pečení nastane nejdřív před polednem a my svoje snídaně s čerstvým pečivem bychom mohli odbývat tak asi ve dvě odpoledne. Nakonec proč ne?

Svícení a topení? Ptám se sám sebe a myslím na svůj dům a byt. Svítit v něm a hřát se u radiátorů potřebuji spíš okolo poledne jasných letních dní nebo uprostřed tmy dlouhých zimních večerů? Zná někdo odpovědi na mé otázky? Nepotřebuji je. FVE se nedají rozumně a spolehlivě používat na osvětlování a vytápění našich domovů. Ohřev teplé vody je rovněž postižen paradoxem nespolehlivého výkonu a nejvíc teplé vody budu mít za vrcholného léta, ale v zimě? V zimě budu chodit vousatý, protože se ani neoholím, ale zase plnovous ochrání před mrazivým větrem!

Na co tedy?

V souladu se silou slunečního osvitu, a tedy výkonu FVE je potřeba klimatizování našich domovů. Tady se to konečně potkalo. Čím víc svítí Slunce, tím je tepleji a tím vyšší výkon potřebují klimatizační zařízení a naštěstí tím vyšší výkon jde z FVE.  Ale ovšem rozpálené večery a noci holt nějak budeme muset vydržet, protože navíc budeme mít naštěstí plno horké vody v bojlerech (vtip).

A samozřejmě přes den můžeme efektivně dobíjet naše  elektroautíčka, abychom pozdě odpoledne mohli konečně odvézt děti do škol(k)y a dostavit se do práce. A civilizace se bude muset překotit z režimu den/noc na noc/den, spát a nabíjet se bude ve dne.

Dovedu si představit i hutníky, umělecké kováře a podobné řemeslníky, jak za jasného bílého dne silami FVE taví a posléze odlévají svoje kovy do forem, tohle použití je jistě zcela efektivní a možné.

Přečerpávací elektrárny se taky zdají být podle mne vhodným polem pro ukládání energetického přebytku vznikajícího přes den, to by docela šlo.

Podrazy

Hlavní podraz na veřejnost se týká udávání výkonu FVE.  Píše se třeba bezostyšně: tato FV elektrárna má výkon 30 kW, což vytváří dojem, že za 24h to dodá energii 24h * 30 kW =  720 kWh, jak jsme zvyklí u našich starých dobrých elektráren. Prdlajs! Někde se ale už správně píše výkon jako 30 kWp, p = peak, tedy špička, udávající maximální výkon FVE při plném Slunci. Za pošmourného podzimního dne vypadne z takové hrdé 30 kW FVE energie sotva tak na vyžehlení právě (na valše ovšem) vypraných podlikaček! V průměru 12 hodin denně má jedna každá FVE na Zemi výkon 0mW, smutné!! A hlavně se o tom nikde moc nepíše, protože to není košer. A lidi si pak myslí bůhvíco, jako si řada lidí myslí, že fáze Měsíce vznikají tím, že ho zastiňuje Země!!

Řešení?

Nebuďme zase tak skeptičtí, řada rozumných aplikací, jak jsem shora psal, je vlastně s režimy FVE v pohodě, hlavní bota, akumulace nepotřebného výkonu na horší časy je vyřešena ovšem jen velmi, velmi váhavě, dosavadní akumulátory prostě nepokládám za dobré řešení, hlavně z hlediska ekologie, třeba už příští týden nějaká moudrá hlava bude mít geniální nápad jak na to. Podobně jako se z telefonů po drátě (byly dobré i tak!) vyklubalo něco úplně, úplně jiného, co si před pouhými třiceti lety nedokázal představit ani ten nejbláznivější snílek.

 

Těšilo mne!

Autor: Vladimír Vérosta | pondělí 13.5.2019 7:27 | karma článku: 26,97 | přečteno: 847x
  • Další články autora

Vladimír Vérosta

O užovkách a o kobrách

4.11.2020 v 7:08 | Karma: 9,13

Vladimír Vérosta

Balada o levém pruhu.

1.9.2020 v 7:22 | Karma: 16,02

Vladimír Vérosta

Daně?

23.5.2019 v 9:19 | Karma: 15,63

Vladimír Vérosta

Elektromobilita?

9.5.2019 v 17:24 | Karma: 37,64