Odvolání II. - jak se vyjádřit k odvolání

Článek navazuje na dříve publikovaný popis toho, jak v opatrovnických soudních sporech probíhá odvolání. Dovoluji si navázat několika drobnými postřehy, které se mohou hodit těm, kdo se do této situace dostali, avšak nejsou tou "stranou", která se odvolává, naopak se k odvolání vyjadřují. Nebo pro srovnání těm, kdo tento typ zkušeností mají. A samozřejmě všem zvídavým a těm, co se právě teď nudí a tak čtou a čtou a čtou.

K tématice "odvolání pro neprávníky" se vztahuje článek Odvolání - co to vlastně znamená. Snaží se laicky shrnout základní informace o procesu odvolání a přidat pár tipů, jak takové odvolání zpracovat. Dnes nabízím opačný pohled na toto téma. Pokusím se v něm zformulovat pár tipů zaměřených na to, jak se k odvolání vyjádřit a na co si dát pozor.

Pokud jste získali tu nezáviděníhodnou zkušenost a absolvovali soudní spor zaměřený na vyřešení problematiku péče o vaše děti po rozpadu vztahu u prvoinstančního soudu (to jsou ty "okresní") je možné, že váš bývalý partner nebo partnerka nebude s rozhodnutím soudu spokojený/á a odvolá se. Odvolání je, zjednodušeně řečeno, cestou k tomu, aby se na váš případ ještě jednou podíval soud a zrušil, schválil nebo změnil rozhodnutí s nímž nesouhlasí jedna ze zúčastněných stran. Pro tuto chvíli se na téma podíváme z pohledu strany, která se neodvolává.

Odvolání má odkladný účinek, což neznamená nic jiného než to, že sice máte v rukou a šuplíku rozsudek, ten se ale až do rozhodnutí odvolacího soudu nerealizuje. Je to na jednu stranu logické - odvolávající se účastník pochybuje o správnosti rozhodnutí. Na druhou stranu se tím celý proces protahuje. To je ale jakousi "vlastností stávajícího systému" a protože se pohybujeme v existujících rámcích, je potřeba s nimi počítat.

Ale teď už k "praxi". Jakmile se vaše "protistrana" odvolá, doručí své odvolání na soud. Bude to ten prvoinstanční (okresní). Odsud příjde odvolání vám a budete mít možnost se k němu vyjádřit, k tomu dostanete samozřejmě lhůtu. Samozřejmě se k odvolání vyjadřovat nemusíte - je to vaše právo, nikoliv povinnost. Nedovedu si představit situaci v níž by bylo lepší se k odvolání nevyjadřovat, zato si dovedu přestavit příliv emocí, který se může projevit poté, co si odvolání přečtete a informace v něm obsažené se vám nebudou líbit (a je téměř jisté, že se vám líbit nebudou, dost pravděpodobně je budete vnímat jako "převržený kbelík hnusu"). Dřív, než se pustíte do přípravy podkladů pro vyjádření, nechte je odeznít. Poryjte zahradu, ujeďte na kole desítky kilometrů, zvedejte činky, vařte, tancujte, dělejte cokoliv co vám pomáhá.

Podklady pak připravujte s co nejchladnější hlavou. Protože odvolání je pro vás důležité (verdikt odvolacího soudu už je vykonatelný a tedy i vymahatelný), dejte si na přípravě vyjádření záležet. Pokud jste doposud nevyužívali služby právníka, v této fázi už vřele doporučuji nějakého si najít.  Pomůže vám jednak udržet onen racionální přístup a jednak vám doporučí správnou cestu tak, abyste neudělali zbytečné chyby. Právník vám poradí nejlépe. Pokud však máte důvod, proč právní rady nechcete, přečtěte si alespoň následující tipy. Snad vám pomohou držet se rozumné cesty.

  • Vyjádřete se ke všem částem odvolání a nezapomeňte na vlastní návrh pro rozhodnutí soudu. Univerzální rada je, že to vaše bude totožné s rozhodnutím, které vyřkl prvoinstanční soud (vy byste se neodvolali, tedy souhlasíte). 
  • Dobre si promyslete, co je pro odvolací soud důležité a vyjadřujte se k jen k tomu, pokud odvolání obsahuje citové výlevy, které s problémem přímo nesouhlasí, pokud to trochu zvládnete, nereagujte na ně, pokud vám příjde podstatné reagovat, udělejte to stručně a věcně.
  • Ve vyjádření se soustřeďte na věci, které se přímo vztahují k tomu, co může ovlivnit rozhodnutí. Upozorněte na stutečnosti, které nemusí být soudu zřejmé.
  • Věcnou reakci lze doporučit opřít o důkazy, v této době už máte za sebou dlouhou cestu a poměrně obsáhlou dokumentaci. Upozorňujete-li na místa, kde se odvolání rozchází s vaším náhledem, naveďte soud k prokazatelně jasné situaci. (Například pokud váš expartner tvrdí, že na děti řádně platí a vy tvrdíte, že opak je pravdou, můžete si vypomoci výpisem z účtu.) Hledejte v dokumentaci OSPOD, v dokumentaci soudu, v poradnách a tam, kde o vašich aktivitách existuje záznam. Sami nelépe víte, kde všude jste hledali pomoc a oporu a kterým obtížím jste čelili. Stručně na ně odkažte.
  • Vaší základní mantrou by měla být stručnost. Pokud se nevejdete asi tak na tři strany, zamyslete se, zda text neobsahuje zbytečnosti. Uvědomte si, že odvolací soud bude studovat celý váš spis, nemusíte ho tedy do vyjádření opakovat.
  • Napsané vyjádření nechejte přečíst někomu, koho třeba ani nemáte moc rádi, ale považujete ho za věcného a férového. Upozorní vás na chyby a úzká místa. Že nebude souhlasit? No to právě potřebujete, je to takový malý nácvik na samotný soud. Pak se ještě jednou zamyslete, upravte vyjádření tak, abyste si za ním plně stáli a přiložte ho ke spisu.

Počítejte s delší časovou prodlevou do jednání soudu. Soudím, že ani v optimistické variantě se pod půlrok nedostanete (což je naprosto šílené) a po celou dobu budou děti čelit různým typům tlaku a i na vás bude postupně doléhat únava.

Jednejte prakticky a věcně a ani v tomto období se nepřestávejte zkoušet dohodnout. Vždyť nejhorší, co se může stát bude to, že dohoda nenastane. Tedy totéž, co by se stalo, kdybyste to nezkoušeli. Třeba se to právě vám povede.

Pokud řešite podobný typ starostí, přeji vám hodně štěstí a vašim dětem dobrý výsledek.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Marie Vavrušová | sobota 3.11.2012 23:11 | karma článku: 12,72 | přečteno: 5432x