Globální trhy a lokální sociální systémy
Vlastníci majetku měli výrazně vyšší šance na přežití a rozmnožení. Nemajetnost byla překážkou množení i holého přežití, nemajetní byli vždy mezi prvními, kteří v těžkých dobách hynuli. Schopnost vlastnit majetek byla po tisíciletí evolučně výběrovýn faktorem. Touha lidí po majetku je proto zcela přirozeným důsledkem vývoje.
Z hlediska přirozenosti by „chudí“ měli „chcípnout“ jako slabé „kusy“. Mezi dobytkem a lidmi je však určitý rozdíl. Lidskou přirozeností je podpora slabších. Člověk tím vzdoruje evolučně selektivnímu tlaku a přebírá částečně odpovědnost za vývoj vlastního druhu. Lidský vliv na vývoj různých forem života se týká i lidí samotných.
Technologický pokrok značně rozšířil možnosti vlastnictví majetku. Prudký růst produktivity občas učiní miliony nemajetných lidí aktuálně ekonomicky nevyužitelnými. Investice do technologií nahrazujích lidskou práci, snižují poptávku po práci a zvyšují hodnotu firmy a poptávku po kapitálu. Hodnota lidské pracovní síly v porovnání s hodnotou majetku výrazně klesá. Občas nastává stav, kdy se cena práce nebezpečně blíží životním nákladům pracovníka. Získání majetku prací se stává téměř nemožným. Rozhodujícím faktorem ovlivňujícím získávání majetku se stává samo jeho vlastnictví.
Lidé, kteří se stali díky vývoji trhu aktuálně nepotřebnými, však nespáchají hromadně sebevraždu, ani nikam nezmizí. Každý chce přežít. Historie lidstva je lemována vzpourami lidí ohrožených bídou. Některé vzpoury byly potlačeny, některé narušily či změnily existující majetkové vztahy.
Vlastnicví majetku působí v extrémním důsledku nedostupnost zdrojů pro nevlastníky. Tato skutečnost často vede ke zpochybňování soukromých majetkových práv.
Všechny experimenty se společenským vlastnictvím skončily nezdarem. Bezpracné právo na život a prostředky k životu jsou lidsky pochopitelné. Extrémně uplatňování práva na zdroje bez zásluhy vede k poklesu pracovní výkonnosti a chudnutí společnosti jako celku. Taková společnost vše spotřebovává a ztrácí schopnost akumulovat zdroje pro budoucnost. Investice do budoucnosti (např. infrastruktura) usnadňují práci i život, vytvářejí konkurenční výhodu. Společnost bez akumulace je slabá a často se stává kořistí jiných (např. Africké země).
Stimulační efekt přirozené touhy po majetku rozvíjí výrobu a technologie. Touha po majetku je z hlediska motivace mnohem účinnější než otrokářův bič.
Stabilně a bez exesů se vyvíjejí země, které dokáží garantovat stabilitu soukromého vlastnictví, při zachování sociální stability všech. Dosažení zmíněné stability však vyžaduje existenci systému přerozdělování zdrojů. Každý, systém přerozdělování deformuje trh. Vytváří z ekonomického hlediska „zbytečné“ náklady. Z hlediska udržení stabilní společnosti (tedy i zachování majetkových práv) jsou však tyto náklady nutné. Sociální systém umožňuje rozšíření možnosti přežití a šíření života i těm, kteří by v prostředí přirozené živočišné konkurence a majetkových práv nepřežili.
Přebujelý sociální systém však může ekonomicky zničit společnost. Zničit ji může i neexistence sociálního systému. Určení optimální míry zdanění a sociálního přerozdělování je vždy přibližné a dílčí korekce na základě vývoje jsou naprosto nezbytné.
V době globální konkurence je nalezení optimální míry „sociálna“ mnohem složitější. Sociální systém je rozvíjen a udržován z lokálních zdrojů. Svým účinkem rozšiřuje domácí spotřební trh. Tento trh je však zdrojem tržeb a tedy i zisků pro subjekty, které nejsou zatíženy náklady s udržením rozsahu trhu spojené. Přes systém státního přerozdělování domácí výrobci (včetně pracujících) nepřímo podporují i rostoucí tržby zahraniční konkurence (včetně mezd jejich pracujících).
Výsledkem je stěhování výrob, odliv kapitálu, růst nezaměstnanosti. Sociální výdaje tedy rostou, ale zdroje příjmů pro jejich úhradu ubývají. Čínské firmy získávají na našem trhu příjmy, ale nemají s jeho provozem žádné výdaje.
Sociální systém je lidský produkt, podobně jako parní stroj, či atomová elektrárna. Může být užitečný, ale může společnost i ohrozit. Nalezení optimální míry „sociálna“ je nutností k přežití všech. Příliš vysoké náklady sociálního systému uvrhnou společnost do bídy jako celek. Drastické škrty v sociální péči mohou destabilizovat soužití ve společnosti. Další možností je omezení volné soutěže subjektů produkujících v odlišných sociálně nákladových prostředích.
Ivo Vašíček
Islamisté a Křižáci

V uplynulých týdnech jsem často četl prohlášení o tom, že jsme po teroristických útocích ve Francii ve válce. Taková prohlášení však svědčí o nepochopení situace, protože ve válce jsme už dávno.
Ivo Vašíček
Budeme spojenci s ISIL v boji proti Rusku?

Už od roku 2006 USA organizují USA změnu režimu v Sýrii. Přestože měla CIA už v roce 2011 informace o tom, že díky americké podpoře syrské „opozice“ vzniká Islámský stát, pokračovali v dodávkách zbraní. Wikileaks.
Ivo Vašíček
Uprchlíci nejsou problém, problémem je naše pokrytectví.

Žijeme v zemi, která je členem NATO. Z pohledu nečlenských zemí, je NATO vojenským útočným uskupením, které plní zájmy vlády USA. Pod vylhanými záminkami napadáme ostatní země a připadá nám to zcela normální.
Ivo Vašíček
Řecké referendum - demokracie na podruhé.

Referendum k přijetí podmínek věřitelů navrhl v Řecku Jorgos Papandreu na 4.prosince 2011. Návrh referenda věřitele vyděsil a vyvinuli příslušný tlak na vládu. Předseda vlády nakonec odstoupil, a referendum se nekonalo.
Ivo Vašíček
Důchodový a daňový systém je mimo technologickou realitu.

Současné koncepty výběru daní a financování důchodů vycházejí z technologické reality poloviny minulého století. Důchodový a daňový systém založený na zdanění mezd nemůže dále fungovat.
Další články autora |
Skokem do propasti Macocha ukončila život matka oběti střelby na fakultě
Skokem do Macochy ukončila o víkendu život matka jedné z obětí tragické střelby na Filozofické...
Bílá rakev, věnec od Gottové. Na rozloučení se Slováčkovou dorazil i prezident
Rodina a přátelé se v kostele v centru Prahy rozloučili Annou Julií Slováčkovou. Zpěvačka a...
Výbuch v Poličce: ostraha hlásila, že se předtím nad areálem vznášely cizí drony
Exploze v muničním areálu v Poličce, k níž došlo koncem března, stále vyvolává otázky. Ačkoli...
Bili ho, řezali a natáčeli, jak umírá. Mladíci umučili třináctiletého kluka, pro zábavu
Premium Mladistvý spolu s kamarádem zabil v Děčíně před třemi lety třináctiletého chlapce. Nebývale...
Trump si hraje s vojáčky. Stažení by Evropu bolelo, na výběr jsou jen špatné varianty
Premium Je to jen pár dní, co Donald Trump vyslal směrem k Evropě poněkud nepříjemnou zprávu. USA mohou ze...
Diplomacie po americku. Vance se v Itálii snažil vtipkovat a skončil u „blbce“
Americký viceprezident JD Vance při své návštěvě Itálie znovu rozvířil diplomatické vody neobratnou...
Školní diskotéky, poukázky na kafe. Rusko vymýšlí, jak nastartovat porodnost
Zákaz propagace bezdětného životního stylu nebo omezování dostupnosti potratů. Ruští úředníci v...
Sex za mřížemi. V Itálii otevřeli speciální vězeňskou místnost pro „intimní setkání“
V Itálii v pátek začala fungovat první vězeňská místnost vyhrazená pro sex. V návaznosti na...
VIDEO: Rvačka na golfovém hřišti. Hrajete příliš pomalu, řvala skupina na jinou
I tak gentlemanský sport, jako je golf, se může zvrtnout. Důkazem je hra dvou skupin na hřišti v...

Akční letáky
Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!
- Počet článků 527
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 2786x
Jsem krajským zastupitelem v JMK.
Mé texty může každý svobodně kopírovat!
Seznam rubrik
- 2084 - I.serie
- 2084 - II.serie
- 2084 - III.serie
- 2084 - informace o 2084
- Příběh kosmického pilota
- ze života
- Věda a základní otázky
- politika, ekonomie a směr
- povídky
- Osobní
- Nezařazené