Demokracie je luxus
Demokracie může vytvářet prostor pro rozvoj svobodného života velkého množství lidí. Demokracie může být akcelerátorem ekonomického rozvoje.
Společenská a ekonomická realita však není vždy pro demokracii vhodná. Fungující demokracie se musí opírat o zázemí rozvinuté společnosti a určitou společenskosociální úroveň obyvatel.
Řízení demokratického státu je mnohem složitější, než řízení států s jiným uspořádáním. Provoz demokracie je nákladný. Osobně však považuji náklady na demokracii za užitečné. Rád si za demokracii „připlatím“, stejně jako si rád připlatím za klimatizaci. Pokud demokracie funguje, dobře se v ní žije.
Vývoj lidské společnosti, jehož indikátorem je i životní úroveň, vyplývá z dosažené technologické úrovně. Společenské uspořádání se obvykle spontánně existující úrovni produktivity přizpůsobuje.
Západní Evropa je pro demokracii zralá. Opírá se akumulované hodnoty z minulosti a tradici mnoha generací odpovědných občanů. Podmínky nutné pro dobře fungující demokracii však nejsou samozřejmostí. Jejich dosažení trvalo Evropanům několik století investování do soukromé i veřejné infrastruktury.
Demokratičtí fanatici se domnívají, že může demokracie fungovat kdekoliv a kdykoliv. Drastickým důsledkem agresivní demokracie je její násilné šíření. Jestliže je demokracie implementována násilím, nefunguje obvykle dobře. Pokud někde není demokracie, je k tomu zřejmě zcela přirozený důvod. Pro společnost v příslušném regionu je demokracie příliš nákladná, složitá. Existují země, kde si fungující demokracii jednoduše nemohou dovolit.
V nedemokratických státech je méně svobody a občan v nich může i trpět. Jenže svoboda vyplývající z demokracie není zadarmo. Demokracie je společenským nadstandartem. Ve středověku jsme v Evropě na demokracii taky nebyli zralí, nemohli jsme si ji dovolit.
V důsledku násilné implementace demokracie dochází k mnoha excesům. Dnes už je celkem snadno spočítatelné, že krutý režim Sadáma Husajna v Iráku způsoboval obyvatelům méně utrpení než současné snahy implementovat demokracii západního střihu.
Vývoz demokracie produkuje i její různě pokřivené formy. Pokud porovnáte život obyvatel v Indii a Číně, zcela jednoznačně vítězí nedemokratická Čína.
V Africe nejlépe funguje demokracie v JAR (pokud pomineme otevřenou diskriminaci bílých). Jihoafričané se mohou opírat o infrastrukturu a bohatství, které na tomto území bylo v minulosti vytvořeno díky apartheidu. Demokracie v jiných afrických zemích mají mnohdy horší důsledky než v Indii.
Některé demokracie se v rámci „větší funčnosti“ transformovaly do jiných forem.
Číňané v Singapuru provozují demokracii, která má více fašistických prvků než mussoliniho Itálie. Kdyby tomu tak nebylo, zřejmě by nebyl Singapur jednou z nejvyspělejších zemí světa. Největším přínosem demokracie je vysoká míra svobody pro občany. V Singapuru se však tento aspekt demokracie zcela vytratil. Takový systém mi nevyhovuje.
Já chci žít v demokracii ve které je maximální míra svobody. Nechci však jakkoliv podporovat násilný "vývoz demokracie" a "poučování" nedemokratických zemí. Co je dobré pro Evropu, nemusí jinde vůbec fungovat. Celosvětový úpadek demokracií mne vůbec něděsí a nepřekvapuje. Je zákonitým důsledkem zbrklého a nevhodného demokratického "misionářství".
Optimisticky však věřím, že si my tady, na fungující demokracii dokážeme "vydělat".
Ivo Vašíček
Islamisté a Křižáci

V uplynulých týdnech jsem často četl prohlášení o tom, že jsme po teroristických útocích ve Francii ve válce. Taková prohlášení však svědčí o nepochopení situace, protože ve válce jsme už dávno.
Ivo Vašíček
Budeme spojenci s ISIL v boji proti Rusku?

Už od roku 2006 USA organizují USA změnu režimu v Sýrii. Přestože měla CIA už v roce 2011 informace o tom, že díky americké podpoře syrské „opozice“ vzniká Islámský stát, pokračovali v dodávkách zbraní. Wikileaks.
Ivo Vašíček
Uprchlíci nejsou problém, problémem je naše pokrytectví.

Žijeme v zemi, která je členem NATO. Z pohledu nečlenských zemí, je NATO vojenským útočným uskupením, které plní zájmy vlády USA. Pod vylhanými záminkami napadáme ostatní země a připadá nám to zcela normální.
Ivo Vašíček
Řecké referendum - demokracie na podruhé.

Referendum k přijetí podmínek věřitelů navrhl v Řecku Jorgos Papandreu na 4.prosince 2011. Návrh referenda věřitele vyděsil a vyvinuli příslušný tlak na vládu. Předseda vlády nakonec odstoupil, a referendum se nekonalo.
Ivo Vašíček
Důchodový a daňový systém je mimo technologickou realitu.

Současné koncepty výběru daní a financování důchodů vycházejí z technologické reality poloviny minulého století. Důchodový a daňový systém založený na zdanění mezd nemůže dále fungovat.
Další články autora |
Poslala manželce zprávu, že jsme milenci. Sekal jsem ji do hlavy, vypověděl primář
Šokující detaily mimořádně brutální vraždy dnes zaznívají u Krajského soudu v Plzni, kde stanul...
Tomahawky z ponorky, „drtiče bunkrů“ z B-2, zasypané vchody. Co ničilo jaderný Írán
USA zdevastovaly íránský jaderný program a jaderné ambice Teheránu jsou nyní v troskách, uvedl...
Advokát Prouza spáchal sebevraždu. Nechal po sobě dopis na rozloučenou
V sobotu spáchal sebevraždu renomovaný padesátiletý advokát a bývalý českobudějovický soudce Daniel...
Rudé prádlo a finta se třpytkami. Strip klub v Charkově nabízí show i útěchu
Když si dvacetiletá Lisa na svou směnu ve striptýzovém klubu v ukrajinském Charkově obouvá boty na...
Sláva v Přešticích. Na svatbu komtesy z rodu Černínů přijel i belgický král
Své ano si v Kostele Nanebevzetí Panny Marie v Přešticích řekli v sobotu v poledne osmadvacetiletá...
Piráti představili plán pro volby. Půjdou do nich s 30 kandidáty Strany zelených
Pirátskou kandidátku ve volbách do Poslanecké sněmovny doplní členové Strany zelených. V pondělí...
Neff v Rozstřelu: Čínská civilizace je úžasná, ale jejich kultura nás neovládne
Vysíláme Spisovatel a publicista Ondřej Neff byl u příležitosti svých osmdesátin hostem Rozstřelu. Ohlédl se...
Před a po. Satelitní snímky ukazují zkázu po útocích USA na jaderná zařízení
Nové satelitní snímky ukazují následky amerického vojenského úderu, který v neděli cílil na íránská...
Kauza Čapí hnízdo finišuje. Začaly závěrečné řeči, soudkyně žádá o stručnost
U Vrchního soudu v Praze po měsíční pauze pokračuje odvolací řízení v kauze Čapí hnízdo, v níž čelí...

Akční letáky
Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!
- Počet článků 527
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 2786x
Jsem krajským zastupitelem v JMK.
Mé texty může každý svobodně kopírovat!
Seznam rubrik
- 2084 - I.serie
- 2084 - II.serie
- 2084 - III.serie
- 2084 - informace o 2084
- Příběh kosmického pilota
- ze života
- Věda a základní otázky
- politika, ekonomie a směr
- povídky
- Osobní
- Nezařazené