Budoucnost Evropy
Mnoho lidí u nás žije z nároků. Ať už jsou to důchodci nebo kapitáloví rentiéři. Stát je neefektivní a politickobyrokratický aparát podvádí a krade. Vzájemně si sloužíme a vytváříme pohodlí (a navzájem se okrádáme). Využíváme výhod globalizované ekonomiky. Jsme zahrnuti spotřebním zbožím, které vyrobil lidé, kteří si nežijí tak dobře jako my.
Spotřebováváme ropu a musíme za ni zaplatit. Můžeme si peníze půjčit nebo „natisknout“. Prodejce ropy však v důsledku potřebuje konkrétní produkty a služby. V Evropě mnoho surovin nemáme, a proto musíme prodávat lidskou práci. V základu každý směňuje produkt za produkt. Peníze jsou jen prostředek směny.
Stále více zboží vyrábí v rozvojových zemích, ve kterých se šíří západní způsob výroby (který je na vyšší vývojové úrovni už překonaný). Také nakupují ropu a platí penězi. Peníze získávají výrobou zboží. Některé země dokáží dodávat na světový trh zboží ve stejné hodnotě, jako dováží. Většina však rozprodává majetek a půjčuje si. Globalizace nám přinesla pohodlí snadno dostupných produktů a služeb. Nyní se vyrovnává globální pracovní trh. Investorům se vyplatí investovat do „starých“ výrobních technologií v rozvojových zemích stále více. Růst evropské produktivity práce nestíhá kompenzovat výhodu levné lidské práce na nových trzích.
Evropa už několik let ztrácí podíl na světových trzích. Přesto neomezovala svoji spotřebu. Proto dnes dlužíme někomu dodat mnohem víc produktů, než dokážeme vyrobit a nespotřebovat. Proto je do zahraničí rozprodáván majetek. Situace mnoha lidí se zhoršuje a nevidí v budoucnu možnost reálného zlepšení. Svět nás zásobuje svými produkty „ze setrvačnosti“, ale už nás téměř nepotřebuje.
Staré struktury se pod tlakem korporací, které ze současného vývoje nejvíce profitují, snaží přesvědčit lidi, že první šok z globální restrukturalizace byla krize, která končí. Nic se však nezměnilo k lepšímu, jen se podařilo získat další zdroje na dluh a za „natištěné“ peníze. Úpadek se tím jen na chvíli zastavil. Je však zřejmé, že na nás už dlouho nebudou "v Číně dřít" a Arabové nám "levně dávat" ropu jen tak téměř, za nic. Stále více si uvědomují, že nás už nepotřebují.
Jediná cesta z úpadku je v obnovení konkurenceschopnosti.
Staré struktury se snaží skrytě přizpůsobit sociální komfort „Číně“. Postup je to funkční, ale rizikový. Může však selhat, protože se lidé vzbouří.
Já chci Evropu, která začne zvyšovat svoji tržní užitečnost zvýšením produktivity lidské práce. Věda, technologický rozvoj, široké využití Internetu jsou k tomu základním nástrojem.
Žádné řešení nebude pohodlné, ale naše situace se sama nezlepší, naopak bude se zhoršovat s naším klesajícím významem pro ty, které zatím dokážeme využívat.
Ivo Vašíček
Islamisté a Křižáci

V uplynulých týdnech jsem často četl prohlášení o tom, že jsme po teroristických útocích ve Francii ve válce. Taková prohlášení však svědčí o nepochopení situace, protože ve válce jsme už dávno.
Ivo Vašíček
Budeme spojenci s ISIL v boji proti Rusku?

Už od roku 2006 USA organizují USA změnu režimu v Sýrii. Přestože měla CIA už v roce 2011 informace o tom, že díky americké podpoře syrské „opozice“ vzniká Islámský stát, pokračovali v dodávkách zbraní. Wikileaks.
Ivo Vašíček
Uprchlíci nejsou problém, problémem je naše pokrytectví.

Žijeme v zemi, která je členem NATO. Z pohledu nečlenských zemí, je NATO vojenským útočným uskupením, které plní zájmy vlády USA. Pod vylhanými záminkami napadáme ostatní země a připadá nám to zcela normální.
Ivo Vašíček
Řecké referendum - demokracie na podruhé.

Referendum k přijetí podmínek věřitelů navrhl v Řecku Jorgos Papandreu na 4.prosince 2011. Návrh referenda věřitele vyděsil a vyvinuli příslušný tlak na vládu. Předseda vlády nakonec odstoupil, a referendum se nekonalo.
Ivo Vašíček
Důchodový a daňový systém je mimo technologickou realitu.

Současné koncepty výběru daní a financování důchodů vycházejí z technologické reality poloviny minulého století. Důchodový a daňový systém založený na zdanění mezd nemůže dále fungovat.
Další články autora |
Poslední týden na daňové přiznání za rok 2024 online. Jak na to?
Nejen podnikatelé, drobní živnostníci a osoby samostatně výdělečně činné musí podat daňové...
Turek jel rychlostí přes 200 km/h a fotil se u toho. Policie věc prošetřuje
Europoslanec Filip Turek (Motoristé sobě) se na svém účtu na Instagramu pochlubil fotkou, ze které...
Po rychlé jízdě zemřel řidič v hořícím autě. Turek spekuluje o krvi na rukou médií
Hasiči v Brně v pondělí našli v hořícím voze mrtvého muže. Podle prvotních informací jel vůz po...
Papež František zemřel. Bojoval s nemocemi, bylo mu 88 let
Papež František v pondělí ráno zemřel. „Drazí bratři a sestry, s hlubokým smutkem musím oznámit...
Američané zadrželi na letišti mladé německé turistky. Musely se svléknout
Americká pohraniční stráž zadržela na Havaji dvě mladé německé turistky, protože neměly vybrané...
Drony zásadně promění vysokohorskou turistiku. Šerpové mají strach o práci
Premium Až dosud byli Šerpové, legendární himálajští terminátoři, pro expedice v nejvyšších světových...
Musí se začít lovit bachyně, říká studie. Zvýšené odstřely jinak nepomůžou
I když se počty odlovených divokých prasat v ČR stále zvyšují, nevedou odstřely k reálnému snížení...
Firmy se bojí krachu české obnovy Ukrajiny. Svaz průmyslu podmínky kritizuje
Premium Redakce MF DNES získala dopis prezidenta Svazu průmyslu a dopravy Jana Rafaje adresovaný premiérovi...
Nejlevnější benzin za poslední roky. Pokles cen pohonných hmot způsobilo víc faktorů
Premium Čeští řidiči si užívají nejnižších cen benzinu a nafty za několik let. Benzin tankovali levněji...

Akční letáky
Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!
- Počet článků 527
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 2786x
Jsem krajským zastupitelem v JMK.
Mé texty může každý svobodně kopírovat!
Seznam rubrik
- 2084 - I.serie
- 2084 - II.serie
- 2084 - III.serie
- 2084 - informace o 2084
- Příběh kosmického pilota
- ze života
- Věda a základní otázky
- politika, ekonomie a směr
- povídky
- Osobní
- Nezařazené