Přímá demokracie podle Okamury

Mohlo by zavedení prvků přímé demokracie – odvolatelnost politiků a referendum na všechno – vést k nápravě poměrů v naší zemi nebo jde jenom o populismus? Měl bych určité výhrady.

Odvolatelnost politiků

Lidé buď chodí volit nebo ne. Voliče dělím do dvou skupin, jedni mají svého oblíbeného politika nebo stranu, druzí se snaží vybírat nejmenší zlo. Troufám si říci, že výběrem menšího zla byly pro mnohé i poslední prezidentské volby. Vítězný Miloš Zeman obdržel okolo 2 700 000 hlasů, přesto odhaduji, že hodně přes tři milióny by si přáli pro jeho odvolání. Odvolatelnost politiků by se zvrhla ve frašku a na konec by se volby konaly v podstatě každý rok (strana s 20% hlasů není dobrá pro 80% voličů).

Referendum na všechno

Politikům chybí schopnost vzít na sebe odpovědnost za učiněná rozhodnutí. Volební sliby jsou všeobecné (dáme zemi do pořádku, pracovitost se vyplácí, vláda autorit atd.), konkrétní zákony jsou vždy dílem nějaké skupiny a politik je podle reakcí veřejnosti buď obhajuje nebo prohlašuje za nutný kompromis, se kterým ale osobně nesouhlasí. O odborných věcech by měli zásadně rozhodovat odborníci.

Já jsem zažil tyto dvě referenda:

Referendum první o vstupu do Evropské unie
Choval jsem se choval krajně nezodpovědně, přestože si myslím, že jsem se rozhodl správně. Vůbec jsem si totiž neprostudoval přístupovou smlouvu, takže doposud vlastně ani pořádně nevím, s čím jsem to přesně souhlasil, a ruku na srdce, kolik z vás je na tom lépe? Děsím se skutečnosti, že jako stavební inženýr budu společně s ostatními laiky v referendu rozhodovat o ekonomických otázkách typu daňové zátěže.

Referendum druhé o členění Pardubic na městské obvody
V červnu roku 2013 se občané Pardubic mohli v místním referendu rozhodnout, zda chtějí zachovat sedm městských obvodů i se svými starosty a politiky, kterých je u nás dohromady 169 (v sousedním Hradci Králové je to méně než čtvrtina). Nejzajímavější je, že vůbec nebylo zřejmé o čem přesně se hlasuje, jednotlivé strany městské koalice totiž mají různé představy (od zrušení jednoho obvodu až po zrušení všech). Zde se obávám, že v se referendu rozhodnu pro něco, co si potom politici vyloží po svém.

Vzorové referendum
1. Jste pro snížení daně z příjmů (případně DPH, ostatních daní a poplatků....)?
2. Jste pro snížení zdravotního pojištění?
3. Má být zdravotní péče zadarmo?
4. Jste pro snížení sociálního pojištění?
5. Má docházet k postupnému růstu důchodů?
6. Má stát hospodařit s vyrovnaným rozpočtem?
7. Jste pro výstavbu obchvatů měst (též průmyslových zón, dálnic, ČOV.... čehokoliv)?
8. Může být něco z výše uvedeného postaveno ve vašem okolí?

Tipuji, že průměrný občan naší země by v takovémto referendu odpověděl ANO na všechny otázky kromě poslední.

A co takhle referendum o vypsání referenda?

Přímá demokracie podle Valenty

Přesto vidím v přímé demokracii šanci. Jde o zcela nový přístup, který by se mohl vyzkoušet například na úrovni malých obcí. Občané by si ve volbách zvolili jednoho politika, který by odpovídal za vše. Ten by si sestavil tým zcela podle svých představ a obec vedl (dnes už ani nevíte, kdo všechno se přetahuje o moc uvnitř partaje - viz například Sobotka × Hašek). V případě selhání by už nejspíše žádnou další šanci nedostal nejen on, ale ani členové jeho týmu (konec výmluv typu, já za to nemůžu). Volit by se mohlo například systémem Karla Janečka, který je vymyšlený tak, aby eliminoval populistické politiky. 

Zdá se vám to příliš odvážné? Máte jiný nápad nebo jste se stávající politickou situací spokojení? A co když to nebude fungovat a povede to ještě k rozsáhlejší korupci? Potom se musí vymyslet něco jiného, nejdůležitější je: NEVZDÁVAT TO!!!

Autor: Miloslav Valenta | sobota 30.11.2013 20:45 | karma článku: 13,24 | přečteno: 966x