Základní pravidla investování podle nejúspěšnějšího investora na světě Warrena Buffetta

Chcete vědět, jak máte investovat a co je pro Vás důležité? Většina lidí investuje jen nahodile, bez ujasněných cílů, jejich hlavním kritériem je co nejvyšší výnos. To však vede k tomu, že se svými penězi spekulují. Nyní, v době, kdy úroky na spořicích účtech, peněžním trhu a státních dluhopisech jsou nízké, většina z nás hledá alternativu, kde své peníze zhodnotit. Každý jsme konzervativní ve smyslu, že nechceme přijít o své peníze a přesto se necháváme ovlivnit hamižností a emocemi a potom o své peníze přicházíme.

Prvním krokem je mít svůj racionální finanční a investiční plán

Nejdříve si musíme ujasnit, jaké máme strategické cíle, tedy na co budu peníze potřebovat a předběžné horizonty, kdy budu peníze potřebovat a samozřejmě kolik můj cíl bude stát. Pokud nevím kam jdu, tak tam nikdy nemohu dojít. Plánování je především o tom, zvolit si ty důležité věci, které bývají zdraví, rodina, děti, to znamená zajištění, finanční nezávislost, bydlení a studia dětí. Malichernosti, výdaje běžného měsíce řeším potom souběžně.

Důležité pro úspěšné investování je správná alokace, rozumná diversifikace a emoce pod kontrolou

Máme-li svůj plán, je potom jednoduché nastavit si tu správnou alokaci, což znamená rozložení jednorázových i pravidelných peněz do peněžního trhu, nyní spíše spořicích účtů, dluhopisů nebo nemovitostí na pronájem a akciových titulů. U dluhopisových a akciových titulů je důležité naše peníze dobře diversifikovat, tedy rozložit riziko, nesázet na jednu ani dvě karty. Nejdůležitější je však ovládat své emoce jak při růstu, tak i při poklesu trhu. Malý strach je zdravý, panika a chamtivost již ne.

Čas nejde vrátit ani nahradit, jen disciplínou a pravidelností dojdeme k cíli

Chceme-li si splnit své strategické cíle, je naším velkým přítelem čas, pravidelnost a disciplína. Pokud budeme odkládat věci na pozdější dobu, pokud budeme nahrazovat své strategické cíle malichernostmi, nebudeme úspěšní. Čas pomáhá dítěti, aby dospělo, zraněnému, aby se uzdravil, dobrému vínu, aby uzrálo a tak i správná investice potřebuje mít svůj čas, aby byla úspěšnou.

I konzervativní investor investuje do akcií

Úspěšní investoři mají ve svém rentiérském portfoliu více jak 50% v akciích a přesto o sobě tvrdí, že jsou konzervativní, to znamená, že chtějí ochranu svého kapitálu a přiměřený výnos. Většina má však na konzervativní investování jiný, špatný úhel pohledu, který spočívá ve využívání pouze bankovních produktů, stavebního a penzijního spoření. Tyto produkty jsou dobré a mají v našem portfoliu své místo, jen je nemohu použít na každý svůj cíl. Pokud si začnu ve 30-ti letech dělat rezervu na finanční nezávislost, kterou chci za 20let, tak při tomto způsobu investování přicházím o své peníze z důvodu inflace, která v delším horizontu napáchá velké škody.

O konkrétním produktu uvažujme až na posledním místě

Nejčastější otázka, se kterou se setkávám je „co si mám udělat za produkt, abych měl co nejvyšší výnos s co nejnižším rizikem.“ Na tento dotaz Vám dobrý poradce nikdy nemůže dát odpověď, pokud ji dostanete, tak zpozorněte! Pokud chcete začít stavět dům, tak si nejdříve necháte zpracovat plán, projekt, nezačnete nakupovat materiál, když nevíte jaký a kolik ho budete potřebovat. Pokud si chci koupit koberec, tak si nejdříve změřím, kolik ho budu potřebovat a popřemýšlím, co by měl splňovat, než si ho v obchodě koupím. V případě, že chci zhodnotit své peníze, musím postupovat stejně. Produkty jsou to poslední o co se mám zajímat.

V příštích článcích si jednotlivé kroky rozebereme více do detailů.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Šárka Tothová | čtvrtek 16.4.2015 14:50 | karma článku: 8,50 | přečteno: 749x