O tajemství naděje, doktorech, odvaze i alibismu
Ne vždy v ní totiž stojí jen samé pozitivní věci. V případě mého prvního dítěte jím byla zpráva jak od zlé sudičky, že totiž můj syn bude patrně nějak postižen, protože se narodil přidušený. K přidušení došlo - jak se někdy ve zdravotním procesu totalitních nemocnic stávalo, liknavostí personálu. Konec konců, i porodníci jsou lidé, a tak se to při předávání služeb někdy protáhlo a na oddělení nastávajících rodiček (na hekárně) v tu chvíli nebyla ani noha. Marné bylo mé volání matky-čekatelky o pomoc, a když odkudsi z útrob špitálu přišla po dlouhé půlhodině nová služba a nová sestřička mě s úlekem ihned brala na sál, bylo to velmi dramatické. Pominu pocity mého strachu a následné trauma z čtyřiceti stehů, masivního krvácení a hematomu dovnitř i vně v důsledku enormního nastřižení, a zaměřím se na to děsivé ticho, které následovalo, když byl můj chlapeček konečně na světě. Žádný pláč, jen vyděšené pobíhání personálu... Nakonec jsem přece jen ten toužebně očekávaný dětský křik zaslechla. Následoval měsíc v polomrákotách v porodnici, a když konečně nastal kýžený okamžik a dítě jsem konečně ve vlastní peřince držela v náručí slavnostně naladěná k odchodu domů, přišel ke mne ošetřující lékař a podával mi zprávu se slovy: „Víte, maminko, mám nepříjemnou povinnost vás upozornit, že váš chlapeček byl při porodu udušený a v jeho poporodních testech nebyly všechny reakce, jaké by měly být. Je možné, že bude nějak postižený v důsledku nevčasného prokrvení mozku.“ V té chvíli se mi ještě nohy nepodlomily, to až později, když jsem dítě nedržela v náručí. Vypravila jsem ze sebe jen otázku: „A co mu je?“ Následovala ještě děsivější odpověď: „To zatím říci nemůžeme. Je možné, že nebude vidět, je možné, že bude hluchý či němý, není vyloučené mentální či pohybové postižení, to z testů zatím nelze přesně určit.“
V ten moment jsem držela v náručí miminko-mrzáčka, přitiskla jsem ho k sobě a nebyla schopna ze sebe vydat ani pláč. To až doma...
Naprosto zdecimovaná tou šílenou informací jsem okamžitě přišla o mateřské mléko a tak nezbylo, aby přispěchala na pomoc obvodní dětská pediatrička a napsala umělou výživu. Při té příležitosti mého chlapečka prohlédla a když jsem s pláčem vyprávěla, co mi řekli v porodnici, řekla jen rozčíleně: „Ty alibističtí debilové! Co je to za nesmysl vás takhle nervovat! Vždyť mně se váš chlapeček jeví úplně normální a v pořádku, jako každé jiné novorozeně, a že už mi jich za můj život prošlo rukama! Nic si z toho, maminko, nedělejte, i doktoři se někdy, holt, můžou mýlit. Prostě se chovejte, jako by se nic nestalo. Uvidíte, že to bude v pořádku.“
Člověk se vždycky raději chytí toho stébla, v němž vidí naději a tu lepší zprávu. Intuitivně jsem to udělala i já. Pravdou ale je, že můj syn byl ve svém vývinu přece jen nakonec malinko odlišný od ostatních dětí v průběhu toho prvního zrání. O celé dva měsíce dřív chodil na nočník a postavil se na nožičky, o tři měsíce dřív mluvil a chápal – jak by ne! V zoufalství obav jsme totiž všichni, včetně babiček a dědečků, na něho neustále mluvili, jukali barevnými hračkami, světýlky a řachtátky, v nedočkavé touze, jestli bude vidět, slyšet, otáčet za nimi hlavičku, trénovali jsme každičký jeho sval jak kdyby mělo jít o vrcholového sportovce, abychom co nejdřív poznali, jestli bude normálně pohyblivý a normální... Trvalo to zhruba tři roky soukromého niterného pekla, než se potvrdilo, že ona šílená porodní zpráva byla opravdu jen alibistickým zlo-činem. Ale toho strachu, co jsem musela překonat, by vydalo na horrorový román!
Od té doby k medicíně a medicínmanům přistupuji podobně, jako medicínmani k pacientům. Nikdy nepřestávám mít na paměti, že i oni se mohou mýlit, že i mezi nimi mohou být alibističtí debilové, kteří si neuvědomují, že i klid a pohoda je důležitým léčebným postupem, a že to, co člověk potřebuje v beznadějné situaci nejvíc, je naděje a víra, že někdy dobré slovo zkušeného praktika a jeho odvaha je vyslovit, může znamenat víc, než odborný zbaběle alibistický elaborát klinického specialisty.
Pravdou sice je, že jsem se po tom tříletém masakru zařekla, že si již další dítě nikdy mít netroufnu; ale zajímavé je, že i přes všechnu tu strašnou bolest a strach, jež provází nové zrození, je to bolest takového druhu, že se na ni časem zapomíná, a po letech ji nakonec vždycky přemůže láska. A tak se mi po sedmi letech narodila i dcera, a já nakonec vychovala normální, zdravý a zdařilý páreček dětí.
Když se mě dnes nějaký muž při mých častých rozprávkách na téma boj, násilí a agrese zeptá, jaký jsem jako žena zažila největší strach či újmu, když se pořád tak rvu za ty ženský práva, tak vždycky odpovím: „To už je dávno... to ale těžko můžete chápat...“, a dodám: „Já zase nechápu a nikdy nepochopím, jak některé muže může jiný chlap přesvědčit, že je potřeba se navléct do mundůru, vzít pušku a jít někam bojovat a zabíjet. Natož za peníze! Tomu, čemu vy, muži, obvykle říkáte obrana vlasti či rodu, já říkám jen patologický sado-masochismus. Copak je možné vlast či rod bránit za cenu zmasakrování dětí jiné vlasti a kmene? “
Prostě, z těch nesdělitelných zkušeností a bolestí porodních a mateřských vím své: jediné, zač má smysl bojovat vší vůlí a nasazením, je naděje a víra ve zrození a udržení života – a to nikdy nelze se zbraní v ruce. A to bez diskusí...!
Zdenka Ulmannová
Ach, ta pohlavnost!

Tak nějak jsem při pohledu do "ženských" rubrik médií znejistěla, zda jsem vůbec žena. Ani nevím, co si s tímto rozčarováním nad kritérii pro ženu počít.
Zdenka Ulmannová
Konečně komunismus!?

V souvislosti s Babišem bylo řečeno tolik, že už skoro není co dodat... Snad jen, že pod pod vedením dalšího Slováka česká zem konečně dojde po sedmdesáti letech od Gottwalda ke komunismu!
Zdenka Ulmannová
U nás v Babišově, aneb vítejme v zemi estébáků!

Čapí hnízdo se stalo novodobým symbolem neodpornějších koloritů minulé totalitní éry a komunistické, estébácké moci. Pokud sociální demokraté setrvají ve vládní koalici s Babišem, podřezali sami sobě větev v příštích volbách.
Zdenka Ulmannová
Logika věci samostatného státu, aneb co vlastně oslavujeme?

Když se připravuje jakákoliv změna, musíme se nejprve ptát, co je motivem, co nám změna přinese v širším kontextu a dlouhodobém horizontu, jakou výhodu změna znamená ihned a jakou do budoucnosti, co díky ní získáme pozitivního, co
Zdenka Ulmannová
Otevřený dopis fotbalistovi

Kam až hodláte zajít ve své aroganci a pocitu nadřazenosti? Zdá se, že přemýšlíte pouze svými údy, leč nikoli mozkem, hodným člověka...
Další články autora |
Skokem do propasti Macocha ukončila život matka oběti střelby na fakultě
Skokem do Macochy ukončila o víkendu život matka jedné z obětí tragické střelby na Filozofické...
Bílá rakev, věnec od Gottové. Na rozloučení se Slováčkovou dorazil i prezident
Rodina a přátelé se v kostele v centru Prahy rozloučili Annou Julií Slováčkovou. Zpěvačka a...
Výbuch v Poličce: ostraha hlásila, že se předtím nad areálem vznášely cizí drony
Exploze v muničním areálu v Poličce, k níž došlo koncem března, stále vyvolává otázky. Ačkoli...
Bili ho, řezali a natáčeli, jak umírá. Mladíci umučili třináctiletého kluka, pro zábavu
Premium Mladistvý spolu s kamarádem zabil v Děčíně před třemi lety třináctiletého chlapce. Nebývale...
Trump si hraje s vojáčky. Stažení by Evropu bolelo, na výběr jsou jen špatné varianty
Premium Je to jen pár dní, co Donald Trump vyslal směrem k Evropě poněkud nepříjemnou zprávu. USA mohou ze...
Vysvětlete, proč jste nezadrželi Netanjahua, žádají soudci z Haagu Maďarsko
Soudci Mezinárodního trestního soudu žádají Maďarsko, aby vysvětlilo, proč nesplnilo svou povinnost...
Plovoucí tanker na Vltavě a prodloužení Baťova kanálu. Z Česka je plavební velmoc
Česko se stává plavební velmocí, třebaže nemá moře. Na říční síti vzniká obrovské množství...
Vlak srazil a usmrtil na Táborsku člověka, část koridoru stojí
Nedaleko Sudoměřic u Tábora v pátek odpoledne srazil a usmrtil vlak člověka. Mezi stanicemi...
Při sjezdu řeky na Korsice zemřel český kajakář. Selhalo mu srdce
Dvaašedesátiletý český kajakář přišel o život ve čtvrtek odpoledne při sjíždění řeky Tavignano na...

První krok k samostatnosti děťátka s metodou Baby-Led Weaning
Přechod na pevnou stravu vždy představuje významný milník v životě děťátka i jeho rodičů. Je to období plné objevování nových chutí a získávání...
- Počet článků 138
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1701x