Proč ty štráchy? Zvolme rovnou císaře!
Dívám-li se na věc s nadhledem, nezdá se mi, že by se způsobem volby nějak výrazně zajistila kvalita patřičné hlavy státu. Jsou demokracie, v nichž prezidenta volí lid, a jsou demokracie, kde prezidenta volí parlament. Jsou také státy, kde se prezident volí sám, a jsou i státy, kde je nastolen jiným státem. Vzhledem k tomu, že i taková postavička se nazývá prezidentem, jde o republiku, i kdyby trakaře a hlavy padaly. Pro naše poměry raději zůstaňme u prvních dvou zmíněných možností. V obou případech může být zvolen dobrý prezident i naprosto nevýrazný ouřada, v horším případě výrazný šoumen nebo velmi výrazný pomatenec. Nemyslím, že naši zastupitelé jsou o mnoho hloupější, zkorumpovanější a línější, nebo naopak mnohem moudřejší, neúplatnější a ušlechtilejší než všechen ostatní lid, který je ostatně po zralé úvaze, pod mediálním tlakem, za pomoci účinné demagogie a laciných slibů ve své nepochybné kolektivní moudrosti odpovědně zvolil. Tudíž se již nyní naši zastupitelé rozhodují v podstatě stejně, jak by se rozhodoval přímo volící národ.
Z mé letargie v této otázce mě vytrhla televizní debata, v níž se náhle objevila pozoruhodná myšlenka: jestliže dojde ke změně ústavy, což by pro změnu způsobu volby prezidenta byla podmínka, nastane cosi jako právní diskontinuita, půjde o úplně novou volbu a novou situaci – a tedy, světe div se, je možné opět a nyní už potřetí zvolit Václava Klause. A pak ještě samozřejmě počtvrté. Chtěla-li bych být ironická, bylo by možné po osmi letech opět odhlasovat novou ústavu, například s nepřímou volbou – a zvolit pana profesora Klause opět dvakrát. To lze opakovat prakticky do skonání věků. Takže při troše šikovnosti bychom mohli mít doživotní úřad prezidenta. Aby se celý proces zjednodušil a upřímně řečeno i zlevnil, mohli bychom posléze přímo či nepřímo zvolit jednoho z jeho synů a jelo by se dál.
Pravda, je to poněkud těžkopádné, protože ke změně ústavy potřebujeme třípětinovou většinu přítomných poslanců a třípětinovou většinu přítomných senátorů, což se blbě zajišťuje. Navíc ta hlasovací mašinérie stojí nemalé peníze a samotný proces volby nesmyslně zaměstnává a nervuje národ, který by onu energii mohl investovat například do fungující ekonomiky. Takže se nabízí elegantní a dějinami prověřené řešení: vykašleme se na tu komedii s cyklickými proměnami ústavy a s volbou, jmenujme rovnou pana profesora císařem a bude klid. Pan profesor konečně učiní další krok k funkci, která bude alespoň částečně hodna jeho dějinné velikosti, my si užijeme zábavnou korunovaci s veselicí v ulicích, namísto eura budeme platit dukáty s portrétem mocnáře, zapřáhneme lipicány a nakonec to všechno vyjde mnohem levněji než současné tahanice, odpadnou trapní protikandidáti a bude konečně čas na práci. Zbývá ještě uvážit, zda prvního císaře volit přímo či nepřímo. Co myslíte?
Obrázky:
http://cs.wikipedia.org/wiki/Rakousk%C3%A1_c%C3%ADsa%C5%99sk%C3%A1_koruna
http://www.flickr.com/search/?q=Crown&page=2
Věra Tydlitátová
Válečná zranění

Na dohled od našich klidných domovů vybuchují rakety, umírají nevinní. Jsme svědky nepředstavitelných zvěrstev. Znala jsem pár lidí, kteří prošli válkou.
Věra Tydlitátová
Alexandr Meň, světlo v temnotách smutné Rusi

Před třiceti dvěma lety 9. září 1990 byl zabit Otec Alexandr Vladimirovič Meň. Zatímco u nás je znám především v určitých kruzích duchovních a věřících, v Rusku je některými lidmi považován za svatého.
Věra Tydlitátová
Zklamaly elity národa?

Narazila jsem na zajímavou otázku, zda selhává elita národa, když se nechce postavit zlu ve společnosti. Že nechce jít do politiky...
Věra Tydlitátová
Putlere, blíží se březnové ídy

Když člověk trochu zná dějiny a myslím, že na vojenských akademiích se důležité bitvy také studují, vidí zajímavé příklady, ze kterých se asi Putler a jeho generálové zjevně nepoučili:
Věra Tydlitátová
Po volbách

Uvědomuji si, že vítězství demokratů ve volbách je dost vratké, ti voliči Ano, SPD a ani ti s tzv. propadlými hlasy nikam nezmizeli, naopak se mohou nebezpečně radikalizovat a sjednotit.
Další články autora |
Skokem do propasti Macocha ukončila život matka oběti střelby na fakultě
Skokem do Macochy ukončila o víkendu život matka jedné z obětí tragické střelby na Filozofické...
Turek jel rychlostí přes 200 km/h a fotil se u toho. Policie věc prošetřuje
Europoslanec Filip Turek (Motoristé sobě) se na svém účtu na Instagramu pochlubil fotkou, ze které...
Bílá rakev, věnec od Gottové. Na rozloučení se Slováčkovou dorazil i prezident
Rodina a přátelé se v kostele v centru Prahy rozloučili Annou Julií Slováčkovou. Zpěvačka a...
Trump si hraje s vojáčky. Stažení by Evropu bolelo, na výběr jsou jen špatné varianty
Premium Je to jen pár dní, co Donald Trump vyslal směrem k Evropě poněkud nepříjemnou zprávu. USA mohou ze...
Po rychlé jízdě zemřel řidič v hořícím autě. Turek spekuluje o krvi na rukou médií
Hasiči v Brně v pondělí našli v hořícím voze mrtvého muže. Podle prvotních informací jel vůz po...
Obří požár skládky plastů na Rakovnicku. Zasahují stovky hasičů, jsou i zranění
Hasiči od pondělního večera zasahují u požáru skládky volně uložených plastů u Rynholce na...
Papež František
Argentinec Jorge Mario Bergoglio se stal 13. března 2013 v pořadí již 266. papežem katolické...
Příměří je minulost. Rusko poslalo drony na Oděsu a plně obnovilo boje v pohraničí
Rusko s koncem třicetihodinového příměří provedlo v noci na úterý rozsáhlý dronový útok na...
Trump je nejméně populární od lednového nástupu. Američanům vadí trestání škol
Obliba amerického prezidenta Donalda Trumpa klesla na 42 procent, což je nejméně od jeho lednového...