Zeman prohrává a možná se opět mýlí v politice

Nelze si nevšimnout, že několik aktuálních událostí se nevyvíjí podle scénáře Hradu a několik kauz proběhlo přímo proti jeho vůli. Je potěšující, že mocenská role prezidenta se zvláště v zahraniční politice vrací do ústavních mezí

Celou záležitost s čínskou společností CEFC, zmizelým Zemanovým poradcem a obecně s čínskými investicemi u nás, nelze nazvat jinak než blamáží. Tajné služby poukazují na to, že investice, které neměly a nemají pro naši ekonomiku žádný podstatný význam, jsou spíše zástěrkou mocenských ambicí Číny. Ty jsou pak prosazovány skrze mocenské ambice hlavy státu, což tajné služby neuvádí, ale pokud není občan slepý, hluchý nebo zfanatizovaný, mělo by mu to být zřejmé. 

Vláda rozhodla v souvislosti s případem otravy agenta Sripala o vyhoštění tří ruských špiónů z Česka, což nebyla zrovna vůle Hradu. Jakkoli se mohou zdát prezidentovy komentáře k tomuto tématu opodstatněné, prezident není tím, kdo má řídit zahraniční politiku. Babišova vláda tak tímto aktem jasně deklarovala, kdo jsou spojenci České republiky a kam naše země patří. Je vcelku viditelné, že pro Andreje Babiše bylo spojenectví s Hradem pouze účelovou záležitostí.

Aktuální zprávou je rozhodnutí ministra Pelikána nevydat  hackera Jevgenije Nikulina do Ruska, ale do USA, jejíž oznámení proběhlo v době, kdy již akt vydání do USA proběhl, a to přes zřejmý nesouhlas Miloše Zemana. Na tomto místě je zcela nepatřičný komentář  prezidentské kancelář o nestandardním a podivném rozhodnutí, protože k vydání proběhlo zcela zákonným způsobem a v souladu obecnou opodstatněností takového kroku a na základě našich zahraničně - politických priorit.

Rozhodnutím vlády se odkládá rozdělení společnosti ČEZ. Tento sporný plán, který prosazovalo vedení ČEZ s podporou prezidentského poradce Martina Nejedlého, by vedl k vydělení jaderné a uhelné energetiky z polostátního kolosu, k jejímu znárodnění, k riziku zbytečného státního zadlužení i k možnému ovládnutí tuzemské jaderné energetiky Ruskem, což je zjevným zájmem dua Nejedlý - Zeman. Navíc, ona ekonomicky podstatně výnosnější část by byla privatizována způsobem, do nějž by občan a vlastně ani vláda neviděla, což by dalo vedení ČEZ a jejím akcionářům prostor zcela nepatřičný pro tuto společnost.

V Rusku ztrácí vliv další ze Zemanových žolíků: Vladimír Jakunin. Je to člověk, který pracoval dvacet dva let v KGB, donedávna byl jedním z nejbližších spolupracovníků prezidenta Vladimíra Putina a šéfem tamních státních železnic. Jakuninův odchod z funkce šéfa ruských železnic může znamenat i ztrátu Zemanova postavení v Moskvě, protože Jakunin byl jeho hlavní kremelskou spojkou. Zůstal jen šéfem Světového fóra pro dialog civilizací – společnosti, jež pořádá každoročně sympózium na ostrově Rhodos, kterého se celkem pravidelně Miloš Zeman zúčastňuje. Západní tajné služby se však domnívají, že „Jakuninova“ organizace pracovala a pracuje pod dohledem a podle instrukcí ruské rozvědky SVR. 

Co k tomu dodat? Pokud bude trvale eliminován vliv prezidenta na vnitrostátní a zahraniční politiku nad rámec Ústavy, ústavních zvyklostí a obecně chápané role českého prezidenta, bude to této zemi ku prospěchu. Pokud ještě prezident omezí svá veřejná vystoupení, čímž výrazně přispěje tomu, že se nebudeme muset za hlavu státu tak často stydět, a bude v Lánech pracovat na pokračování bestseleru Jak jsem se mýlil v politice, může to být z tohoto ohledu docela snesitelných pět let.   

Autor: Jiří Turner | pátek 30.3.2018 19:05 | karma článku: 35,51 | přečteno: 1574x