Z rozhodnutí Ústavního soudu není Tomio Pitomio!

Takhle to sice řečeno nebylo, ale ÚS se Okamury zastal. To je ovšem také to jediné, co je možno deklarovat. Snaha jakéhokoli politika zabránit právní cestou tomu, aby si z něho lidé dělali srandu, je marná, je marná, je marná.

Z mého pohledu ta snaha, která v Okamurově případu zaměstnala už desítky soudců, kteří by takto strávený čas moli věnovat něčemu smysluplnějšímu, je o to nesmyslnější, že sama o sobě demonstruje to, proč byl Tomio takto výsměšně pojmenován.  Jinými slovy ten, kdo možná vždy není Pitomiem, ze sebe Pitomia sám udělal. Podle dnešního výroku Ústavního soudu se celá anabáze bude opakovat, což je z výše uvedených důvodů docela politováníhodné.  

Abych celou situaci osvětlil těm, kteří onu zcela banální záležitost ani nezaregistrovali, jen připomenu, že v této Okamurově „kauze“ jde o článek v Reflexu, kdy byl on nazván Pitomiem. Doposud se ve výrocích všech soudů, které byly tuto nesmyslnou žalobu bohužel nuceny projednávat, objevovalo toto:

Nejvyšší soud ve svém rozhodnutí uvedl, že na zkomolení jména a jeho spojení s hanlivým výrazem je nutné pohlížet podobně jako na kreslenou karikaturu, která zveličuje, přehání a ironizuje, jen místo jména pracuje s podobou. (…) Pokud stojí na reálném základě a nepřekračuje meze přiměřenosti, je přípustná. Politici navíc musí projevit vyšší stupeň tolerance než lidé mimo veřejný prostor. (…) Městský i Vrchní soud v Praze v kauze zdůrazňovaly, že expresivní a nelichotivé výrazy média nemají proti politikovi používat samoúčelně. Nicméně pokud jde o součást legitimní kritiky konkrétních postojů či výroků, možné to je. V případě Okamury justice zohlednila také jeho vlastní mediální prezentaci: vystupuje provokativně, propaguje politickou nekorektnost, rád volí silná slova, snaží se působit kontroverzně. Pitomio je podle soudů výraz expresivně nelichotivý, ale nikoliv a priori vulgární.

Co k tomu dodat? Politická karikatura, vizuální i slovní, slouží právě k tomu, aby vybízela politiky k sebereflexi, pokud toho nejsou schopni sami od sebe. A je obecně známo, že politici jsou toho schopni ještě méně než běžní občané. Tím spíše musí umět rány přijímat ten, kdo je rozdává. Nekorektní a radikální Okamura nemůže čekat korektní a umírněné reakce na svoje postoje. Je mi také divné, že mnozí politikové stále nemohou pochopit, že jsou jako veřejně činní lidé sledováni, a hodnoceni, a to nejen, jak by si to přáli, pozitivně, ale i velmi negativně. Dobře vědí, že jako poslanci či členové vlády požívají určité formy ochrany, musí si pak také uvědomit, že v jiných ohledech je jim naopak ochrana odepřena více, než je tomu u řadového občana.

Hájit se, že nejsem tím, za koho mě lidé mají, je zbytečné. Každý je ve své podstatě právě takový, jakého ho ostatní vnímají, a pokud ne vždy a zcela, tak alespoň někdy a částečně. Takže otázka, kterou by si měl Okamura položit, a na kterou mu ÚS neodpověděl a nikdy neodpoví, by tak mohla znít třeba takto: Pitomio, proč jsi Pitomio? 

https://www.reflex.cz/tag/Pitomio/1

https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/pitomio-okamura-ustavni-soud-se-zastal-kritika-cilene-zesmesnovani.A200324_120913_domaci_remy#utm_content=freshnews&utm_term=okamura%20%C3%BAstavn%C3%AD%20soud&utm_medium=hint&utm_source=search.seznam.cz

https://www.novinky.cz/domaci/clanek/ustavni-soud-se-zastal-okamury-spor-o-pitomia-se-vraci-na-zacatek-40317834#utm_content=freshnews&utm_term=okamura%20%C3%BAstavn%C3%AD%20soud&utm_medium=hint&utm_source=search.seznam.cz

 

 

 

 

Autor: Jiří Turner | středa 25.3.2020 13:07 | karma článku: 21,36 | přečteno: 872x