Výměna manželek a jiné podoby pseudoreality

Existuje-li nějaká televizní forma, kterou nemohu ani vystát, je to právě reality show. Přestože mi už jen podstata tohoto žánru přijde podivná, možná tyto pořady vůbec nejlépe charakterizují absurditu doby, ve které žijeme.

Je asi vcelku pochopitelné, že pořady, které mají charakter reality show, nevyhledávám, ale znáte to, pokud nechcete žít v nějaké své bublině, a naopak chcete-li komunikovat s lidmi kolem sebe, musíte s nimi také něco sdílet. Bez jakýchkoli pochyb též platí, že nic nelze kritizovat bez příslušné zkušenosti. Přestože budu v tomto článku tento druh zábavy prakticky pouze kritizovat, tak musím i uznat, že mě v minulosti některé pořady mající charakter reality show docela dobře zabavily. O to ale nejde.

Zábavnost reality show je jako v jakémkoli jiném druhu zábavy založena na umu tvůrců a protagonistů, ale také na tom, co je obsahem onoho „reality“ a „show“, tedy na nějaké podobnosti s pokud možno co nejzajímavější či nejkontroverznější realitou a jejím zpodobněním v podobě show. Témata mohou být zcela nekontroverzní a nekonfliktní, třeba v podobě nějaké pseudosoutěže, stejně jako může být podstatou všeho kontroverze či úplná zvrácenost, jako je to třeba v avizované Výměně manželek.

Podstatou umění je ve své podstatě fikce. Kdo v něm hledá zrcadlo reality, nachází jen umně vytvořenou iluzi. Důležité je jen chápat a rozlišovat, co je a co není skutečné.  Pokud někdo vydává za skutečné to, co skutečné není, je to podvod. V mnohých případech je to zcela ospravedlnitelný podvod, protože je záměrně zjevný a pokud mu uvěří někdo mdlého rozumu, nedá se s tím asi nic dělat. Málokdo snad věří tomu, že to, co zkonzumuje v žánru sci-fi či fantazy je realita, ale myslím si, že k reality show takto mnozí nepřistupují.

Obyčejně se nikomu po shlédnutí takového pořadu nic nestane, ale někdy mám pocit, že určitý souběh různých absurdních manipulací nakonec řadu lidí ovlivní. V nějaké společenské rubrice si přečtete horoskop, jehož podstata je holý nesmysl, pravdivou životní zpověď, kterou nenapsal život, ale spíše nějaký neúspěšný literát po půllitru rumu, a večer to zazdíte soutěží, ve které nikdo nesoutěží a bizarnostmi ve stylu Prostřeno, Svatba na první pohled či Výměna manželek. Pokud tuhle medicínu užíváte denně, můžete pozbýt odstupu, který byste si v jiném případě zachovali. Začnete, aniž byste si to uvědomili, více či méně žít ve virtuální realitě.

Naznačil jsem v úvodu článku, že tyto fenomény vnímám jako absurditu doby, ve které žijeme. Je v tom skrytý i určitý paradox. Pokrok nás dotlačil do doby neuvěřitelných technologií, naše civilizace je založena na exaktním vnímání světa, ale tato skutečnost asi čím dál tím více lidí nutí uchylovat se k různým alternativám. K pseudomedicíně, pseudovědě, pseudohistorii a také pseudorealitě, kterou volíme namísto reality nebo naopak fikce, jejichž pravou podstatu jsme schopni vnímat a odlišovat. Pokud nacházíte v reality show pouze zábavu, je všechno v pořádku, ale nezapomínejte na to, že kdo se zúčastní pokusu, stává se jeho součástí.    

Autor: Jiří Turner | pátek 29.1.2021 12:02 | karma článku: 37,35 | přečteno: 6160x