Vážně politika do sportu nepatří?

Tenhle nesmysl posloucháme vždy, kdy se začne – většinou ve fotbale – řešit rasová, genderová, náboženská, válečná a aktuálně lidskoprávní problematika. Konečně, opravdu si myslíte, že je vrcholový fotbal pouze sport?

Čistě ze sportovního hlediska je samozřejmě fotbal sportem na každé úrovni, nicméně si dovoluji tvrdit, že stejně jako řada jiných populárních „sportů“ je na té vyšší úrovni více vším jiným než sportem, kterýmžto je jen pro těch pár lidí, co běhají po hřišti.

Fotbal je v prvé řadě obrovský byznys, protože jeho sledování je asi ta nejrozšířenější zábava na světě.  Všichni víme, o čem je řeč: astronomické platy a hodnoty hráčů, televizní práva, sociální sítě, to vše spojeno s reklamou. Podstatná je i obrovská společenská prestiž všech aktérů, tedy reprezentací, klubů, majitelů, hráčů, činovníků a v jistém ohledu skrze reprezentace, kluby a pořadatelství i států.

Představa, že by do tohoto synarchistického komplexu nezasahovala politika, je asi zcela absurdní. Konečně politika je, byť někdy jen nepřímo, součástí všeho, proč by neměla být nedílnou součástí takového fenoménu, jakým je fotbal, a to platí dvojnásobně v případě tak významné události, jakou je mistrovství světa.

Rusko je vyloučeno ze všech fotbalových soutěží, neumím si představit, že by tomu tak nebylo. Jsou-li atributy civilizované společnosti genderová a rasová rovnost, respektování práv menšin, náboženská svoboda a dodržování lidských práv, proč by to neměl být zcela zásadní předpoklad pro pořádání tak významné události.  

Nestalo se. Pořadatelskou zemí MS ve fotbale se stala země, kterou jsme klidně mohli nechat ať si žije, jak umí a chce. Přiznám se, že je mi aplikace islámského práva a islámských společenských norem v zemích, které tak žijí odjakživa, docela lhostejná, a přijde mi úplně zbytečné se snažit tyto země vychovávat, pokud takto působí jen na vlastním území.

Nevidím ale důvod nedobrovolně akceptovat takové normy na akcích celosvětového významu, a ještě více absurdní mi přijde zákaz prezentování našich norem. FIFA až přehnaně všude otravuje deklaracemi všeobecného respektu, a když přijde na faktické vyjádření takových idejí, začne hájit zájmy pořadatelské země, která nikdy pořadatelskou zemí být neměla, přičemž vrcholem pokrytectví je argument vůči odpůrcům takového počínání: že ta politika prý do sportu nepatří.

Opak je pravdou, vrcholné sportovní akce jsou ideální na prezentaci obecných principů, na kterých je založena naše civilizace a účastnit se jich mají jen ti, kteří je akceptují, a pořádat je mají země, které takové normy sdílí. Není na tom nic diskriminačního. Nikdo přeci nebrání Rusku uspořádat si své mistrovství se zeměmi, které jsou mu nakloněny, a nikdo by nebránil uspořádání „mundialu“, který by si pro sebe zorganizovaly problematické muslimské země.

Někdy mám pocit, že je to pořád dokola. Idejemi, morálkou, etikou i právními principy se iniciativně zaříkáváme, když z toho neplynou žádné potíže, naopak už při náznaku nějakých problémů nebo v případě zjevných výhod jsme ochotni na všechno zapomenout. Platí to v náhledu na rusko – ukrajinský konflikt a platí to i v případě šampionátu, který velkoryse zorganizovala bohatá arabská země. Ta jistě odměnila i ty, kteří teď kážou o morálce a mluví o pokrytectví.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/sport-fotbal-jina-liga-noticky-fifa-kvuli-kartam-za-duhovou-pasku-ohnula-pravidla-220092

https://tn.nova.cz/sport/clanek/477180-my-chceme-pivo-skandovali-ekvadorsti-fanousci-ted-je-proveruje-fifa

https://www.irozhlas.cz/sport/ms-fotbal/kosovo-srbsko-vlajka-fifa-trest_2211270940_bac

 

 

Autor: Jiří Turner | pondělí 28.11.2022 22:06 | karma článku: 35,00 | přečteno: 3309x