Prezident Zeman by chtěl bitevní slony

Experti prý nechápou k čemu. Co to zase bude za experty? Mně přijde ten nápad zajímavý, přestože se při jejich posledním použití v punských válkách Hanibalovi příliš neosvědčili. Ale i vojenské „umění“ se vyvíjí.

Vojenské „umění“ se vyvíjí, ale jeho podstata je od starověku stále stejná.  Prezentoval jsem se zde už několikrát jako kritik různých válečných investic, naposledy to byly samohybné houfnice. Nechápal jsem, a nechápu stále, na koho bychom je tak namířili, s kým se chystáme válčit. Čtenáři z řad příslušníků vojenských spolků mi však bylo vysvětleno, že tomu nerozumím. To mají jistě pravdu. Co je svět světem, část kluků si chce hrát na vojáky a ti ostatní tomu nerozumí.

Hračky v řádu desítek miliard k Ježíšku mi však přijdou jako trochu zbytečné, tak hodní zase ti kluci celý rok nebyli a také náš „rodinný rozpočet“ je postaven tak o šest řádů níže, než je tato investice. V tomto ohledu je nákup slonů přijatelný. Pan prezident se už poněkolikáté ukázal jako dobrý hospodář, myslím, že náklady na koupi, ustájení, krmivo i výcvik by se daly pokrýt ze známého prezidentského fondu. V Lánech je také spousta nevyužitých budov, například maštale po koních prezidenta Masaryka a venkovní výběhy jsou také dostatečné pro jednu až dvě sloní baterie. Na tomto místě mě asi místní znalci opraví, že pro slonové jednotky se nepoužívá výraz „baterie“, takže prostě řeknu rovnou, že ten prostor má potenciál tak pro dvacet slonů. To jsem si nevycucal s prstu, ale konzultoval jsem to s kamarádem ze ZOO.

Od toho kamaráda mám také spoustu informací, kde slony koupit i to, že je lepší slon indický než africký, protože je snáze cvičitelný, a kolik toho takový slon sežere. Nemohl mi však přesně popsat, jak výcvik armádního slona vypadá, ani jak se přesně při vojenské operaci používá, ale je zcela jasné, že by se naši vojenští stratégové neměli dopustit školácké chyby pana Hanibala a pokoušet se s nimi přecházet Alpy. Nejsem si však jistý, jestli se válečné strategie na vojenských akademiích učí tak důkladně a do takové historické hloubky, bude asi potřeba přizvat nějakého vojenského historika, v Praze je jimi napěchovaný celý jeden ústav (Vojenský historický ústav na vrchu Vítkově), takže by to neměl být problém.

Teď mě napadá, že přesun slonů na místo vojenské operace, pokud by se neválčilo přímo v Lánech (jako po posledních volbách), by musel být zprostředkovaný nějakým přepravním zařízením. Casa je asi malá, takže mě logicky napadá nákladní Jumbo Jet, což je z hlediska investice trochu problém, tolik pan prezident ještě nenašetřil. Naději však skýtá pan Nejedlý, Lukoil by na to snad mohl přispět, když už přispěl tolikrát. Tak a máme to v suchu.

Ještě se podívám do článku v Lidových novinách, ze kterého čerpám, jestli jsem nic nezapomněl… Ajajaj, to se ti teda, Turnere, povedlo! Milé čtenářky a milí čtenáři, moc se omlouvám, jak jsem takový roztěkaný, trochu jsem se přehlédl… Nešlo o válečné slony, ale válečné drony. Drony! To jsou taková ta letadýlka bez pilota…Tak, a co teď s tím? Přepisovat to tedy nebudu! Třeba se přepsal autor článku v Lidovkách? Je to docela možné, pan prezident by přeci nikdy neřekl takový nesmysl. Armádní drony, jako jsou třeba ty americké stroje typu Predátor, by určitě kupovat nechtěl. Co bychom s nimi dělali? Ne, ne, budou to sloni, anebo, což je také možné, by chtěl ty malé drony, co si je dnes děti pouští místo draků. Řekněte mi, proč by si pan prezident nemohl na Hradě nebo v Lánech pouštět letadýlka? Už má na to věk.

Autor: Jiří Turner | čtvrtek 1.12.2016 14:12 | karma článku: 16,75 | přečteno: 352x