Pomníky stavíte, prosím vás, komu?

Koněvem to nezačalo a Koněvem to ani nekončí. Na Cínovci má brzy stanout nová socha pohraničníka se psem. Má to na svědomí Klub českého pohraničí, známá to „filiálka“ KSČM.  Kupodivu se to ne každému zamlouvá.

Na krušnohorském Cínovci již existuje pamětní deska věnovaná padlým pohraničníkům, která dosud nikomu nevadila a dá se předpokládat, že by nevadila ani nadále. Klub českého pohraničí se ale rozhodl, že tento památník je nedostačující a je třeba ho doplnit o monumentální sochu pohraničníka se služebním psem. Otázka zní: proč?

Ona pamětní deska připomíná smrt pohraničníků, kteří padli pří výkonu služby. Asi nemá smysl se zabývat okolnostmi jejich smrti, stejně jako je zbytečné řešit, z jakých pohnutek a za jakých okolností se stali pohraničníky. Budoucí pomník pohraničníka je však již něco úplně jiného. Je to oslava instituce pohraniční stráže, a tím potažmo i režimu, který tuto instituci zřídil. Je třeba si připomenout, že pohraniční stráž byla složkou Ministerstva vnitra (před tím i Ministerstva národní obrany), která prioritně nechránila republiku před útokem zvenčí, ale měla zabránit tomu, aby se nikdo nelegálně nedostal ze země ven.

Výše uvedené možná neplatilo krátce po 2. světové válce, ale v období od padesátých let do listopadu 1989 to platilo stoprocentně. Nikdo se nás nepokoušel napadnout a eventuální agenti cizích rozvědek k nám mohli přicestovat zcela legálně. Dodnes mi není úplně pochopitelné, proč komunistický režim nenechal po celou dobu svého působení legálně odejít ze země ty, kteří tu být nechtěli, a o které logicky ani nestál, protože mu nesloužili, ale naopak mu často různě škodili. Pohraničníci tak měli (a v očích některých lidí stále asi mají) zcela falešnou gloriolu ochránců vlasti. Byla to však jen prodloužená ruka totalitního režimu trestajícího vlastní občany.

Pohraničníky se stávali prověření branci, kteří později často zůstali ve služebním poměru Sboru národní bezpečnosti, ale příslušníkem pohraniční stráže se mohl stát i ten, kdo o to vůbec nestál, jako v případě jiných složek armády. Podle statistik zemřelo mezi lety 1948–1989 celkem 654 pohraničníků, z toho většina nešťastnou náhodou nebo sebevraždou.  Při přestřelce s uprchlíky zemřelo 11 z nich. Civilistů bylo na hranicích zabito zhruba 450 (údaje se díky skartovaným záznamům různí), mnoho dalších bylo zraněno a několik tisíc lidí skončilo ve vězeních, čímž se jejich život od základu změnil.

Organizace, která chce tento pomník postavit, se nazývá Klub českého pohraničí. Pod tímto nevinným názvem se sdružují bývalí pohraničníci z řad vojáků z povolání i základní služby, pomocníci PS, tj. udavači, kteří upozorňovali na podezřelé osoby, a jejich všemožní sympatizanti. Přestože se tento spolek podle svých stanov profiluje jako nepolitické sdružení, je jak ideologicky, tak i svými vztahy blízký zejména KSČM a různým nacionálním stranám. V roce 1995 se první vládní zpráva o extremismu v ČR zmínila o klubu jako o bezpečnostní hrozbě pro stát, a to v kapitole levicových neobolševických uskupení. Od té doby je monitorován Bezpečnostní informační službou.

Od 90. let sympatizují s klubem kromě komunistů  Sládkovi Republikáni a před svým rozpuštěním to byla i Dělnická strana Tomáš Vandase. Ke klubu se hlásí i Český svaz bojovníků za svobodu, který se pod vedením Jaroslava Vodičky zcela odchýlil od svých původních ušlechtilých ideálů.  Současné vedení spolku také tvrdí, že centrála klubu má společnou adresu (je to paradoxně ona ulice Politických vězňů) s KSČM jen díky nízkému nájmu. Tento spolek si také zcela neoprávněně přivlastňuje tradici i atributy skutečných ochránců hranic, jakými byli v dávné historii Chodové či později v období 1. republiky Finanční stráž a Stráž obrany státu v době ohrožení Československa hitlerovským Německem.

Ptám se tedy společně s Karlem Krylem, jehož verš jsem použil v názvu článku, komu se zde mají stavět pomníky? Pohraničníci, kteří zahynuli pří výkonu služby, byli ve své podstatě obětmi komunistického režimu stejně jako ti, které zadrželi, zranili nebo zabili. Je dobré si připomínat absurditu i zločinnost tohoto režimu a je zcela nemístné tento režim prostřednictvím pohraniční stráže oslavovat.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Pohraniční_stráž

https://www.klub-pohranici.cz/

https://cs.wikipedia.org/wiki/Klub_%C4%8Desk%C3%A9ho_pohrani%C4%8D%C3%AD

https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/cinovec-pohranicni-straz-pomnik-klub-ceskeho-pohranici_1908211336_pj

http://www.zdeneksmida.cz/ochrana-statnich-hranic/strazci-prvorepublikovych-hranic.html

https://cs.wikipedia.org/wiki/%C4%8Cesk%C3%BD_svaz_bojovn%C3%ADk%C5%AF_za_svobodu

 

 

 

 

Autor: Jiří Turner | úterý 24.9.2019 11:06 | karma článku: 38,60 | přečteno: 3912x