Je přínosné mísení lidských ras?

Tomio Okamura si myslí, že nikoli. A já ho chápu. Text v učebnici, nad kterým předseda APD kroutí hlavou, naopak uvádí, že mísení ras lidstvo obohacuje. Možná záleží na tom, z jakého hlediska onu prospěšnost vnímáme.

Takto vypadá celý Okamurův text na jeho facebookovém profilu:

Neuvěřitelný text u fotografie v učebnici Přírodopisu pro 8. třídu základních škol a víceletá gymnázia (autorka Vaněčková I. a kol., 2006), kde se v kapitole „Lidská plemena“ na straně 52 píše: „Mnohonásobné mísení mezi jednotlivými lidskými plemeny je pro lidskou společnost význačným přínosem. Díky tomu se vytváří tělesně i duševně zdravé a vyspělé populace."

Co si o tomto textu v učebnici pro děti myslíte Vy? Napište mi do komentářů. Přeji hezký den

Pan Okamura nás vyzývá, abychom mu napsali, co si o tom myslíme. Jelikož nemám facebook, vyjádřím se k tomu zde:

Tomio Okamura si pochopitelně musel být vědom toho, že mu při této příležitosti jeho míšenecký původ ledaskdo připomene. Jeho odpůrci mu pak dají zapravdu s tím, že on sám je ukázkovým příkladem, jak se může smíchání ras zvrhnout.

Mně osobně to přijde poněkud laciné. Možná, že Tomio není sám se sebou spokojen. Možná má v dobré paměti, že mu jeho česko-japonsko –korejský původ přinesl v životě hodně trablů, ústrků a výsměchu. Konečně jeho současné chování tomu nasvědčuje.  Možná, že toužil být celý život „bílý“ nebo „žlutý“, ale nikoli něco mezi.

Z tohoto pohledu se dá také hodnotit ona výhodnost mísení ras. Ve společnosti, kde přetrvávají rasové předsudky, která je stále rasově rozdělena a probíhá v ní rasová segregace, není asi být míšencem žádná výhra. Takový člověk totiž může být negativně vnímán nejen od rasové majority, ale i minority. Příkladem nám mohou být afro-bělošští míšenci v USA, a to až do poloviny 20. století a ledaskde to možná přežívá doposud.

Dalším pohledem může být pohled řekněme antropologicko –genetický, který se dá vyjádřit odpověďmi na otázky:

 Je mísení ras přínosné pro výbavu takového jedince?

Je míní ras přínosné pro kvalitu živočišného druhu Homo sapiens ?

Z obecného zoologického hlediska by se dalo souhlasit s textem v učebnici, i když ne bez výhrad. Přirozené mísení různých ras a forem je obohacující a jeho výsledkem je kvalitní populace. Naopak „násilné křížení“ (třeba v případě psů) nemusí být vždy ve výsledku pozitivní.

Tento zoologicko-kynologický princip je přenosný i do lidské společnosti. Mísení vedle sebe žijících lidských ras je naprosto normální proces, který pokud není přínosem, není rozhodně problémem.

Myslím si, že i takto neutrálně by mohl vypadat text v učebnici:

Mísení lidských ras je zcela normální a přirozený proces, který člověka coby živočišný druh nikterak neohrožuje ani nepoškozuje.

Tomiu Okamurovi pak nelze než doporučit, aby se místo hledání pro něho problematických pasáží v učebnicích, zabýval především svojí prací v Parlamentu, za kterou je z kapes daňových poplatníků placen.

Autor: Jiří Turner | úterý 18.12.2018 11:04 | karma článku: 32,68 | přečteno: 6318x