Gustav Husák říkal, že komunismus nastane, až budou banány levnější než brambory

Nikdy jsem si komunismus neuměl dost dobře představit, takže je možné, že vypadá jako to, v čem právě žijeme. Ceny banánů válcuji ceny brambor, pomeranče jsou levnější nežli jablka a ananas než kedlubny. Žijeme v ráji.  

Tedy v úplném ráji ještě asi ne, protože granátové jablko, které patrně bylo tím osudovým, je pořád dražší než to klasické. Ke komunismu však spějeme jistě a neochvějně. Před dalšími parlamentními volbami se patrně úplně zruší platba jízdného pro všechny, důchodci navíc dostanou před cestou kapesné a děti lízátka. Jistý rudý bard pěl: ..."a zítra pro chleba si půjdem, tak jako dneska pro vodu...", což může být časem možné, protože obojí bude drahé a nedostupné. Brambory asi také nezlevní, ale zadarmo bude řepkový olej, na kterém si každý bude moci podle chuti opéct libovolné množství banánů. 

Ale kdepak, Turnere! Každý řádný marxista by tě vyvedl z tohoto omylu: "Komunismus je, soudruhu, o něčem jiném. Je to přeci o lidech."  No jasně, beztřídní společnost, rovnost všech se všemi. Já hlupák úplně zapomněl, že podstatou těch idejí je to, že mají všichni stejně. Rozumí se, že všichni stejně hodně, přestože ve všech zemích, kde to vzali komunisté pořádně do ruky, mají kromě vládnoucích elit všichni stejnou bídu. Hladomor v Severní Korei, přídělový systém na Kubě, rozvrat ve mnohých státech Jižní a Střední Ameriky, které si čuchly k marxismu. U nás jsou naštěstí bohatí stále bohatší, chudí stále chudší a střední třída vzkvétá, což jsou symptomy kapitalismu (toho správného kapitalismu), nikoli komunismu, takže: buďme v klidu!

Nechci zde prezentovat nějaká ekonomická či snad agronomická moudra, takže proč jsou ty banány levnější, to se ode mě nedozvíte (pokud se tak již nestalo, objasní vám to někdo jiný), ale možná že nejsou drahé brambory, jenom levné banány. Ono je vůbec spousta potravin podezřele levných. Tuhle jsem viděl (pouze viděl) v akci kostelecké Javořické párky za čtyři devadesát (49 Kč/kg), jen tak letmo mě napadlo, z čeho je asi tak vyrábí, možná z odpadu z vodňanských kuřat, která lze pořídit za stejnou cenu. Něco je zkrátka absurdně levné, a proto nám přijde to, co prostě zlevnit nejde, příliš drahé. Brambora se musí zasadit, vyrůst v zemi, sklidit, skladovat... Ze soji a kuřecího separátu ji nevyrobíte , ani vám nevyroste za čtvrtinu normální doby, jako kuře ve Vodňanech.

Dozvěděl jsem se taky, že za ty absurdity v našem zemědělství a potravinářství může Evropská unie. Třeba mají různá byrokratická opatření svůj díl viny, možná se naši eurokomisaři a poslanci EP málo bijí za práva našich zemědělců, ale že by nás EU nutila místo brambor pěstovat řepku a dovážet maso pochybné pověsti z Polska? Že by nás někdo nutil jíst všelijaké náhražky, když je na trhu dostatek kvalitních potravin? To docela pochybuji. Řekl bych, že na vině je spíše nenažranost našich výrobců a prodejců a pažravost spotřebitelů. 

Přece si ale nebudeme stěžovat, přes všechny drobné vady na kráse si žijeme jak v komunistickém ráji. Škoda, že se toho Gustav nedožil. 

 

Autor: Jiří Turner | čtvrtek 23.5.2019 14:46 | karma článku: 28,55 | přečteno: 2157x