Boris Johnson chce zničit podstatu BBC a naši politikové chtějí udělat to samé s ČT

Důvod je prostý.Vládnoucí garnituře se nelíbí, že si na ně někdo i za peníze jejich voličů otvírá ústa, kritizuje je a zesměšňuje.Likvidace veřejnoprávního média je jednoduchá: zrušení koncesionářských poplatků a politický dohled.

Spojené království i Česká republika jsou obecně vzato demokratické země, ve kterých nelze jen tak z rozhodnutí politiků zakázat činnost nějakého média či profesně zlikvidovat nepohodlného novináře. U soukromých médií je to prakticky nemožné, ale na jejich adresu je možné kdykoli uvést, že ta jednají na zakázku svých majitelů, respektive píšou a vysílají to, co chce nějaká cílová skupina jejich konzumentů číst a slyšet. To je obecně pravda a každý divák, posluchač či čtenář se může svobodně rozhodnout, jestli za peníze či zadarmo (místo poplatku dostane reklamní masáž) bude to či ono médium konzumovat.

Tak to je, a přestože lze namítat, že tento princip dobré žurnalistice spíše škodí, nedá se s tím asi nic dělat. Kvalita příslušného média je pak závislá jen na kvalitě jeho zaměstnanců a míře vlivu managementu hájícího zájmy majitelů. Tomuto principu se vymykají pouze média veřejnoprávní, ve kterých, ač to působí jaksi nedemokraticky, zabezpečuje určitou nezávislost právě fakt, že občané platí koncesionářské poplatky bez ohledu na to, jestli ona veřejnoprávní média konzumují. Britská BBC se stala již téměř před sto lety průkopníkem tohoto principu. Přežila mnohé politiky, kterým pila krev, ale nikdo si dosud netroufl jeden z pilířů britské demokracie a tradice podkopávat. Časy se mění.

Československá a později česká veřejnoprávní média mají tradici výrazně kratší, respektive neměla více jak čtyřicet let v podstatě žádnou konkurenci a formovat se začala až po roce 1989. BBC se stala pro ČT zásadním vzorem, a to včetně toho, že se z našich veřejnoprávních médií nikdy nestaly hlásné trouby aktuálně silných politických stran, vlád a hradních kruhů. Těžko se dá říci, že tato média stála vždy nad stranickostí, nad ideologiemi, nebo že prostřednictvím svých zaměstnanců nepodlehla nějakým zájmovým tlakům. To není možné nikdy, žádné médium nemůže být zcela nezávislé, nestranné a neutrální, protože takoví nejsou a nikdy nebudou ani lidé, kteří v něm pracují.

Zásadní změna u nás nastala, když se stal prezidentem Miloš Zeman a k moci ve státě se dopracoval Andrej Babiš. Bezskrupulóznost a amoralita naší politiky tak dosáhla naprosto neuvěřitelné úrovně. To pochopitelně vyvolalo reakci nejen „opozičních“ médií, ale i médií veřejnoprávních. Náhle se tak představitelé aktuální mocenské garnitury začali náramně divit, jak si je dovolují kritizovat a často i zesměšňovat ti, kteří jsou placeni i těmi, kteří si je ve svobodných volbách zvolili. Přišlo jim patrně jaksi nepatřičné, že třeba "jejich státní televize“ nerespektuje výsledky voleb, tedy že není loajální k těm, kdo ve volbách zvítězili. Možná si něco takového myslí i mnoho občanů, kterým není případná kritičnost veřejnoprávních médií vůbec po chutí, protože si dovolují kritizovat ty, které si oni zvolili, a tím vlastně i je samotné.

Myslím si, že tento princip je stejný ve Velké Británii jako u nás. Společnost se stává rezistentní na excesy, skandály a jako takovou morálku politiků. Politikové i dříve často dělali lumpárny a vždy měli i tendenci zneužívat moc, ale pokud před patnácti lety stačilo k tomu, aby rezignoval premiér, pouze to, že nedokázal novinářům vysvětlit, kde získal peníze na byt, tak dnes je něco takového docela legrační. Prezident může lhát, svévolně intrikovat a porušovat Ústavu a premiéra neohrožuje pošramocená dávná minulost, skandální nedávná minulost ani aktuální důvodné trestní stíhání a podezření z dotačních podvodů a střetů zájmů.   

Stali jsme se mnohdy inertními k takovým informacím, a proto mnohým z nás asi nebude ani vadit, když se veřejnoprávní média dostanou pod kontrolu lidí, které vybere na základě svých mocenských zájmů ona parlamentní většina. Časem možná budeme u nás stejně jako v Británii skoro každému jedno, když podstata veřejnoprávních médií zanikne, když se stanou na základě předplatného médii komerčními nebo ještě hůře po vzoru východních totalitních režimů médii provládními.

https://blisty.cz/art/98807-boris-johnson-rusi-bbc

https://www.theguardian.com/media/2019/dec/15/boris-johnson-threatens-bbc-with-two-pronged-attack

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/boris-johnson-utoci-na-bbc-chce-ji-vzit-koncesionarske-poplatky-a-zavest-predplatne-89341

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/odchod-vaclava-moravce-0-hodin-nory-fridrichove-ct-uz-se-chysta-na-xavera-89357?seq_no=1&source=hp&dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku&utm_campaign=null

 

Autor: Jiří Turner | pondělí 17.2.2020 11:10 | karma článku: 38,98 | přečteno: 6889x