Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Příčinou vysoké inflace v Česku jsou zdejší nemravné ekonomické poměry

Česká republika má v datech ke konci roku 2023 nejhorší inflaci ze všech zemí EU. A celoevropsky je čtvrtá nejhorší. Jen těsně za Ruskem a Srbskem. Dokonce i Bělorusko a Ukrajina jsou na tom co do inflace lépe než naše země.

...

Skutečnou příčinou je nezkrotnost velkododavatelů základních strategických komodit jako potraviny, elektrická energie, plyn, pohonné hmoty, atd. Jsou nezbytné, nelze se bez nich obejít, prakticky není kam uhnout, Dodavatelé si mohou diktovat přemrštěné ceny, což způsobuje nerovnováhu v ekonomickém prostředí a při obrovských objemech financí, jaké se ve zmíněných komoditách točí, představují enormní tlak na inflaci. Pak má na inflačním prostředí do jisté míry podíl i vysoký státní dluh, který je dědictvím hazardního "gazdování" předchozí vlády. Dluh v takové míře, že to nasvědčuje buď elementární ekonomické neschopnosti, anebo úmyslu. 
Některé další uváděné příčiny inflace nejsou zdaleka tak závažné a slouží spíše k zamaskování těch skutečných. Pokud nejsou přímo výsměchem:
1. prý za to může zvýšená nákupní poptávka domácností po pandemii. To je lež jako věž; naopak, občané jsou velice opatrní, do nákupů se nehrnou. Šetrní občané působí protiinflačně. 
2. prý za to může rychlý růst mezd v České republice Kdo, kde a kdy ten rychlý růst mezd viděl???
3. prý za to může válka v Ukrajině To je zjednodušující a dosti hrubá polopravda, protože skokový růst cen ve druhé čtvrtině r. 2023 byl rychle vyvážen a většina komodit se rychle vrátila velmi blízko k předchozím cenám. (U plynu to bylo už v květnu 2023 zpět na úrovni z května 2022). A přitom cena plynu je označována za rozhodující při tvorbě ceny za elektřinu).
Grafy ze zahraničí ilustrují rychlý pokles naprosto viditelně a tudíž válka není příčinou vysoké inflace, jaká u nás je. Skutečnou příčinou tak dlouho trvající vysoké inflace není válka sama o sobě, ale cynické zneužití situace naším domácím "konglomerátem".
4. Není pravda, že by nás stahovala do inflace "zlá" Evropská unie. Je to přesně naopak: my s naší vysokou tuzemskou inflací zhoršujeme bilanci celku. 

5. Absolutně komické jsou výmluvy například na naši vázanost na německou ekonomiku. Německá ekonomika v žádném případě za naši inflaci nemůže. Mít inflaci podobnou německé, to by byl úžasný sen!

2021 (průměr inflace za rok)
Euro 2,6 %
Česko, koruna 3,8 %
Německo 2,3 %

2022
Euro 8,3 %
Česko, koruna 15,1 %
Německo 5,9 %

2023
Euro  průměr cca 4,3 %                 (pokles na konci roku na hodnotu 3,1 %)
Česko, koruna, průměr 10,7 %      (pokles na konci roku na hodnotu 6,9 %)
Německo, průměr 3,7 %                (pokles na konci roku na hodnotu 2,3 %)

Je třeba mluvit o naší, domácí nedostatečné funkčnosti konkurenčního prostředí, jejíž základy se budovaly řadu let. Moloch má hluboké kořeny. Jak je vůbec možné a jak se to stalo, že u nás monopolně vládnou dodavatelé v takových strategických věcech jako potraviny, energie, fosilní paliva, atd.? Jak je možné, že si tohle náš stát za minulých vlád nehlídal? 
Léčení pokřiveného prostředí je namáhavou prací na řadu let. Může totiž velmi pravděpodobně jít o nedostatečné zákony, na což navazují nepříliš funkční instituce.
Příčinou inflace a slabých možností poradit si s ní, by pravděpodobně mohla být i prorostlá systémová korupce, s níž bojovat je nesmírně těžké. Není vůbec náhodou, že směrem na východ, k zemím bývalého komunistického bloku, kde je dosud vysoká míra korupce, je inflace znatelně vyšší.

"Česká republika dlouhodobě nepodniká dostatečné kroky v potírání korupce. Politici i přes opakované sliby v předvolebních kampaní nemají snahu ani vůli aktivně tuto problematiku strategicky řešit.
Protikorupční legislativa je přijímána se zpožděním a až po urgencích či žalobách ze strany Evropské komise. Důležité dílčí novelizace se buď nekonají, nebo se jedná jen o kosmetické úpravy bez komplexního a efektivního dopadu." zdroj: https://www.transparency.cz/cpi2023/?gclid=EAIaIQobChMIw5aR65mkhAMVfUhBAh1ZxAnyEAAYASAAEgJ28_D_BwE

Pokud opravdu chceme bojovat s inflací, budeme muset umět krotit takové nehoráznosti, jako je nedávno ohlášené jednostranné zvýšení poplatků za distribuci elektrické energie o 60 %. To distributoři s cynickým výsměchem interpretují jako údajné dobrodiní pro odběratele, že prý odběratelé budou mít "díky tomu" přibližně stejné, nebo jen o něco vyšší ceny, než vloni. Opak je pravdou: Výrazně klesající ceny na světovém trhu (včetně evropského) měly českým odběratelům oprávněně a zcela spravedlivě přinést nižší cenu elektřiny, zatímco jednostranné bezuzdné "opatření" umožňuje dodavatelům držet předchozí, nespravedlivé a neoprávněné vysoké ceny, nebo dokonce je šponovat ještě výše proti loňskému roku. To se musí změnit. 
Další příčinou, která žel usnadňuje celý ten bizarní inflační exces je neuvěřitelná (snad úmyslná) zabedněnost projevující se v odmítání eura. Eurozóna má podstatně nižší inflaci než na koruně lpící Česká republika.
Tabulka: grafy eurozóny 2013-2023:
https://pbs.twimg.com/media/GECD1yfXIAA01W_?format=png&name=smallCo do stavu na závěr roku 2023 máme v Česku inflaci v násobcích (vůči euru více než dvojnásobek, ve srovnání s Německem trojnásobek)!

Míra inflace v zemích EU, data z prosince 2023 tabulka:
https://i3.cn.cz/15/1702988926_eu-inflace.png

Míra inflace v eurozóně klesla na konci roku na 2,9 % (a dál klesá)
https://www.irozhlas.cz/ekonomika/inflace-eurozona-rijen-2023_2310311247_ako

Meziroční inflace v Česku na konci roku 2023 klesla, v prosinci dosáhla podle Českého statistického úřadu 6,9 procent. Průměrná inflace za celý rok 2023 byla v Česku 10,7%. Podle Eurostatu je inflace v Česku nadále nejvyšší v celé Evropské unii.
zdroj: https://www.czso.cz/csu/czso/cri/indexy-spotrebitelskych-cen-inflace-prosinec-2023

 

Závěr
Stav, že jsme na tom nejhůř ze zemí EU, je katastrofální a zcela neomluvitelný. Příčina je systémově zde, v poměrech, jak jsou v naší zemi nastaveny, v zákonech, snad i nedostatečně fungujících institucích, atd. Důsledky mohou vést až k vážnému ohrožení bezpečnosti naší země. 
Pozitivním faktorem je postoj občanů, kteří svojí setrvalou neochotou kupovat předražené zboží působí na snižování cen. 
Cestou je systematická, pokojná práce. Hledání všech potřebných mostů vnitřní soudržnosti: jak doma, tak v našich vztazích uvnitř Evropské unie. Proto je velmi dobře, že jsme pevně zakotvení v celcích, které mají svoji sílu a relevanci a jsou zárukou naší bezpečnosti (EU, NATO, atd.) Proto je velmi dobře, že nepřestáváme podporovat Ukrajinu, která hájí vlastní přežití a také v konečných důsledcích i to naše.
Je velmi dobře, že (na rozdíl od chaotické autokratičnosti vlády předchozí) se současná vláda pustila do uzdravování státních financí.
Potřebujeme cílevědomé úsilí o vnitřní strukturální proměnu, změnu zákonů (viz např. nedávná diskuse o změně zákonů ve věci funkčnosti antimonopolního úřadu, aby měl větší pravomoci a nebyl tak bezzubý jako dosud.) Zcela jednoznačně potřebujeme dotažení integračních procesů v EU, zejména přijetí eura.  

 

Dobrá zpráva nakonec: inflace v Evropě v tomto období setrvale klesá. Naše země si zkrátka nebude moci držet ten idiotský domácí skanzen neoprávněně vysokých cen a vysoké inflace. To by bylo proti zdravému rozumu a zejména je to zcela proti našim občanům a proti zájmům naší země. A je to proti našemu bezpečí.
 

 

.....................................................................................

Přídavek pod čarou: 

Žebříček aktuálního stavu inflace v jednotlivých evropských státech meziročně (zdroj: https://www.e15.cz/inflace-v-cr-a-ve-svete-ceny-graf#eurozona) Uvedený stav vychází z dat dohledatelných v době napsání tohoto blogu, (v únoru 2024).

Island 7.7 %
Srbsko 7.6
Rusko 7.4
Česko 6.9
Rumunsko 6.61
Polsko 6.2
Slovensko 5.92
Bělorusko 5.8
Rakousko 5.6
Maďarsko 5.5
Ukrajina 5.1
Norsko 4.8
Bulharsko 4.7
Irsko 4.6
Chorvatsko 4.5
Švédsko 4.4
Černá Hora 4.3
Moldavsko 4.2
Slovinsko 4.2
Velká Británie 4.0
Estonsko 4.0
Albánie 4.0
Německo 3.7
Francie 3.7
Finsko 3.6
Severní Makedonie 3.6
Lucembursko 3.51
Řecko 3.5
Španělsko 3.1
Kosovo 2.3
Bosna a Hercegovina 1.71
Švýcarsko 1.7
Lichtenštejnsko 1.7
Kypr 1.64
Portugalsko 1.42
Belgie 1.35
Nizozemsko 1.2
Litva 1.2
Dánsko 0.7
Lotyšsko 0.6
Itálie 0.59

... 

 

...... .

Autor: Marek Trizuljak | neděle 11.2.2024 22:55 | karma článku: 37,82 | přečteno: 5968x
  • Další články autora

Marek Trizuljak

Ranní okno

Ranní okno - s nadsázkou „ranní vokno“ - může mít tisíce podob. Každé ráno je něčím jiné, nové, fascinující. Naděje, otevření nových světů...

17.6.2024 v 23:53 | Karma: 9,75 | Přečteno: 82x | Diskuse| Fotoblogy

Marek Trizuljak

Nebe je malíř

Nebe je malíř / je herec / scénickou výpravu má velkolepou / Nejde pod ním bez očí být / bez srdce / a s duší slepou...

15.6.2024 v 13:28 | Karma: 15,30 | Přečteno: 139x | Diskuse| Fotoblogy

Marek Trizuljak

Je to na houby...

Je to úplně na houby! Na hříbky, kozáky, suchohřiby, kováře, lišky, másláky, růžovky... Počasí připomíná podzim a bláznivý apríl, ale právě takové je nejlepší.

14.6.2024 v 10:04 | Karma: 18,54 | Přečteno: 298x | Diskuse| Fotoblogy

Marek Trizuljak

Na bouřlivé nížině

“...je z nich jen vzduch, jen pouhopouhý vzduch. Nejvyšší věže, skvostné paláce, vznešené chrámy, ano, celý svět se rozplyne a všechno, co je na něm, zmizí jak tenhle pomíjivý výjev, ani cár mlhy po něm nezbude...“ (W.S. Bouře)

11.6.2024 v 7:13 | Karma: 14,33 | Přečteno: 139x | Diskuse| Fotoblogy

Marek Trizuljak

Pojednání o ptactvu nebeském III.

Cháska přelétavá nebeská vypadá bezstarostně, ale každý z těch tvorečků je zároveň nesmírně křehký. Všichni jsou zároveň krásní a něžní... Že jsou to taky komedianti, kteří se předvádějí, o tom není pochyb.

9.6.2024 v 22:17 | Karma: 15,15 | Přečteno: 149x | Diskuse| Fotoblogy
  • Nejčtenější

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Tři dny v práci, poté domů s majákem. Ministr Bek jel záchranářskou uličkou

19. června 2024

Premium Ministerstvo školství proplácí coby přespolnímu politikovi Mikuláši Bekovi (STAN) přes 57 tisíc...

Pravda o střelbě na fakultě. Unikátní rekonstrukce, vrah přišel ve 13:23

17. června 2024

Premium Pravda o střelbě na filozofické fakultě se vynořuje postupně a některé detaily jdou proti tvrzením,...

„Tak dlouho tam ta zrůda byla...“ Zjištění o střelbě na fakultě rozlítila pozůstalé

18. června 2024

Premium Univerzita Karlova i pozůstalí podali stížnosti proti policejním závěrům prosincové střelby na...

Lidé nejvíc věří starostům, ukázal průzkum. Nejméně vládě a Sněmovně

19. června 2024  14:19

Sněmovně a vládě věří podle Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) 21 % Čechů, z ústavních...

Muž vhodil petardy k sousedovi, který ohluchl. Při vynášení trestu se smál

19. června 2024  14:04

Bujarý silvestr chtěl v roce 2022 slavit Filip Vašica. Jenže kromě toho, že si užíval klasický...

Policisté, zátarasy, dron. Slovenskou vládu v Rimavské Sobotě přísně střežili

19. června 2024  14:02

Pět týdnů od atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica, který se zotavuje ze střelných zranění,...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Jan Kempa: Správný muž se nestydí své ženě projevovat lásku
Jan Kempa: Správný muž se nestydí své ženě projevovat lásku

Profesionální trenér sportovců-profesionálů i hobbíků, vytrvalec a závodník, Jan Kempa, je mužem činu. Svůj život obrátil v patnácti doslova...

  • Počet článků 1028
  • Celková karma 20,47
  • Průměrná čtenost 1181x
Výtvarný umělec, kurátor výtvarných projektů, publicista

Seznam rubrik

Oblíbené články

Oblíbené stránky

Oblíbené blogy