Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Co TGM říkal o české demokracii svým nejbližším v Lánech

Je známo, že „mužové 28. října“ obsadili Prozatímní sněmovnu ČSR podle výsledků voleb do Rakousko-Uherského říšského sněmu z roku 1911. A v této sněmovně dali narychlo vyhlásit Ústavní listinu Československé republiky.

Tři měsíce před prvními řádnými volbami do Ústavodárného národního shromáždění!!! Tomu pak, tito bývalí reprezentanti českých Rakousko-Uherských stran, mu dali Ústavní listinu pouze ke schválení jako Ústavu Československé republiky.

Tato ústava, přes protesty Masaryka, dala všechnu moc sněmovně a stranám a odsoudila prezidenta republiky do postavení „uctívaného tatíčka“, zbaveného všech nejvýznamnějších pravomocí. 

Masaryk mnohokrát vyslovoval svojí nespokojenost s fungováním československé „demokracie“ a s úrovní a kvalitami českých a slovenských politiků, stran, ministrů vlád a poslanců. Nevážil si ani většiny českých a slovenských novin a novinářů (nevážil si třeba ani, dnes často vychvalovaných, Peroutky nebo Stránského a jejich listů). Proto vedle veřejných projevů a přímých polemik s uvedenými aktéry, často psal do tiskových periodik pod různými pseudonymy. O tom dnešní veřejnost mnoho neví. Ve známých Čapkových Hovorech s TGM, určených pro veřejnost, se taková jeho stanoviska příliš nepřipomínají, protože jejich text byl přísně „cenzurován“ jeho dcerou Dr. Alicí Masarykovou, aby obraz TGM jako moudrého a laskavého „tatíčka“ prezidenta nebyl zpochybňován.  

Těm, kteří se chtějí dozvědět více o nepublikovaných názorech TGM, chci doporučit knihu – deník mnohaleté archivářky jeho osobních dokumentů, Anny Horákové-Gašparíkové – Z lánského deníku 1929–1937 (vydal Radioservis, a.s. v r. 1997), která po celou tu dobu byla téměř součástí jeho rodiny a přítelkyní prezidentovy dcery Alice. V deníku zaznamenává prezidentovy názory z debat v kruhu rodiny a přátel, kdy si prezident mohl dovolit vyslovovat názory, nepublikovatelné oficiálně a v tisku.

O autorce  Anně Horákové-Gašparíkové

Roku 1895 si otevřel Jozef Gašparík v Turčianském Sv. Martině, v kulturním a společenském centru slovenské inteligence. Tam se narodila 28. října 1896 Anna, nejstarší z jeho čtyř dcer.

Pa­mátnou Martinskou deklaraci a vznik Československé republiky při­jali u Gašparíků s nesmírnou radostí. Dcera Anna po maturitě na učitel­ském ústavu v Turčianských Teplicích absolvovala na Karlově univerzitě v Praze filologii a his­torii.

Na konci března 1929 nastoupila Dr. Horáková-Gašparíková do služby u Masaryků. Měla především pečovat o prezidentův soukromý archiv, ale od počátku viděla své povinnosti a možnosti jako mnohem rozsáhlejší a náročnější.

Svými žurnalistickými pokusy zaujala prezidenta. Jeho tajemník se v zápiscích zmiňuje o Masarykových no­tickách v Prager Zeitung, které dával koncipovat dr. Gašparíkové. Kromě Laurina, šéfredaktora tohoto pražského listu, také Ferdinand Peroutka ji požádal o stálé zpravodajství pro svůj časopis Přítomnost.

Anna Gašparíková si upřímně vážila prezidenta Masaryka a celé jeho rodiny, s níž se měla možnost důvěrně seznámit. Vážila si i své služby v Lánech, k níž přistupovala nejen odpovědně a dobře vybavena odborným vzděláním, ale také s pokorou a čistým srdcem.

„Kam jsem se to já, Slovenečka malá, dostala?u - zapsala si jednou v upřímném úžasu. Ale svým povinnostem skvěle dostála, a dokázala za sebou zanechat i úctyhodné odborné dílo. Patří k němu i její dení­kové záznamy, z nichž mohou čerpat poučení a potěchu další generace.

Uvedu jeden výňatek z textu její knihy (str. 116), kde cituje Masarykův názor na tehdejší českou politiku

.................................................................................................................................. Lány 25. ledna 1933

„Ten nedostatek skutečné inteligence v řadách buržoazie, která by dovedla kritizovat a usměrňovat politický vývoj, je na škodu všem stranám a v první řadě státu. Co jsem se o tom napřemýšlel, jak to na­pravit. Třeba v té národní demokracii: Rašín byl čistokrevný buržuj, ale člověk rozumný, odpovědný, a věděl, co je pořádek.

Pro socialisty je neštěstím, že je nikdo věcně nekritizuje. To nic není, že si vzájemně nadávají; kritika, analýza to není. Kdo je z nich radikální, jde mezi komunisty a tam se anarchizuje.

Také politický tisk je úzký. Není vůdců. A hlavně není schopných národohospodářských teoretiků v žádné partaji.

Tož to jsou takové choroby republikánů, ne republiky. To není ještě demokracie, ale diletantství. Říkal jsem vám, jaká hrůza mne pojala, když jsem viděl seznam prvních ministrů - a dosud máme přibližně ty samé lidi v čele. Ale co dělat, když jiných ještě není. Musí se to tahat a hledět co možná zabránit ještě většímu zlu a chybám."

__________________________________________________________

T.G. Masaryk byl přes všechnu svou kritičnost a skepsi optimistou. Věřil, že nešvary jsou ien projevy nezralosti mladého státu a jeho občanů. Poukazoval na to, že západní demokracie – Francie, Britanie, USA mají za sebou staletý demokratický vývoj. Že u nás je třeba trpělivosti nejméně na padesát let, než se demokratické uspořádání a chování celé společnosti zažije a začne fungovat.

Bohužel těch padesáti potřebných let se republice nedostalo. Nejprve Evropu a I. ČSR rozvrátila 2. Světová válka. A potom rozvrat pokračoval globální studenou válkou mezi kapitalistickým imperialismem USA a bolševickým imperialismem SSSR, s ČSR jako jeho vazalem. Tyto katastrofy nejenže zabrzdily výchovu české společnosti k demokracii, ale naopak ji vrátily nazpátek a totálně rozvrátily morálku české společnosti, ve které dnes není nic svaté.

Dnes platí: „Nestyď se, urvi, co nejvíc můžeš, užívej si všeho bez zábran plnými doušky a jdi proto třeba i přes mrtvoly - po nás potopa“!          (Masarykovo heslo: „Nebát se a nekrást“ dnes neplatí).

Čteme-li Masarykova slova z 25. ledna 1933 musíme konstatovat, že dnešní politická a společenská situace se od tehdejší nijak neliší a že jsme uplynulých 90 let zcela promarnili.

Občané, chcete tak pokračovat, nebo konečně vzít vývoj v České republice do svých rukou?

Autor: Zdeněk Trinkewitz | pátek 12.6.2015 13:38 | karma článku: 20,09 | přečteno: 625x
  • Další články autora

Zdeněk Trinkewitz

Koronavir, jsou opatření vlády dostatečná?

V nedělních pořadech V.Moravce účastníci diskutují o opatřeních vlády, která jsou podle jejich tvrzení dostatečná. O tom je možno úspěšně pochybovat. Jsem toho názoru, že nemluví pravdu.

25.3.2020 v 17:03 | Karma: 7,39 | Přečteno: 432x | Diskuse| Miniblogy

Zdeněk Trinkewitz

CBC News oznamuje televizní přenos z britské vlastenecké demonstrace.

Na adres uvedené v textu vysílala televize CBC News pořad v uvedeném datu a času. Byť jde již jen o historii, může být pro nás i dnes zajímavý.

2.1.2020 v 17:15 | Karma: 7,09 | Přečteno: 732x | Miniblogy

Zdeněk Trinkewitz

Je tato republika demokratická, nebo je oligarchií chamtivých psychopatů?

K napsání tohoto blogu mne vyprovokovaly oslavy výročí historického vzniku ČSR a z nich konkrétně udílení státních vyznamenání prezidentem Zemanem, doprovázeného jeho projevem, který byl pro mne prvním impulsem.

1.11.2019 v 18:19 | Karma: 24,26 | Přečteno: 1000x | Diskuse| Politika

Zdeněk Trinkewitz

28. říjen a 17. listopad – čas k oslavám, nebo k bilancování?

Nikoli k oslavám, ale k bilancování! Vládnoucí „sestava“, ovládaná parlamentními partajemi je v nekončící politické krizi a bude se snažit udržet si své postavení dalšími populistickými sliby a čelit kritice nespokojených občanů.

25.10.2019 v 23:24 | Karma: 10,41 | Přečteno: 342x | Diskuse| Politika

Zdeněk Trinkewitz

MÁTE SLOVO s Jílkovou o ekologické zkáze světa

Na ČT 1 ve čtvrtek 17. října 2019 se polemizovalo, zda se svět řítí do ekologické sebezkázy, nebo jde jen o panické záchvaty pomatených vědců, nebo lidových ekologických aktivistů.

18.10.2019 v 13:22 | Karma: 24,76 | Přečteno: 1311x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Město duchů Kirjat Šmona. Ostřelovaný sever Izraele, o němž se nemluví

23. června 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v Izraeli Domy zničené raketami a dělostřeleckými granáty, žáci, kteří nemohou složit maturitu, požáry...

Rajchl má sponzory, kteří o darech nic nevědí. Pokud jdou vůbec dohledat

23. června 2024

Premium Strany a koalice musely tři dny před evropskými volbami zveřejnit na svých webových stránkách...

Prach bitvy opláchl v Suezu, jeho fotka stvrdila bleskový triumf Izraele

23. června 2024

Seriál Izraelský voják s tmavýma očima a zářivým úsměvem se stal ze dne na den hrdinou svého národa....

Egypt odebral licence 16 firmám kvůli pouti do Mekky, klienti měli běžná víza

22. června 2024  21:50

Egyptský premiér Mustafá Madbúlí v sobotu nařídil, aby bylo zbaveno licence šestnáct cestovních...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 493
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1082x
Ročník 1934. Důchodce od r. 2003. Ing. absolvent elektrotechnické fakulty ČVUT. Průmyslový manažer od r. 1970. Po převratu 1989 topmanažer velkých podniků. Jeden ze zakladatelů a čelných funkcionářů Svazu průmyslu ČR. Amatérský publicista. Autor knih z oborů elektrotechniky a managementu.

Autor knihy SVĚDECTVÍ SOUČASNÍKA - nakladatelství MAREK BELZA, 2016 - výběr mé publicistiky 1978 až 2015

webová stránka:  http://trinkewitz.cz

mail:   trinkewitz.zdenek@seznam.cz

Seznam rubrik