Jak jsem pochopil Vánoce
Zmokl jsem až po pupek, ale podařilo se mi nějak dostat zpátky. Honza pořád nepřicházel, tak jsem se zmoklýma nohama šel k němu domu. Otevřela mi jeho maminka. Všimla si, že jsem kromě mokrých bot přitáhl i pěkný nánosy bahna.
"Pojď Tine dovnitř." Vyčistila mi nohy, dala suché ponožky a posadila k jídelnímu stolu. Potom mi přinesla teplý čaj, abych se trošku ohřál.
"Už jsi obědval?" Odpovídám, že jsem měl dvě sušenky. Záhy mi nečekaně přinesla řízek s bramborovým salátem (to byla opravdu dobrota).
Pak přišel Honza a říká, že musel za tátou do hospody něco vyzvednout. Následně si společně mlsáme čokoládové postavičky pověšené na vánočním stromku. Doteď vidím ten jejich velký stromeček před sebou. Nádhera.
Venku sněží a je tma. Beru si z jejich košíčku dvě jablíčka na cestu.
Doma nic moc.
Zvládnu si rozsvítit na chodbě a běžím rychle pustit televizi. Pouštím zvuk co nejhlasitěji, abych se v naší pronajaté 3+1 nebál. Záchod je až na konci bytu. Tam se bojím chodit, tak chodím raději čůrat z balkónu.
Už je po 21h a slyším rodiče přicházet. Poznám to podle výtahu. Pokud ho někdo dlouho drží, tak to budou oni. Znamená to, že rodiče odnášejí zboží zpátky domu. Jdu jim pomoci nanosit to do bytu, protože za to pak obvykle dostanu hamburgra.
Táta mi koupil i slíbené bouchačky.
Prý je dneska nějaký významný svátek, tak každou půlhodinu zapálím jednu bouchačku a házím na chodník. Takhle si to pamatuju z Vietnamu.
K půlnoci se cítím už ospalý, tak jdu spát do svého domečku postavený z banánových krabic.
Časně ráno slyším rodiče, jak odnášejí zboží do výtahu. Takhle jdou 3-4x, než uslyším naše auto odjíždět pryč.
Je 25.12. Rodiče šli pracovat, já jsem zůstal doma. Nevidím na tom nic zvláštního.
Jdu zazvonit na Vaška, ale nějak se mu dneska nechce ven. Prý dostal nějaký dárky.
Jdu za Honzou, že bysme si šli zabobovat. Jeho máma mi říká, že čekají rodinnou návštěvu. Mám přijít až po víkendu.
Hm. Co budu dělat? Tak se toulám po sídlišti, stavím si sněhuláka, jdu k rybníku, pak ke škole, pak k ohništi. Nikde nikdo. Takhle se procházím až do podvečera.
Doma jím čínské polívky a koukám na pohádky. Neuvědomuju si, že mi unikají nevýznamnější dny v roce. Dívám se na vyzdobená sousední okna a nevím proč to tak je.
Začínám z televize rozumět novým českým slovům: Vánoce, Ježíšek, kapr, štědrý večer, věnec a přejeme Vám vše dobré. Nechápu však význam ani obsah těchto slov.
Musí uběhnout ještě několik let, než se naučím pořádně česky a všemu tomu trošku porozumím.
Myslím si, že jsem tomu porozuměl po svém: o Vánocích se nepracuje.
To rodiče bohužel tehdy nevěděli a tak šli pracovat. Přišli tím o zasloužený odpočinek a já o... (to ani doteď upřímně nevím, protože jsem to nepoznal).
Tien Tran Tat
Koupil bych si průvodce po Vietnamu? Spíš nekoupil
Nedávno jsem v ruce držel průvodce po Vietnamu. Publikováno v roce 2018. Není to jediný průvodce, který jsem prolistoval. Vždycky mě zaujme filmové doporučení. Většinou nabídka amerických válečných filmů. Rozčiluje mě to.
Tien Tran Tat
U nového zubaře
Sedím právě u nového zubaře a v hlavě si představuju velkou bolest. Abych se na chvíli rozptýlil, tak píšu tento blog. Ještě je šance utéct, ale v posledních týdnech mi začalo bolet v ústech. Musím si připomenout pár faktů.
Tien Tran Tat
Co jíst ve Vietnamu abyste neměli zažívací potíže
Někde jsem četl, že čeští diplomaté dostávají zvláštní příplatek za působení v tropických zemích. Není divu. V těch vedrech a vlhku je jakákoliv aktivita opravdu vyčerpávajícím úkonem. Fyzická činnost i přemýšlení ubírá mnoho sil.
Tien Tran Tat
Jak si vybírám vietnamskou restauraci
Moje návštěva neznámé vietnamské restaurace probíhá takhle. Chvilku koukám na menu. Poté zaváhám jestli mám dát tolik peněz pro trochu jídla. Odejdu. Projdu si vedlejší bistra. Nakonec rozhodne, že je podpořím. Vracím se.
Tien Tran Tat
Další zima mezi vámi
Když jsem si včera počítal, tak toto je moje 29tá zima strávená v ČR. Nechci dál říkat ČR, zní to moc státně. Budu místo toho říkat "mezi námi'. Mimo nás jsem strávil 2 zimy. A to v severním a jižním Vietnamu. Jinak nikdy jinde.
| Další články autora |
Praha podporuje stovky dárců, za krev dostanou roční kupón zdarma. Kdo konkrétně ho získá?
Metropole znovu ocení dlouholeté bezpříspěvkové dárce krve. Celkem 321 lidí letos získá roční kupon...
Pánové, zahoďte džíny a přestaňte se pařit. Králem vedra je len, ramie nebo konopí
V létě vás před horkem nemusí chránit jen klasické bavlněné šortky a tričko. Existuje celá řada...
Praha otevře na dva dny muzea zdarma. Které umělecké expozice navštívíte bez placení?
Hlavní město se v květnu opět připojí k celosvětové iniciativě, jejímž cílem je přiblížit...
Velkolepost linky B zhatil nedostatek financí. Měla to být pocta československému sklářství
Nejmladší linka pražského metra nevznikla pouze jako obyčejná dopravní spojnice. Stavba byla...
Pět utajených pražských vnitrobloků: Zapadlé kavárny, kde se schovat před ruchem velkoměsta
Kam si v hlavním městě zajít posedět na zahrádku, aniž by vás rušil neodmyslitelný hluk velkoměsta?...
Most přes D4 u Jíloviště půjde k zemi, řidiči musí počítat s objížďkou
Stavbaři v polovině června zbourají most přes dálnici D4 poblíž Jíloviště u Prahy a začnou stavět...
Velká tchajwanská investice v Ústeckém kraji, vznikne moderní sklad chemikálií
Tchajwanská společnost i-TRANS Global připravuje v Ústeckém kraji evropské logistické centrum pro...
Litvínov vyhlásil architektonickou soutěž na úpravu centra města
Litvínov na Mostecku vyhlásil architektonickou soutěž na rozsáhlou úpravu středu města. Zájemci...
Policie při finále MOL Cupu zadržela dva fanoušky a dala pokuty za 60.000 Kč
Královéhradečtí policisté při středečním finále fotbalového poháru MOL Cup mezi Jabloncem nad Nisou...

Prodej pozemku, Hůrka, Horní Planá
Horní Planá - Hůrka, okres Český Krumlov
4 990 000 Kč
- Počet článků 219
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 2940x
2021: Už jsem tu s Vámi přátele skoro 30 let, dokopu si to tady až do důchodu a potom zmizím do Hanoje. Ok?
2020: "Nic bych na sobě neměnil. Absolutní spokojenost. Mindrák na nule."
2015: Už pár let nečtu žádné západní "vědecké, akademické, publicistické" (a vlastně všechny cizí) práce o Vietnamu a Vietnamcích, protože nakonec zjistíte že to jsou jenom pytle plné nesmyslů. Musíte si to zjistit sami i když je to pracnější, ale aspoň těm objeveným výsledkům můžete věřit. Člověk by měl, pokud má tu možnost, na několik měsíců odejít do zahraničí, pak pochopí skutečné potřeby, emoce, samotu a izolaci cizinců v jeho vlastní zemi, protože to sám pocítí.



















