Euro přichází po špičkách.
Tak dnes se podíváme na to, jak se k nám po malých krůčcích prokousává Euro.
Vzhledem k tomu, že na vládní úrovni zatím nebyl stanoven pevný datum pro vstup do Eurozony, se podíváme na to, co se kolem eur v ČR děje zajímavého. A budete se docela divit.
1. Bankomaty Euronet.
V Praze je potkáváte doslova na každém kroku. Je to svým způsobem ojedinělý bankomat, který umí pracovat s více měnami současně, nejčastější variantou je korunová v kombinaci s eurovou, viděl jsem však už i trojkombinaci s dolary. Pravdou sice je, že služby tohoto bankomatu nejsou nejlevnější, ale i to se má v budoucnosti změnit, jak ukáži v další části článku. Nicméně už dnes je faktem, že lze z tohoto bankomatu vybírat jak koruny, tak eura, lhostejno, v jaké měně přitom je veden váš účet.
2. Fiskální pakt EU.
Tato záležitost se znovu objevila koncem minulého roku, kdy tento fiskální pakt již v únoru odsouhlasila vláda Andreje Babiše, parlament a bylo potřeba pouze souhlas Senátu. Ten s ním souhlasil začátkem prosince, a podpisem prezidenta vstoupí v platnost. Odsouhlasily ho všechny země EU až na Anglii, která ovšem z EU odchází. Odkaz na článek zde: https://eurozpravy.cz/ekonomika/ceska-republika/243777-prijeti-eura-v-cesku-se-blizi-senat-schvalil-pristoupeni-k-fiskalnimu-paktu-eu/
3. Rovné podmínky mezi korunovými a eurovými účty.
Tento týden rovněž médii proběhla zpráva, že se na základě nařízení EK, po odsouhlasení Europarlamentem a Radou EU, ve které sedí i náš ministerský předseda Babiš, budou muset od letošního prosince banky řídit při správě euroúčtů stejným sazebníkem, jako při účtech v korunách. V praxi to znamená, že pokud budete platit z euroúčtu převodem na účet nebo kartou, budou pro vás platit stejné sazebníky, jako pro účty v korunách. Znamená to tedy mimo jiné i to, že vaše banka už nebude moci účtovat poplatek v řádu desítek korun za to, že v cizině vybíráte z bankomatu. Odkaz na článek zde: https://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/reseni-poplatku-za-platby-v-eurech-po-cele-eu/r~85652af0129d11e9a78e0cc47ab5f122/
4. Obchody již zveřejňují cenu nákupu v eurech.
Toto se zatím dle mého zjištění objevilo v obchodním řetězci Albert, kde vám displej pokladny ukazuje výslednou cenu nákupu s položkami jak v korunách, tak i v eurech. To znamená, že kdo bude tuto sumu platit korunovým účtem, odečtou se mu koruny, kdo euroúčtem, tak eura. Případný kursový rozdíl mezi bankou, ve které má účet obchodní dům a kursem, který používá obchodní dům, je vyrovnáván obchodním domem, čili klient platí skutečnou cenu generovanou pokladnou.
5. Založení účtu v zemích EU.
Je zcela bez problému, a to i pro občany, kteří nejsou svým místem trvalého pobytu ve shodě se státem, ve kterém má banka vedenou svoji společnost. Lze si tedy třeba udělat účet u Deutsche Bank a pomocí platební karty platit v tuzemsku nákupy. Rovněž i zde máte právo používat tento účet ve všech zemích EU se stejnými poplatky, jaké platí u této banky v Německu pro tuzemské obyvatelstvo. Odkaz na článek zde: https://europa.eu/youreurope/citizens/consumers/financial-products-and-services/bank-accounts-eu/index_cs.htm
6. Dvojí ceny v obchodech.
Na základě všech těchto aktivit lze jenom prozatím usuzovat, co se bude dít dál. Předpokládám, že se nejpozději tak do dvou let dočkáme v obchodech cen uvedených jak v korunách, tak i v eurech s vysvětlením, aby byl ulehčen obchod obyvatelům EU, kteří již znají cenovky pouze v eurech. V našich podmínkách se to týká zejména obyvatel Rakouska, Německa a Slovenska. Za těchto podmínek bychom už mohli považovat Euro za zavedené. Jak to bude fungovat, ukáži na příkladu. Zaměstnanec například v Břeclavi jezdí docela často na nákupy do Rakouska. Pokud si pro tyto účely zřídí u české banky euroúčet, tak budou pro něj platit tyto podmínky:
1. V celé EU se mu budou účtovat stejné poplatky jako v tuzemsku.
2. V tuzemsku bude moci bez rizika používat bankomaty Euronet pro případ, že bude potřebovat českou hotovost, protože spolu s ostatními bankomaty v tuzemsku již nebude účtován jiný poplatek za europlatbu (článek 3). V obchodech již budou vyvěšeny ceny v korunách i v eurech (článek 6), takže může zaplatit klidně euroúčtem příslušnou bankovní kartou s tím, že poplatky jsou shodné s korunovými účty. Vzhledem k tomuto již nebude problém si nechávat posílat výplatu na euroúčet, protože ani za tuto transakci se již nebude nic účtovat. Jediné co zbyde, je vrácení hotovosti v korunách při platbě eurem. Za těchto okolností se již bude dát zkonstatovat, že jsme euro zavedli mimochodem. No a možná, až se to dozví na vládě, tak se konečně rozhoupou a přihlásí nás do Eurozóny oficiálně.
Tomáš Kučera
Výlet do Gmündu.
Tak jsem se po dlouhé době rozhodl, že se podívám do Gmündu. Naposledy jsem tam byl v roce 1990, tak jsem byl zvědavý, co se tam od té doby změnilo.
Tomáš Kučera
Obchodníci se sliby.
Tak dnes se podíváme na to, co nám říkají výsledky voleb do krajů, a na to, že se v nich zúčastnění aktéři dopustili určitých chyb.
Tomáš Kučera
Spalovák nebo elektrika?
Dnes se podíváme na to, jestli je lepší auto se spalovacím motorem, nebo na elektřinu. Nebudeme do toho tahat politiku, srovnání bude čistě technické.
Tomáš Kučera
Dopravní lapálie.
Tak jsme se před několika dny dočetli, že Poláci dostavěli rychlostní silnici S3 vedoucí z Svinoústí přes celé západní Polsko až k českým hranicím, kde těsně před hraničními patníky končí. Proč? Na to se pokusíme odpovědět.
Tomáš Kučera
Je skutečně tak draho?
Ano, podle prvního pohledu na cenovky to tak vypadá. Lidé ale při svých úvahách už zapomněli na to, že kdysi byly ceny sice nízké, ale nízké byly i výplaty. Tak se na to podíváme řečí čísel.
Další články autora |
Pohřešovaného manažera našli mrtvého, po noční nehodě patrně bloudil v lese
Policisté v pondělí dopoledne našli pohřešovaného manažera e-shopu s hudebními nástroji Kytary.cz....
Velký test másla: Nejlahodnější vzorek nebyl ani bio, ani z alpského mléka
Premium Lahodné máslo, které chutná a voní po smetaně, nemusí stát majlant. Jenže napěchovat jím mrazák,...
Chaos, protesty a vojáci v parlamentu. V Jižní Koreji hodiny platilo stanné právo
Jižní Korea zažila den plný chaosu poté, co prezident Jun Sok-jol vyhlásil stanné právo kvůli silám...
Kvůli agresivitě Romy neregistruji, vyhlásila pediatrička po konfliktu s nimi
S neurvalostí, agresivitou a urážkami se setkala v čekárně své ordinace dětská lékařka z Aše. Podle...
Bývalý syrský prezident Asad je s rodinou v Moskvě. V Rusku získali azyl
Sledujeme online Bývalý syrský prezident Bašár Asad a jeho rodina jsou v Moskvě, kde od ruských úřadů získali azyl....
Fašista a diktátor. Chtěl převrat, obuli se v KLDR do jihokorejského prezidenta
Severní Korea v první reakci na krátké vyhlášení stanného práva v Jižní Koreji situaci přirovnala k...
Prodlužte kompenzace za nucenou sterilizaci, naléhá Rada Evropy na Česko
Komisař pro lidská práva Rady Evropy Michael O’Flaherty se tento měsíc obrátil na české ústavní...
Asad byl do azylu přepraven velmi bezpečně, uvedl ruský představitel
Syrský prezident Bašár Asad, jehož režim o víkendu padl, byl do Ruska převezen velmi bezpečným...
Poslanci mají dokončit schvalování novely lex Ukrajina o ochraně uprchlíků
Sněmovna má ve středu dokončit schvalování novely lex Ukrajina, která má zajistit uprchlíkům před...
Jak oblékat děti na podzim? Kvalitní softshellové kalhoty jsou základ
Podzimní počasí je nevyzpytatelné, proto redaktorky eMimina otestovaly dětské softshellové kalhoty Wolf, které nabízí e-shop Olšákovi.cz. Jak si...
- Počet článků 79
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 725x