Koronavirus a selhání feminismu
Situaci žen během pandemie sledovaly a hodnotily různé instituce citované například v přehledném textu Guardianu již v květnu 2020. Závěrem levicového Guardinanu bylo, že “50 let pokroku by mohlo být zvráceno pokud nezasáhne vláda”. Teprve nyní ale Kim Brooks v New York Times položila fascinující otázku - jaká byla potom hodnota takového pokroku? Měl nějaký smysl a stál vůbec za řeč, pokud mohl zmizet jako mávnutím kouzelného proutku?
"Feminismus povzbuzoval ženy, aby se snažily získat status v mužském světě. Zpátky nechceme a nebyla cesta ven, ale když jste pracovaly dost tvrdě, mohly jste se pokusit dostat se nahoru. Tak to bylo před covidem. Během pandemie jsem cítila sílící strach, pocity bezmoci a izolace, jak jsme si s ostatními matkami uvědomovaly, že instituce na kterých jsme závisely, zklamaly. A že tu není žádný záložní systém. A že ten záložní systém jsme my."
Souhlasím s Kim Brooks. Nejen v USA, ale i jinde se ukázalo, že vyměnit závislost na rodině za závislost na státu není cesta ke svobodě. No a taky že instituce nejsou dobrý tatínek (ani maminka).
"Pandemie odkryla věci, které byly skryté a nasvítila propojení a závislosti, které bychom raději neviděli. Ukázalo se například, že miminka, nejzávislejší skupina ze všech, na tom byla za pandemie paradoxně lépe. Podle některých výzkumů významně poklesl počet předčasných porodů, jedné z hlavních příčin novorozenecké úmrtnosti, a to prostě díky tomu, že ženy byly v posledním trimestru častěji doma. Ukázalo se, co mnoho matek a dětských specialistů cítí, ale není v módě to říkat: novorozenci a miminka si lépe vedou doma. Nemluvíme o tom, stěží to přiznáme, protože kdybychom to udělali a uznali sociální hodnotu péče o dítě, vyvstala by nutnost takovou péči zajistit."
To jsou americké reálie, to píše New York Times v závěru roku 2020. Je to něco, co jsme my tady v posledních dekádách dělali dobře, ale ani tady není v módě to říkat.
V další sadě amerických dat Brooks vypočítává, že to jsou ženy, kdo častěji přišel o práci. Že jsou to matky, kdo si zkrátil úvazek pětkrát častěji než otcové. Čísla a čísla. České statistiky nemám, ale klidně se vsadím, že všude i tady jsou to primárně matky, kdo se obratem vrátil z práce k péči o děti a do kuchyně.
"Pokud nejste dost bohatá, abyste si platila méně privilegovanou ženu, tak jste byla i před pandemií závislá na mizerné síti nepříliš kvalitních pomocných institucí jako jsou dětská centra, družiny a podobně. A je tabu, říká Brooks, si stěžovat, protože byste akorát dodávala argumenty sociálním konzervativcům, kteří by Vás nejraději zavřeli zpátky do domácnosti za bílý laťkový plot." Děsivá představa, že?
"Možná bychom dokonce mohli znovu zvážit idealizaci nukleární rodiny, která, jak nyní zřetelně vidíme, nemůže fungovat bez podpory institucí a to ve prospěch širší rodiny a komunity. Je to v podstatě to, co dělají chudé a barevné ženy, které sem imigrovaly, po celou dobu, protože nemají jinou volbu. Naučily se spoléhat jedna na druhou, aby přežily v v institucionálně rasistické a xenofobní společnosti. Kamarádky, která nyní rozpracovává plány projektu komunitního bydlení zaměřeného na ženy, jsem se zeptala, proč neexistuje víc takových míst. Odpověděla mi stroze: Protože Amerika i celý svět by se zhroutil během dvaceti sekund, kdyby se ženy postavily za sebe, místo aby se nechaly využívat”.
"Nejméně, alespoň psychologicky, zasažení pandemií byli totiž ti, kteří nepředpokládali, že systém udělá svou práci a ochrání je a kteří si vyvinuli strategie a zorganizovali životy s co nejmenší závislostí na něm: rodiny, které vzdělávají děti doma, lidé žijící v komunitách nebo prostě širší rodině.a všeobecně lidé kteří nestaví zaměstnání na první místo. Nejsem optimistická ohledně těchto změn. Vyžadovaly by nový feminismus. Ten by byl intersekcionální, protože i když ne všechny ženy chtějí mít děti, tak ty které chtějí, jsou všech ras, sexuálních orientací a socioekonomického zázemí. Byl by založený na solidaritě jako protikladu k “úspěchu”."
Také nejsem optimistická. Takový feminismus by šel zcela proti duchu doby, kdy nejvyšší hodnotou je naprostý individualismus a urputné rozbíjení všech zbývajících dosavadních vztahů, které by snad mohly člověka k něčemu vázat.
Například vztahů k mužům, kteří jsou z celého článku důsledně vyloučeni. Taková závislost je jistě zcela nepřípustná! To snad bychom raději vzaly na milost i ten stát a žádaly spolu s autorkou benefity u nás obvyklé jako je třeba dostatečně dlouhá mateřská dovolená...
Ale je fascinující vidět ten článek. Když vyhodíte cizí slova jako feminismus, intersekcionální, rasistický a xenofobní tak zbyde žena, která zjistila, že stát se o ni nepostará tak jak by si představovala. Uvěřila, že malým dětem je lépe doma. Že méně se věnovat kariéře a více pečovat o lidi kolem je přináší víc nezávislosti než co jiného. Že závislosti si můžeme jenom vybrat, ale nezávislost je chiméra. A že závislosti by bylo dobré si vybírat na základě srdce a ne institucí.
No, kde to jsme? :-)
TOPPING, Alexandra. Covid-19 crisis could set women back decades, experts fear. The Guardian [online]. [cit. 2020-12-30]. Dostupné z: https://www.theguardian.com/world/2020/may/29/covid-19-crisis-could-set-women-back-decades-experts-fear
BROOKS, Kim. Feminism Has Failed Women. The New York Times [online]. [cit. 2020-12-30]. Dostupné z: https://www.nytimes.com/2020/12/23/opinion/coronavirus-women-feminism.html
Tereza Klozová
Nějakou dobu frčí bayesovská statistika...
...a naše mozky na to prý nestačí. Ilustruje se to klasicky: „Pepa je mladý muž se zálibou v muzice, alkoholu a ženách. Je Pepa spíš státní úředník, nebo spíš baskytarista nějaké kapely?“ Tenhle celý příklad mě rozčiluje.
Tereza Klozová
Výběr z anglického tisku. Jak levicový Guardian hledá cestu k pracující třídě.
Pro mojí maminku a další neangličtináře. Jak hodnotí ztrátu voličů Labour třetí nejčtenější britský deník, levicový Guardian?
Tereza Klozová
Výběr z anglického tisku. Vítězství Borise Johnsona.
Tohle je pro mojí maminku a pro další neangličtináře, kteří boj s angličtinou holt stále ne a ne vyhrát. Tak co psal o volbách britský bulvární deník DAILY MAIL?
Tereza Klozová
Co bylo ve škole? Dobrý ...
Kdybych já byla dítě, nebyla bych jako Greta a nesoustředila bych se na klima. Udělala bych jinou kampaň. Kampaň za to, že nebudeme rodičům odpovídat na to, jak jsme se měli ve škole: „Dobrý..."
Tereza Klozová
Inkluze rodičů (pražské) základní školy
V Praze byste mohli žít jako ve velkoměstě - napůl anonymně a napůl šťastně uzavření ve svojí oblíbené bublině. Se vstupem do základní školy ovšem probíhá inkluze nejen dětí ale prakticky i rodičů.
Další články autora |
Zpřesněná výstraha: naprší až 250 mm, v Jeseníkách i víc. Upouštějí se přehrady
Meteorologové upravili výstrahu před extrémními srážkami. Platí od čtvrtka minimálně do neděle....
Česko od čtvrtka zasáhnou extrémní srážky. Záplav se obávají také Němci
Česko zasáhnou od čtvrtka do neděle mohutné srážky. Na velké části území může napršet přes 100...
Zelená fasáda olomouckého unikátu Green Wall ve vedru zvadla, rostliny uschly
V roce 2022 vzbudila fasáda moderního nízkoenergetického bytového domu v Tomkově ulici v Olomouci...
Žák vyskočil instruktorovi z větroně. Padák se mu neotevřel
U Slaného na Kladensku nedaleko letiště dopoledne zemřel po výskoku z větroně muž. Zřejmě dostal...
Covid jako poslední rána pro seniory a nemocné. Přibývá nakažených i úmrtí
S návratem dětí do škol i ochlazením roste počet lidí s infekcemi dýchacích cest. Onemocněl i...
Volby by v srpnu vyhrálo ANO. TOP 09 by se do Sněmovny nedostala, uvádí Median
Podle volebního modelu za měsíc srpen by se do Poslanecké sněmovny dostalo pět politických stran a...
PŘEHLED: Žádné slavnosti ani koncerty. Pořadatelé kvůli předpovědi ruší akce
V řadě krajů se rozhodli zrušit víkendové akce, protože na Česko se ženou extrémní srážky....
Tajfun Yagi poničil přes tisíce hektarů zemědělské půdy, počet obětí dál roste
Počet obětí tajfunu Yagi ve Vietnamu stoupl na 197, dalších 128 lidí se pohřešuje a okolo 800 lidí...
Musíme ve velkém vykupovat domy v ghettech, říká nejmladší kandidát na hejtmana
Ve svých 23 letech byl nejmladším starostou, v 29 letech je nyní nejmladším kandidátem na hejtmana....
Účetní a předpis správy nemovitostí - junior/senior
Parkers s.r.o.
Praha
nabízený plat:
30 000 - 50 000 Kč
- Počet článků 24
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1218x