Den dětí a české firmy

V pátek 1. 6. slavilo každé dítě a určitě i řada dospělých, především mužů, kteří jsou hrdí na svůj syndrom věčného dítěte. Prý je ten syndrom nemoc, jak říká jeden můj známý :o), jemu to věřím. Ale dá se s tím žít …

Dítě je dar, štěstí a pro mnohé i splnění snu. Ale také neskutečné množství práce, vypětí, stresu a v neposlední řadě i přerušení pracovní kariéry, ať je práce jakákoli. A u stále většího množství žen (občas i nějakého toho muže) je návrat do práce složitější, protože málokdy se vrátí na své původní místo. Ne, že by se nechtěli vrátit a pokračovat v kariéře, ale oni nemohou. Pro mnohé zaměstnavatele je dítě překážkou, tedy ne to dítě samotné, ale ta starost o něj, nemoci a též, stále opakující se klišé, že matka je stále myšlenkami u dítěte a ne v práci. Přitom mnohdy opak je pravdou. Ženy v práci tzv. přepnou, duševně si odpočinou a doma pak zase jedou na plný plyn. Říká mi to téměř každá manažerka, které jsme získali nové pracovní uplatnění.

Proč ale toto nevědí naše firmy? Proč u nás nevzniká řada firemních školek nebo jeslí jako hub po dešti? Vždyť taková firemní školka nebo dokonce i jesle jsou ideálním personálním nástrojem pro firmy, které nechtějí, aby přicházely o řadu zkušených lidí, do kterých dříve investovaly nemálo finančních prostředků a času. Investice do zřízení školek jsou nižší ve srovnání s tím, co může firmě přinést zkušený člověk, který kontinuálně využívá své i firemní know-how ku prospěchu dalšího rozvoje firmy (ale i sebe). A to se nebavíme o naprosté spokojenosti daného zaměstnance, který cítí obrovskou sounáležitost s firmou. A to už vůbec nemluvím o zvýšení dobrého jména firmy (třeba i ve srovnání s konkurencí) v době, kdy získat místo v mateřské školce (obecní a též i privátní) je pro mnohé rodiče něco jako výhra v loterii. Akorát za tuto výhru se mnohde platí i deset tisíc měsíčně.

Kde je chyba, že firemních školek máme stále málo, když na západě od nás to je již mnohde běžný zaměstnanecký benefit? Je to dáno relativně velkou finanční náročností spojenou se zřízením takové školky, která šplhá k miliónům v době, která nenahrává investicím tohoto typu nebo je to dáno především našimi zákony? Já problém vidím na straně zákonů, které opět zaspaly svou dobu, resp. naši zákonodárci. Ale snad se od roku 2013 má vše změnit díky připravovanému zákonu, tedy média o tom takto informují, tak tomu věřme.

No, dalo by se říci, že se snad konečně něco změní. Vždyť firemní školka znamená i úsporu času pro zaměstnance, který tento čas logicky věnuje firmě a pro každého zaměstnance je to obrovský nadstandardní benefit. Taková máma, manažerka, referentka, účetní, prostě kdokoli ve firmě, pak může využít i dřívější nástup do práce a to i tak, že v městských či obecních školkách se může dítě přihlásit až od věku 3 let, zatímco u firemních to jde již od roku a půl. Je to krok správným směrem a zároveň i věc, která může mnohdy též spolurozhodovat o profesní kariéře mnoha žen. Vše není jen o penězích a náš trh již zaznamenal řadu pozitivních reakcí od manažerek na firmy, které tyto své firemní školky provozují. Zeptejte se na jejich personálních odděleních, tam vám má slova potvrdí.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Lucie Teisler | pondělí 4.6.2012 8:55 | karma článku: 10,57 | přečteno: 685x