Rychlá adopce

Již dlouho sbírám laické i odborné poznatky, sleduji a studuji problematiku adopcí u nás, radami budoucím adoptivním rodičům se snad podílím na tom, aby některý malý kluk nebo holka prožili lepší dětství, než jsem měl třeba já, nebo řada dalších, kteří neměli to štěstí života v rodině.

Že má proces řízení o adopci velké nedostatky, je zřejmé z mnoha reakcí adoptivních rodičů, kteří už mají malinké doma, je ale zřejmé také ze stanovisek odborné části veřejnosti, která se přímo zabývá NRP(náhradní rodinná péče). Obecně rozděluji nedostatky v řízení žádostí o adopci do dvou rovin.
1. Proměnná, kde proměnnou jsou lidé. Značně variabilní, může (a taky to dělá) hodně ovlivnit průběh řízení žádosti o adopci dítěte a formovat ho do podoby kvalitního řízení, nebo naopak
a) přístup k adoptovanému dítěti
b) přístup k žadatelům o adopci dítěte
c) závěry a (ne)doporučení specializovaných odborných pracovníků v průběhu řízení žádosti o adopci
2. Konstantní, kde symbolem je zákon. Ze subjektivního pohledu nevariabilní rovina, která řízení žádosti o adopci dítěte neovlivňuje, zajišťuje legislativní část řízení
a) předpisy, nařízení
b) soudní rozhodnutí
Velmi stručně zde uvedu příklad, jak adopce probíhá. Záměrně nebudu rozlišovat přímou a nepřímou adopcí, není to v přehledu relevantní.
-vyžádání a podání vyplněné žádosti u sociálního odboru úřadu obce s rozšířenou působností v místě trvalého bydliště žadatele
-posouzení žádosti tamtéž/úřad, návštěvy pracovníka sociálního odboru v domácnosti žadatele
-postoupení žádosti krajskému úřadu/Magistrátu hl. města Prahy pracovníkem místního úřadu
-posuzování žádosti odbornými pracovníky krajského úřadu
-přípravné kurzy pro budoucí náhradní rodiče, psychologické testy, návštěvy dítěte -na základě odborného posouzení vydání rozhodnutí o zařazení (nebo nezařazení) do evidence žadatelů o náhradní rodinnou péči
-svěření dítěte před adopční péči žadateli
-po třech měsících PP podání žádosti o osvojení na příslušný soud
-soudní rozhodnutí, osvojení/adopce
Až na poslední bod příkladu je zřejmé, že se jedná o proces, který vyžaduje maximální součinnost všech zainteresovaných, jen tak lze, snad nejen podle mého názoru, adoptovanému dítěti zajistit šťastné a bezpečné dětství.
Proč tomu tak ale velmi často není? Protože proces zahajují, řídí, vyhodnocují a ukončují lidé. Vnášejí do procesu obecně lidské faktory, které v konečném důsledku řízení žádosti o adopci často hrají nepřípustnou roli.
-neprofesionalita příslušných terénních pracovníků sociálních odborů, často se neřídí Etickým kodexem sociálních pracovníků v ČR
-špatná součinnost orgánů činných v řízení, příliš mnoho rozhodujících, chybí smysluplná kooperace
-často se vyskytují jednosměrné psychosociální vazby, kdy se oblíbené "vhodné" dítě prostě k adopci z ústavu "nepustí"
-nedostatečná kontrola a dozor nad jednotlivými procesy řízení o adopci
Hm, co tedy vlastně ke zlepšení procesu, zrychlení řízení o adopci potřebujeme? Četl jsem hodně návrhů na zlepšení, laické i odborné veřejnosti, ale jen velmi málo, skoro vůbec, se do zlepšení zahrnovaly soudy, nebo soudci. A když ano, tak velmi opatrně.
Podle mého názoru má tento koncový orgán největší potenciál k využití na zlepšení této problematiky.
Vyprávějme si pohádku:
Soudci a soudní úředníci z několika měst se dohodli na tom, že už to takhle dál nejde, že by se s těmi adopcemi mělo něco udělat. Vždyť s několika stovkami žádostí o adopci dítěte ročně, si určitě poradí, i přes mizerné platy.
Ba co víc, projekt, určený pro děti, zcela jistě upevní spolupráci v soudnictví, o zlepšení důvěry u veřejnosti nemluvě.
I začali konečně pracovat. Bavilo je to, vždyť to bylo pro děti. Po dlouhé době představili vládě a především veřejnosti projekt s názvem Rychlá adopce.
Projekt má prý za úkol zlepšit spolupráci mezi orgány péče o dítě a soudního systému.
Od MZSV(ministerstvo zdravotnictví a sociálních věcí) projekt získal milionovou dotaci na rok. Dotace má sloužit mj. k financování procesních manažerů se soudní pravomocí, kteří zaštítí každou žádost o adopci.
Manažeři budou dohlížet na bezchybný průběh řízení a v součinnosti s poradními organizacemi, zabývající se NRP, povedou každou jednotlivou žádost ke zdárnému vyřízení.
Hm, pohádka...(?)

Autor: Svatopluk Votruba | úterý 19.7.2011 16:28 | karma článku: 9,08 | přečteno: 1224x
  • Další články autora

Svatopluk Votruba

A měla jejich důvěru…

4.12.2012 v 8:12 | Karma: 14,06

Svatopluk Votruba

Když nebe do pekla spadlo

28.7.2011 v 8:00 | Karma: 11,76

Svatopluk Votruba

Svoboda a já...

27.8.2010 v 8:00 | Karma: 21,54