Zemřel Pan ´Gut´ Hokej
Tato legenda českého hokeje zemřela v 86 letech. Nevím, jestli má náš hokej větší osobnost. Je spojen s největšími úspěchy české reprezentace.
Jako hráč získal třikrát světový bronz (1955, 1957, 1959). V té době byl jedním z mála útočných obránců. Byl vyhlášen i nejlepším obráncem na MS (1955). V posledních letech jeho reprezentační hráčské kariéry si jej už pamatuji, jako ofenzivní bek doplňoval obrannou dvojici s Tikalem.
Své největší úspěchy ale zaznamenal jako trenér. V době nadvlády sovětského hokeje dokázal získat dokonce dvakrát zlato v Katovicích (1976) a ve Vídni (1977). Dodnes si na tyto úžasné výkony jeho svěřenců pamatuji. Měly tehdy i svůj politický význam.
Na Olympijských hrách v Rakousku vedl stříbrné mužstvo. Na Kanadském poháru (1976) proti profesionálům dokázal mužstvo dovést až do finále s Kanadou, kterou jsme ve skupině, stejně jako SSSR, porazili a pamětníci si jistě vzpomenou na gól Milana Nového. Ve finále jsme pak ve druhém zápase podlehli až v prodloužení.
V letech1978 a1979 dokázal jako trenér vybojovat na mistrovstvích světa ještě dvě stříbra, o rok později jako reprezentační trenér skončil. Pak se věnoval mj. publikační činnosti o historii českého hokeje (Zlatá kniha hokeje, Český hokej, Malá encyklopedie ledního hokeje...).
Od Roku 1994 byl deset let úspěšným předsedou českého hokejového svazu. V této funkci pomohl získat další čtyři zlata na MS (1996, 1999, 2000 a 2001). A aby toho nebylo málo, patřil i ke strůjcům olympijského zlata v Naganu (1998).
Líto mi ho bylo v letech 2003 a 2004. Na první z těchto termínů bylo totiž u nás plánováno MS, podmínkou ovšem bylo dokončení pražské haly. Kvůli problémům kolem pozemků a Sazky bojoval jako neohrožený Don Quijote za splnění původního termínu. Nakonec se mu podařilo dojednat výměnu šampionátu s Finy, abychom o pořádání této události nepřišli, aspoň v roce 2004. To se včetně dostavby haly podařilo s jeho zásadním přispěním. Ovšem na této kauze zřejmě zanechal podstatnou část svého zdraví.
Závěrem své vzpomínky bych chtěl připomenout, že se Karel Gut nikdy nenechal zlanařit do KSČ. Dovedu si představit, jak těžké to v jeho exponované situaci muselo být. Přesto občas probleskly pomluvy, jimž jsem ovšem nikdy nevěřil. Nemám důvod pochybovat, že pan Gut byl čestným člověkem, který zasvětil svůj život sportu a úspěchu Československa a později České republiky.
Pro mě to byl příkladný vlastenec a rytíř sportu, jakých jsme mnoho neměli. Je mi líto, že už nebude mezi námi, i když český hokej bude stále provázet. Dožil se úctyhodného věku a svůj život naplnil.
Rytíři sportu odcházejí. Nedávno zemřel fotbalista Eusebio, jehož oplakávají zase Portugalci. Pro nás je podobnou ikonou Karel Gut. Obě tyto osobnosti patřily ještě do časů, kdy peníze nebyly ve sportu tím hlavním. Čest jejich památce.
Dušan Streit
Další zákeřná sketa – Viktor Nárožný

Nevím, jestli se jedná o alter ego Leo Wolfa nebo o reálného zákeřného fízla, který pomlouvačně kydá špínu s cílem mě znevěrohodnit.
Dušan Streit
Atomová Julia by z vozíčku ubránila Krym

Na Bělehrad! Tato scéna Švejka mávajícího berlí na kolečkovém křesle se mi vybavila poté, co byl zveřejněn odposlech telefonátu Tymošenkové s bývalým místopředsedou ukrajinské bezpečnostní rady Šufryčem.
Dušan Streit
Totalita protektorátní byla ještě zrůdnější než komunistická

Německá okupace byla horší než sovětská. A člen KSČ, který z ní po Listopadu vystoupil, aby dělal politiku jinde, je hoden většího opovržení než dnešní člen KSČM.
Dušan Streit
Ministryně Válková, omluva zdaleka nestačí!

Tato předlistopadová členka KSČ, trvale bydlící v bavorském Pasově, která byla ještě v roce 2011 vedoucí katedry na plzeňských právech, jež sama získala profesuru na tak „prestižní“ univerzitě, jako je trnavská, se nikdy neměla stát českou ministryní, navíc v resortu spravedlnosti.
Dušan Streit
Divadelní ministr obrany vs normální pán. Vadí ještě komunista víc?

V jídelně máme televizi a já mám hloupý zvyk při obědě přes protesty svého staršího syna pouštět ČT 24. A tak v neděli většinou vidím kousek Otázek Václava Moravce. Nemám ho rád, nedívám se cíleně, takže nevídávám začátek ani konec.
Další články autora |
Poslala manželce zprávu, že jsme milenci. Sekal jsem ji do hlavy, vypověděl primář
Šokující detaily mimořádně brutální vraždy dnes zaznívají u Krajského soudu v Plzni, kde stanul...
Advokát Prouza spáchal sebevraždu. Nechal po sobě dopis na rozloučenou
V sobotu spáchal sebevraždu renomovaný padesátiletý advokát a bývalý českobudějovický soudce Daniel...
Rudé prádlo a finta se třpytkami. Strip klub v Charkově nabízí show i útěchu
Když si dvacetiletá Lisa na svou směnu ve striptýzovém klubu v ukrajinském Charkově obouvá boty na...
Sláva v Přešticích. Na svatbu komtesy z rodu Černínů přijel i belgický král
Své ano si v Kostele Nanebevzetí Panny Marie v Přešticích řekli v sobotu v poledne osmadvacetiletá...
Decroix odstraňuje magisterský titul. Vzdělání z Francie je výhoda, zastal se jí Fiala
Ze stránek vlády zmizel ve středu večer titul Mgr. u jména nové ministryně spravedlnosti Evy...
Poválečná odplata začala na Strahově. Obrovský stadion má i temnou historii
Patří mezi největší sportovní stadiony na světě, ale v posledních letech sem najde cestu málokdo....
Běloruského opozičního lídra Cichanouského propustili z vězení
Běloruský opoziční lídr Sjarhej Cichanouski byl propuštěn z vězení, uvedla v sobotu na sociální...
U Splitu vypukl požár. Stovky turistů včetně Čechů museli evakuovat
Na jihu Chorvatska poblíž druhého největšího města Splitu vypukl v sobotu ráno požár, který si...
Brigád je letos méně, zájem o ně příliš není. Kolik kde platí za hodinu
Premium Inzerátů na letní brigády před prázdninami přibývá. Vypisovaných pozic je ale méně než loni. Podle...

Akční letáky
Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!
- Počet článků 1144
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 3938x
Poslouchám hard rock, nejraději DEEP PURPLE. Mám v oblibě sport a považuji jej za součást hygieny. Hodně čtu, rád píšu a formuluji své názory. Pozor, jsou někdy otevřené a provokativní!
Když 2x prokliknete mou fotku, uvidíte sami...
Seznam rubrik
Oblíbené stránky
Oblíbené články
- Václav Havel a zpronevěry peněz pro antikomunisty
- Podivné restituce Václava Havla
- Havel si přál návrat sudetských Němců i jejich majetku
- Polansky: Bouře (o Schwarzenbergovi a Havlovi)