Zdražení škodovek – další důkaz vzájemně se vyvracejících lží ČNB

Po Českém statistickém úřadu vyvracejí pohádky členů Bankovní rady ČNB i exportéři: viz Škoda Auto.

 Vývoj kolem kontraproduktivní intervence ČNB a hlavně až panická obhajoba členů bankovní rady, kteří vyvracejí a usvědčují sami sebe, mě už vedlo dosud k pěti pohledům na toto téma; od nejstaršího pohledu:

Ekonomický: Šílený hazard ČNB - zpupný, protitržní, kontraproduktivní a drahý

Lidový: Předvánoční zlodějnou ČNB ke světlým zítřkům?

Konspirační: Kdo nás okradl? Bankéři, nebo Zeman?

Psychologický: Singer mi otevřel oči stran excesu ČNB. Je to děs, raději nevědět!

Konfrontační: Členové bankovní rady ČNB by měli veřejně spáchat rituální harakiri

 

 Teď doplním vyšetřovací:

 Včera jsem zaznamenal v novinách zprávu o cenách Škodovek na domácím trhu, které se od ledna zvýší až o deset tisíc korun. Pozor, jedná se však pouze o domácí trh, na zahraničním trhu se ceny nemění.

 Intervence ČNB měla směřovat proti deflaci, tedy proti snižování cen. Dělají z nás ti bankéři blbce? Nemělo tomu být tedy tak, že podle jejich očekávání mělo zlevnit zboží na zahraničním trhu kvůli posílení konkurenceschopnosti a nemělo na domácím trhu tímto zásahem jen být odvráceno zlevňování a naopak dosaženo cenové stability, kterou ostatně ukládá ČNB Ústava?

 Každý normálně uvažující člověk musí vidět, že intervence ČNB zdraží všechny energie vč. pohonných hmot a také importované vstupy, takže ceny skoro všech výrobků prostě MUSÍ růst. Bohužel, bude se to týkat i potravin, protože už nejsme soběstační, leč jsme závislí na dovozech.

 Tuto situaci guvernér ČNB bagatelizoval tím, že byla dobrá úroda a také že ekonomický růst „přetlačí“ – jak doslova uvedl – efekt snížení poptávky v důsledku cenového růstu. Teď, když se podle statistických dat jeví růst jako nepravděpodobný, tito „experti“ chytili svou hůl za opačný konec a tvrdí, že statistický vývoj dokazuje, intervence byla potřebná (udivený a rozzlobený smajlík).

 Svou rétoriku stále stavějí na tom, že pomohou exportérům. Ti sami to vyvracejí, protože ti rozhodující jsou proti změně kursu pojištěni, takže vydělají jen finanční instituce. A kdo si myslí, že vydělají aspoň ti malí exportéři, protože budou konkurenceschopnější, je naivní. Tu marži si přisvojí zahraniční prodejci, určitě ji nenechají slabším českým dodavatelům. A pokud se jedná velké „české“ exportéry, to jsou jen dcery nadnárodních korporací, kteří benefit rovněž snadno převedou do ciziny. Tuzemským odběratelům se zboží zdraží, v cizině – jak dokazuje cenová politika Škody Auto – ceny zůstanou fixovány a zisk se vytvoří v zahraničí. Opravdu to české politice pomůže... o další krok do hrobu.

 A máme tady další efekt. Opatření ČNB například zdražilo zadluženým Českým drahám nákup lokomotiv o tři sta miliónů korun. Pakatel! Ale ten nějakou formou budeme muset tomu státnímu molochu uhradit prostřednictvím svých daní i cen.

 I kdyby tajtrlíkovali členové Bankovní rady v televizích a médiích denně, což nakonec činí, nemohou se vyvinit ze všech těchto negativních důsledků. Opravdu to už je na hraně trestního vyšetřování.

 V této souvislosti bylo půvabné, že se členové Bankovní rady zaklínali i konzultací se švýcarskou centrální bankou. Budu citovat podle ČT24: „Guvernér Švýcarské národní banky (SNB) Philipp Hildebrand dnes s okamžitou platností odstoupil z funkce. Rezignaci podal po propuknutí skandálu kolem loňských devizových obchodů své manželky. Ty byly uskutečněny v době, kdy centrální banka činila zásadní rozhodnutí ohledně kurzu švýcarského franku.“

 Možná bychom měli požádat švýcarské orgány činné v trestním řízení o pomoc...

 

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Dušan Streit | pátek 22.11.2013 12:36 | karma článku: 40,50 | přečteno: 3874x