Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Jak jsme za totáče jeli na západ.

Jsme 30 let po revoluci a mnozí opět chtějí stavět ploty. Už jsme je tu jednou měli. Dovolím si popsat osobní zážitky z té jediné cesty na západ, kterou jsem za komunistů absolvoval. Byla to síla. Cestou tam i cestou zpátky.

Několik let po sobě jsme s kamarádem Jirkou, ještě jako studenti, marně žádali o ten již dávno zapomenutý, tehdy ale veledůležitý papír, zvaný devizový příslib - první nutnou podmínku výjezdu na západ. Pak jsme pochopili beznadějnost a naivitu našeho počínání a zvolili jsme cestu postranní - prostřednictvím jednoho strýčka s kontakty v bance. Díky němu jsme překročili první (a nejtěžší) překážku.

Následovaly kroky další a s nimi rostla složka s papíry a potvrzeními, které každý člověk, který chtěl cestovat na západ, musel předložit na hranicích. Důležitá samozřejmě byla i volba optimální trasy - co nejvíce vidět a stihnout a přitom vyjít s našimi tenkrát velmi skromnými finančními prostředky. A protože vlak byl pro našince tehdy nepoměrně lacinější v komunistických zemích, než na západě, rozhodli jsme se jet vlakem přes východní Německo a v západním Německu jezdit autostopem. A protože na naší trase první vlakovou stanicí v západním Německu bylo městečko Bebra, bylo zřejmé, že na jejím nádraží opustíme vlak. Vlaků tam tehdy odsud příliš nejezdilo, navíc čas našeho příjezdu vyšel asi na dvě hodiny v noci.

Než nám bylo dopřáno došlápnout na dlažbu tohoto nádraží, museli jsme však absolvovat dva hraniční přechody. Jak vlak projížděl českou krajinou a blížil se k Děčínu, rostla naše nervozita, která se projevovala zejména přebíráním již zmíněných všech možných i nemožných papírů, které bylo třeba předložit celníkům a drmolením typu „... pas mám, celní prohlášení mám, potvrzení o získání devizového příslibu mám, potvrzení o proměněných penězích mám, potvrzení o odevzdání vojenské knížky mám... proboha kde mám výjezdní doložku?! ...aha tady je - tak znova - pas mám, celní prohlášení mám, výjezdní doložku mám, kurník kde zase mám to potvrzení o ...“, atd.  

To co následovalo na hranicích předčilo všechna očekávání. Česká příslušnice celní kontroly s výrazem všemocné carevny poté, co zjistila, že nejedeme jen do východního, ale i do západního Německa, nás po kontrole všech  těch  papírů  (opravdu  jsme je měli  všechny)  nechala  vyndat  veškerý  obsah baťohů. Naše prádlo, konzervy a spol. tak zaplnily celé kupé, ona to přelétla cvičeným okem a nám pak trvalo téměř až do Drážďan, než jsme si to znovu rozdělili, složili a zapakovali.

O to silnější bylo naše očekávání přejezdu hranice další - tentokrát už do západního Německa. Byla hluboká noc, když nás celkem bez problémů odbavili východoněmečtí celníci a náš téměř prázdný vlak projížděl územím, o němž jsme si už mohli myslet, že je to území západoněmecké. Sbaleni, v rukou připravené pasy pro západní celníky, jsme vyhlíželi z okna a čekali, až vlak začne zpomalovat - neklamné to znamení, že se blíží k západní celnici a k nádraží v Bebře. Vdechovali jsme vzduch z venku a žertovali na téma, zda vzduch ve svobodné zemi voní jinak, než v zemi s diktaturou. Dnes už se to asi bude zdát přihlouple sentimentální, ale pro nás to byl vjezd do jiného světa, o kterém jsme zatím jen slyšeli. A tak jsme vdechovali zatím aspoň vzduch z okna vagónu..

Konečně vlak začal přibrzďovat, konečně tu bylo nádraží, konečně vlak stál, konečně jsme i my došlápli na dlažbu nádraží. Jenže pořád nás čekala západoněmecká pasová a celní kontrola. Vdechli jsme noční „svobodný vzduch“ a s pasy v rukou se rozhlíželi, kde jsou ti celníci. Nikde nebyli. Na moment nás napadlo, jestli jsme náhodou nevystoupili ještě ve východním Německu, ale cedule Bebra byla dostatečně výmluvná. Pak jsme si konečně všimli šipky označující příchod k celnici a spěšně se k ní pustili. Byla zavřená a tak jsme zaklepali. Nechápavý rozespalý výraz vousatého celníka byl odpovědí na naše ruce podávající mu pasy. Tak jsme se omluvili a vysvětlili, že bychom na zpáteční cestě měli problém, kdyby nám nedali razítko. Konečně mu asi došlo, odkud jsme, a teď už s chápavým výrazem nám pasy orazítkoval. A ta směsice jeho výrazů - napřed nechápavého a pak chápajícího - to byl moment, kdy jsme s konečnou platností pochopili, že jsme v tom druhém světě. A teprve teď jakoby i ten vzduch byl jiný.

Následující dva týdny jsme dychtivě sbírali zážitky, od účasti na zahradní party zlaté mládeže až po noc strávenou na mnichovském nádraží. Vše s vědomím, že už nikdy se na západ nepodíváme.

Spánek jsme srazili na minimum, stopem jsme projeli velkou část západního Německa a Rakouska a když jsme se dostali do Vídně, už jsme toho všeho měli docela dost, docházely nám peníze a těšili jsme se, až přejedeme z Rakouska tehdejší československou hranici. Už ne stopem, ale vlakem, na který jsme si nechávali stranou poslední šilinky. A jak v Bratislavě zajdeme do nádražní restaurace a za československé koruny, kterých jsme měli dost, si dáme dobrou večeři. Zkrátka všude dobře, doma nejlíp. Doma, to bylo tehdy ještě i Slovensko.

Tajhle jsme si to malovali.

Jenže jsme asi po těch necelých dvou týdnech pobytu v barevném a svobodném světě poněkud pozapomněli na tehdejší šedivou československou realitu. Člověk si rychle zvyká na lepší a to horší mu zapadá stále hlouběji do mlhavého povědomí. A stačí k tomu velmi krátká doba.

První rozčarování přinesly hranice. Ovšem - nebyly to ledajaké hranice, byla to železná opona. Zatímco rakouští celníci si nás prakticky nevšimli, ti českoslovenští se opět předvedli. Bylo asi naším štěstím, že jsem mezi nimi poznal (resp. byl jsem poznán) jednoho kluka, co se mnou sloužil na vojně. Nechali nás být.

Ale to, co jsme viděli kolem sebe, bylo dost nechutné. Jedna slovenská babička, která se vracela z Vatikánu, si vezla nějaké knihy o papeži Janu Pavlu II. Ten, ač představitel církve,  byl pro všechny komunistické režimy ztělesněním ďábla. A tak celníci babičce ty knížky o papeži zabavili. Na její nešťastné protesty jen krčili rameny a odvolávali se na jakýsi seznam zakázaných dovážených publikací. Těžko si asi umíme představit, co pro takovou hluboce věřící stařenku cesta do papežského státu na sklonku jejího života znamenala, co pro ni znamenaly ty knížky, jakou část svého skrovného důchodu na ně v tehdejším měnovém kursu musela dát a jak jí asi muselo být.

O chvíli později jsem si všiml, jak v sousedním kupé celníci nožem rozřízli sedadlo. Nejspíš jen tak namátkově, co kdyby tam náhodou někdo provážel také něco o papežovi. Nebo o jiné nepohodlné osobnosti. Nebo erotické časopisy. Tehdy byly vlaky v mnohem horším stavu než nyní a rozřezaná sedadla bylo občas vidět. Každý měl za to, že je to dílem vandalů. Tenkrát na hranicích u Bratislavy jsem změnil názor.

Druhé rozčarování přišlo v té nádražní restauraci, na kterou jsme se tak těšili. Pivo došlo, nové už se narážet nebude, bylo oznámeno. K jídlu byly zbytky značně divného salámu. Nechali jsme si zajít chuť a šli hledat vlakové spojení do Prahy.

Komunismus nás přivítal.

 

 

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Jiří Strádal | pátek 15.11.2019 6:03 | karma článku: 30,59 | přečteno: 1380x
  • Další články autora

Jiří Strádal

Jak naše armáda jela na Polsko

Dnes v noci je to 40 let, co z mnoha československých kasáren vyjely kolony tanků, obrněných vozidel a nákladních aut směrem k polským hranicím. S cílem potlačit tamní proces demontáže komunistické diktatury vedený Solidaritou.

11.12.2020 v 21:33 | Karma: 23,40 | Přečteno: 764x | Diskuse| Politika

Jiří Strádal

Paradoxy naší doby

Náš svět se rychle řítí dopředu a my se mu přizpůsobujeme. A přitom nám ani nestačí docházet, že to, co považujeme za normální, je často docela absurdní. Nahodil jsem jen jednu desítku příkladů. Určitě Vás napadnou další.

27.11.2020 v 21:12 | Karma: 23,14 | Přečteno: 621x | Diskuse| Společnost

Jiří Strádal

Nahlédnutí k novozélandským Maorům

Je to 200 let, co maorští náčelníci po mnoha bojích začali jednat o loajalitě k britské koruně a o svých právech. K dohodě pak došlo. Maory to ale později stálo vysokou cenu. Vypovídá o tom mnoho pomníků a pamětních desek.

20.11.2020 v 22:18 | Karma: 18,56 | Přečteno: 392x | Diskuse| Cestování

Jiří Strádal

Dvakrát na břehu řeky (povídka)

Na břehu téměř vyschlé řeky seděl stařec se svým vnukem. Podél protějšího břehu šla karavana lidí s naloženými vozy. Spíš se trmáceli, než šli. Vyhnuli se opuštěnému mlýnu a pokračovali, než sedící dvojici zmizeli za pahorkem,

13.11.2020 v 22:26 | Karma: 10,54 | Přečteno: 283x | Diskuse| Poezie a próza

Jiří Strádal

Víra, normalizace a Bílá Hora

Současné čtyřsté výročí bitvy na Bílé Hoře se může jevit jako dávná historie, ale není to tak dávno, co jsme tu měli jistou paralelu. Je to náhoda nebo to neseme v genech a máme se toho obávat i v budoucnu?

6.11.2020 v 22:44 | Karma: 15,67 | Přečteno: 407x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Putinova časovaná bomba. Kadyrov umírá, rozjíždí se krvavý boj o trůny

17. května 2024  14:16

Premium Ramzan Kadyrov ještě dýchá, v Čečensku se však už začíná hledat jeho nástupce. Naznačují to i...

Základní zákon slaví 75 let. Zázrak po barbarství nacismu, řekl Steinmeier

23. května 2024  15:30

Německá ústava patří k tomu nejlepšímu, co v zemi vzniklo. V projevu to na oslavách 75. výročí...

Nepotřebujeme, aby nám z centra diktovali, jak se máme chovat, říká Okamura

23. května 2024  10:05,  aktualizováno  15:28

Přímý přenos Vrcholem volební kampaně opozičního hnutí SPD před eurovolbami bude mítink na Václavském náměstí,...

Budeme sestřelovat ruské rakety, zvažuje Polsko. Moskva hrozí Britům

23. května 2024  15:24

Polsko zvažuje, že bude sestřelovat ruské rakety v pohraničních oblastech Ukrajiny. Uvedl to mluvčí...

Muži holdovali alkoholu, jeden druhého bodl. Za vraždu mu hrozí až osmnáct let

23. května 2024  15:03

Kriminalisté vyšetřují vraždu muže ve Vysokém Mýtě, ve které sehrál roli alkohol. V jednom z...

Vyhrajte rodinné vstupné do BRuNO family parku
Vyhrajte rodinné vstupné do BRuNO family parku

Jestliže vás trápí proměnlivé jarní počasí, máme pro vás tip, kam vyrazit, když počasí zrovna nepřeje. BRuNO Family Park v Brně se postará o zábavu...

  • Počet článků 100
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 773x
Je ženatý, má dvě děti, pět vnoučat a dva psy (věrnou kámošku, vlkodava Bernardetu, od 4.5.už jen ve smutku krásných vzpomínek). Vyšlo mu pár knížek nabízejících prolínání současnosti s historií. A taky knížka Korupce po III. pivu, která se snaží odhalovat absurdnosti naší doby. Charakterizoval by se jako kříženec nejlínějšího workoholika s nejpracovitějším kavárenským povalečem.

Seznam rubrik