Reforma penzí nedává smysl

Poslední dobou je nám stále předhazováno, že bez reformy penzí brzy všichni nejspíš umřeme, protože nebudeme mít peníze. Nechápu ten hysterismus. Reforma penzí potřeba je, ovšem ne z důvodů, jaké jsou prezentovány.

Mně absence peněz ani tak netrápí, protože se jimi neživím ani s nimi netopím. S nejnovější formou peněz - 1111101000 Kč už se vlastně nedá ani topit. Zdůvodňování reformy penzí tím, že je potřeba, aby lidé měli našetřené peníze je směšná. Pokusím se to vysvětlit. Životní úroveň i samotný život lidí je závislý na výrobě a službách. Množství vyrobených staků či poskytovaných služeb je dáno počtem lidí v produktivním věku a jejich samotnou porduktivitou. Čili to, jestli budoucí důchodci budou či nebudou umírat hlady, je dáno jen a pouze tím, jestli produktivní lidé té doby budou schopni je uživit. Pokud nebude nikdo, kdo by pracoval, je celkem jedno, kolik peněz budou mít lidé naspořeno.

Dnes jsou lidé zdaňováni a jejich peníze přerozdělovány mezi lidi v neproduktivním věku. Je důležité si uvědomit, že tady vůbec nejde o peníze. Jde o přerozdělení bohatství společnosti, které je závislé jen a pouze na lidech v produktivním věku. Čili, tak jako tak člověk musí dávat peníze stranou a je celkem jedno, jestli je rovnou přerozdělí, či je bude spořit na svůj vlastní důchod. Ve výsledku půjde stejně pouze o přerozdělení stejného balíku bohatství. Slova o tom, že lidé stárnou, důchodců přibývá a tedy je potřeby mít více peněz jsou nesmyslná. Co by se jako mělo změnit, kdyby měli lidé více naspořeno? Čím více bude neproduktivních lidí s naspořenými penězi, tím více budou snižovat kupní sílu produktivního obyvatelstva. Stejný efekt, jako nutit lidi spořit by pak mělo jednoduše zvýšení odvodů na sociální pojištění.

Čili nutit lidi spořit z důvodu mít napsořeno a být v klidu, až tady jednou nikdo nebude pracovat je k ničemu. To je jen podtrhováno tím směšným číslem. 3%? To je prostě k ničemu. Reforma penzí je potřeba, ovšem z jiného důvodu. Nastolení osobní odpovědnosti a odstranění sociální izolace penzistů. Sociální stát ničí osobní odpovědnost a především odpovědnost rodiny sama k sobě. Pokud vnutíte lidem představu, že se stát o všechno postará a tedy oni nemusí nic dělat, tak z nich uděláte neschopné sobce. To není cesta, kterou by se společnost měla ubírat.

Reforma by měla jednoznačně směřovat k odstranění státních důchodů a převedení odpovědnosti za důchodce na je samotné a následně na jejich děti. Absence státní ručičky donutí především ty nejchudší, tj ty neschopné si jakkoliv naspořit na vlastní penzi, vychovávat své děti tak, aby oni sami cítili odpovědnost se o ně ve stáří postarat. Stejně jako to fungovalo vždy. Tady ovšem nejde jen o výchovu morální, ale především o vzdělání. Je jednoznačné, že pokud jedinou vidinou příjmu ve sáří budou lidem jejich děti, tak se je budou snažit vychovat tak, aby byly schopny se o ně postarat.

Sociální stát je hezká utopie, ale je důležité si říci, jaké má společenské dopady. A to je především morální degenerace a sociální izolace "sociálních skupin".

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Ondřej Špalek | pondělí 11.4.2011 18:15 | karma článku: 14,44 | přečteno: 1152x
  • Další články autora

Ondřej Špalek

The Hill I Climb

31.3.2021 v 4:30 | Karma: 17,23

Ondřej Špalek

Kdy Evropa vyhlásí bankrot?

17.12.2011 v 22:50 | Karma: 19,85

Ondřej Špalek

Steve Jobs - hrdina Ayn Rand

7.10.2011 v 14:42 | Karma: 17,46