Jsme, co si pamatujeme
Říká se, že člověk doby kamenné měl v pažích asi desetkrát větší sílu, než máme dnes, a svou vytrvalostí dokázal uštvat kterékoliv zvíře. Něco na tom bude, i v pozdějších dobách se občas vyskytli lidé, jejichž síla byla natolik výjimečná, že neunikla pozornosti současníků a vyprávějí se o ní legendy. Za všechny stačí připomenout čtvrtou manželku Karla IV. Alžbětu Elišku Pomořanskou, Gustava Frištenského nebo Frantu Kocourka. Jenže člověk doby kamenné co si neulovil sám nebo neudělal vlastníma rukama, to neměl.
Jak šel čas, člověk s využitím možností svého mozku objevoval, jak stále více ulehčit námahu svému tělu. Nejprve pomocí drobných nástrojů, později zvířat a lepších nástrojů a nakonec strojů si námahu usnadnil tak, že dnes již musí vynaložit nemalé úsilí, aby se vůbec k nějaké tělesné námaze dostal. Tělo si zkrátka hoví a namáhá se většinou pouze pro vlastní potěšení.
To však (zřejmě s jistou nelibostí) pozoroval mozek, který, ač byl autorem všech těch vymožeností, které tu pohodu tělu umožňují, sám z toho dlouho neměl nic. A nejen pozoroval. To by snad ani nebyl lidský mozek, aby s tím taky nezačal něco dělat.
Začalo to písmem. Do jeho vzniku se všechny poznatky a tradice předávaly ústně a musela to být pěkná makačka všechno si to přesně pamatovat. Ani se nedivím, že mozek začal s ulehčováním právě tady. Naše dlouhodobá paměť dostala silného pomocníka. Ale ta krátkodobá, operační, jela na plný výkon dál.
A tak se objevily první, nejprve mechanické počítací stroje a později logaritmické pravítko. Ale teprve s objevem elektřiny to nabralo tu správnou rychlost. Možná si ještě vzpomínáte na Dr. Pleskota. Vymyslel naprosto revoluční zlepšení logaritmického pravítka. Mělo to jedinou chybu. Stalo se to v době, kdy se začaly objevovat první kapesní kalkulačky…
Dnes už jen málokdo něco počítá zpaměti. I pro jednoduchý výpočet každý použije kalkulačku. Má ji v mobilu, tak proč se namáhat. Má to ale malý háček. Ztrácíme cit pro odhad správného výsledku. Stačí se uklepnout a místo nuly zmáčknout desetinnou čárku a z výsledku je jeho parodie. Tomu, kdo byl zvyklý počítat zpaměti, to třeba dojde. Ten, kdo už tuto zkušenost nemá, považuje výsledek za správný, protože chybovat je přece výsadou lidí, ne strojů.
Podobné je to s psanými texty. Pokud nás zajímají, vyfotíme si je a uskladníme tak pro další použití. Není přece třeba zdržovat se jejich četbou nebo se dokonce pokusit alespoň něco si zapamatovat. Ani s mapou si už nemusíme lámat hlavu. Spolehlivá navigace nás dovede na místo spolehlivěji (pokud ovšem nenarazí na čerstvě překopanou silnici nebo jinou dočasnou překážku). Zrovna tak se již dnes nemusíme zabývat přepočítáváním drobných v obchodě. Platíme přece bezkontaktní kartou, a při menších nákupech už ani nemusíme zadávat PIN. Ve všech těchto případech můžeme nechat svou paměť odpočívat, technika vše spolehlivě vyřeší za ni.
Nemyslím si, že je to špatně; naopak, i já si rád ušetřím čas a námahu, ale přece jen si kladu otázku, jestli toho pohodlí už nezačíná být až příliš mnoho.
Podle definice žáka 5. B, jehož jméno nemám k dispozici (a kdybych měl, stejně nenapíšu), protože nemám oprávnění nakládat s osobními údaji, je paměť to, čím zapomínáme. Naopak americký spisovatel Mark Twain považoval paměť za důležitou součást naší osobnosti, kterou ani keativita a rychlý úsudek nemůže zcela nahradit. „Jsme tím, co si pamatujeme. Bez paměti mizíme, přestáváme existovat, naše minulost je vymazána, a přece věnujeme paměti jen málo pozornosti, kromě případů, kdy nás opustí. Děláme strašně málo k jejímu procvičení, živení, posilování a ochraně,“ napsal v 19. století. Nevím, co by napsal dnes, kdy informace místo do vlastního mozku automaticky ukládáme do mozků elektronických nebo rovnou spoléháme na to, že v případě potřeby si to vyhledáme na internetu.
Ztracenou tělesnou sílu už asi neobnovíme, ale to snad není tak velká škoda. Nikdy jsem netoužil po účasti na soutěžích v lámání mečů, ohýbání podkov nebo ručním trhání telefonních seznamů, a to ani jako divák.
Ale vím určitě, že nechci, aby podobným vývojem prošla i naše paměť a v našich domovech byl stále častějším hostem ten německý doktor, který nám vždycky přehází obsah všech šuplíků a na jehož jméno si zrovna nemohu vzpomenout …
Emrich Sonnek
Tak nám zvolili prezidenta...
Jenže to, jak ta země dopadla v letech následujících po jeho nástupu k moci, bylo nejspíš způsobeno právě tím, jací starci tu zemi vedli před ním.
Emrich Sonnek
Proč jsem na straně Izraele
Dnes je to právě rok a den od okamžiku, kdy bojůvky Hamás jugend napadly Izrael. Zemřelo při něm téměř 1 200 lidí, z velké většiny civilistů a dalších asi 250 útočníci unesli.
Emrich Sonnek
Plevel na úrodném poli
Chlapec se zjevně není schopen se ctí vyrovnat se skutečností. Na jednu stranu hledá výmluvy a svádí vše na jiné, na druhou ale děkuje pánu bohu. Za co? Že k něčemu přece jen došlo, nebo že si začala ona dívka a on je z obliga?
Emrich Sonnek
Psáno do mraků
Bez ohledu na vyšší věk nepatřím k těm, co všechno vědí, a ještě vždy mám víc otázek, než jednoduchých odpovědí.
Emrich Sonnek
Naši furianti
Strany vládní koalice utrpěly porážku, kterou zmírňují jen výsledky těch zástupců stran koalice, kteří vystupovali samostatně nebo byli k politice pětikoalice kritičtí.
Další články autora |
Trump se vrátí do Bílého domu. Urval klíčové státy, prohlásil se vítězem
Sledujeme online Donald Trump zvítězil v amerických prezidentských volbách. Získal klíčovou Pensylvánii, jeho...
Nenávidím vás všechny! Hollywood je v šoku z Trumpova vítězství
Šok, zlost, zklamání a smutek. Tak se dá shrnout reakce Hollywoodu a amerických tvůrců na vítězství...
Čeká nás zlatá éra Ameriky, uzavřeme hranice, slíbil Trump ve vítězné řeči
Výsledek amerických prezidentských voleb je dosud největším politickým vítězstvím. Za jásotu svých...
Mám rakovinu, oznámil ministr Válek. Objevil ji screening, čeká jej operace
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek oznámil, že má rakovinu. Prohlásil to na tiskové konferenci k...
Feriho převezli do vězeňské nemocnice. Hrozila nákaza HIV, uvádí média
Bývalý poslanec Dominik Feri, který si odpykává trest za znásilnění dvou dívek a další pokus o...
Ukrajina se může uchýlit k jaderným zbraním do několika měsíců, míní vědci
Ukrajina by mohla vyvinout základní verze jaderných bomb do několika měsíců, pokud by USA pod...
Mír na Ukrajině ohlídají Evropané, razí Trump. Zapojí se čeští vojáci?
Premium Natvrdo to nikdo neřekne, ale ta otázka se od Trumpova vítězství vznáší ve vzduchu. Pokud dojde na...
Lithiové přešlapování Srbů. Nový megaprojekt těžby roztrhl zemi vedví
Nadnárodní těžební společnost Rio Tinto pracuje na vybudování největšího evropského lithiového dolu...
Pavel nyní telefonovat s Trumpem neplánuje. Už to udělal Fiala, vysvětlil
Žádný telefonát v nadcházejících dnech s vítězem amerických voleb český prezident Petr Pavel...
Kdo si hraje, nezlobí: Vyhrajte jedinečný zážitek
Nákupy a zábava pro celou rodinu na jednom místě? Zapojte se do naší soutěže a vyhrajte jednu ze tří rodinných vstupenek do zážitkového hračkářství.
- Počet článků 272
- Celková karma 17,21
- Průměrná čtenost 865x