Premium

Získejte všechny články
jen za 49 Kč/měsíc

Není odboj jako odboj

Zemřel Ctirad Mašín, jeden z členů skupiny, jejíž část se nakonec probila počátkem 50. let na "západ". V žádném případě zde ale nejsem ochoten říct "čest jeho památce", protože toho díky svým činům v mých očích není hoden.

Jakkoliv považuji komunistický režim za špatný, jeho činy zejména v roce 1949 a počátkem následujících 50. let za zrůdné, i přesto nepovažuji Ctirada Mašína ani ostatní z této skupiny za hrdiny. Ba co více, myslím, že svými činy nahráli komunistům do noty, protože ti pak mohli svoji kampaň proti "třídnímu nepříteli" ještě zostřovat.

Čin, během něhož byl člověk omámený chloroformem podříznut jako ovce (s prominutím) opravdu za hrdinský a hodný obdivu považovat nemohu. Toto je prostě vražda bez rozdílu toho, jestli tento člověk na sobě měl uniformu nebo ne. Onen příslušník SNB zřejmě musel být i komunistou, ale ani to by nedávalo někomu jinému právo, aby ho zavraždil. O případu zavražděného pokladníka toho bylo také napsáno dost a i zde si myslím, že "mašínovci" rozhodně nemají čisté svědomí.

Jistě byl tehdejší režim nespravedlivý, nesvobodný, krutý. Zcela určitě má na svědomí mnoho vražd včetně těch justičních a kdo jako já sledoval v televizi záběry z procesu s Miladou Horákovou, tomu jistě muselo být hodně těžko u srdce. Tento a jemu podobné činy si určitě zasluhují to největší možné opovržení, takovým skutkům je třeba vzdorovat. Nikoliv však vraždou obyčejného příslušníka SNB (zde si prosím uvědomme, že zde i tehdy byly krádeže, podvody a jiné i dnes trestné činy) nebo pokladníka, či podpálením stohů. Takové činy těžko mohly tehdejší režim destabilizovat. Pokud chtěli "mašínovci" tak strašně bojovat pro komunistům a destabilizovat režim, mohli si jako terč své střelby vybrat někoho z tehdejších mocipánů, pak bych byl ochoten jim uvěřit jejich skutečný boj proti režimu, byť i taková forma odporu by z mého pohledu byla sporná. Nicméně tak, jak celé akce prováděli to na mne působí jako činy dobrodruhů, které pro své osobní dobro nekoukali vlevo ani vpravo a chtěli si jen trochu zastřílet.

Z Československa uteklo tehdy i později mnoho lidí, po kterých ale nezůstávali mrtví. Zároveň se mnoho z těch lidí různou formou zapojili do činností emigrantských sdružení. I toto mi u bratrů Mašínů k doplnění jejich obrazu co by odbojářů proti komunismu jaksi chybí.

Je mi jasné, že mnoho lidí považuje Ctirada Mašína za hrdinu a jsou smutní z jeho smrti, já toto jejich přesvědčení z důvodu výše napsaného nesdílím.

Autor: Marek Šnobr | sobota 13.8.2011 19:46 | karma článku: 47,21 | přečteno: 11139x

Další články autora

Marek Šnobr

Místo pro EU? Tam, kde záda ztrácí slušné jméno

V klidu jsem dnes večer zasedl k internetu a jal se číst zprávy, články, názory. Až jeden z nich mne opravdu rozčílil.

9.1.2018 v 23:42 | Karma: 40,97 | Přečteno: 1518x | Diskuse | Politika

Marek Šnobr

Sever a Jih

Docela nechápavě a s nepokojem sleduji to, co se nyní děje v USA, konkrétně ve státech bývalé jižanské Konfederace. Nejsem profesionální historik, jsem laik, který se zajímá nejen o americké dějiny.

16.8.2017 v 23:10 | Karma: 28,17 | Přečteno: 727x | Diskuse | Politika

Marek Šnobr

Zpráva o stavu Unie

Takto se nazývá dokument, který každý rok nejmocnější muž této planety, prezident USA, předkládá Kongresu. Zjednodušeně řečeno v něm prezident popisuje stav země, jejímž čelním představitelem je.

7.1.2017 v 0:06 | Karma: 19,10 | Přečteno: 291x | Diskuse | Politika

Marek Šnobr

Rozdělená společnost (nejen v ČR)

Na světě je několik jistých věcí. Jako že se střídá den s nocí, že se střídají roční období a mnohé další, o kterých se nediskutuje. Pak jsou tu takové věci, o kterých se debatuje, které nejsou jisté, ale spíše pravděpodobné.

9.11.2016 v 11:03 | Karma: 17,39 | Přečteno: 337x | Diskuse | Politika

Marek Šnobr

Zbytečné kraje

Máme za sebou krajské volby a někde i první kolo senátních voleb. Volby, u kterých je opakovaně účast prachbídná.

8.10.2016 v 23:25 | Karma: 24,22 | Přečteno: 686x | Diskuse | Politika

Nejčtenější

Zemřela Zdena Mašínová, dcera legionáře a perzekvovaná sestra uprchlých odbojářů

V Lošanech na Kolínsku byl slavnostně otevřen Památník věnovaný třem odbojům a...
10. června 2026  18:26,  aktualizováno  22:01

Ve věku 92 let zemřela Zdena Mašínová, jejíž bratři za totality utekli ozbrojení na Západ. Čelila...

Po deštích se lesy plní houbami. Tady mají Pražané největší šanci na plný košík

ilustrační snímek
8. června 2026

Počasí posledních dnů jako by si čeští houbaři sami vymodlili. Kombinace vydatných dešťů a...

Pražská muzejní noc 2026: Na Florenci se chystá videomapping zdarma, zahraje i Lake Malawi

Festival Signal rozzářil centrum Prahy (15. října 2015).
9. června 2026  12:47

Více než 60 muzeí, galerií a dalších kulturních institucí otevře své brány netradičně v nočních...

Mačkáte v MHD tlačítka správně? ROPID vysvětlil, jak dávat znamení bez zmatků

Zastávky na znamení, kočárky a tlačítka... Umíte je správně používat?
8. června 2026  16:21

Kdo někdy nervózně mačkal tlačítko v tramvaji pětkrát za sebou nebo hledal ten správný čudlík, není...

Začíná léto a s ním i obří stavba u letiště. Neriskujte, že vám kvůli kolonám uletí letadlo

V následujících měsících bude v okolí letiště probíhat přestavba křižovatky...
8. června 2026  19:02

Míříte na dovolenou a ta začíná na Letišti Václava Havla v Praze? Tak zbystřete, hlavně pokud...

Razová na Bruntálsku má novou čistírnu odpadních vod a kanalizaci za 75 milionů

ilustrační snímek
12. června 2026  8:52,  aktualizováno  8:52

Razová na Bruntálsku má novou čistírnu odpadních vod a obecní kanalizaci na zhruba třetině území...

Takový titul pro venkovského faráře? diví se ocenění od papeže kněz ze Štípy

Otec František Sedláček ze Štípy (vpravo) dostal od papeže významný titul...
12. června 2026  10:02,  aktualizováno  10:02

Papež Lev XIV. udělil čestný titul monsignore dlouholetému faráři Františku Sedláčkovi ze Štípy u...

Přednost vlaků v Libni vyřeší nový most, o jeho podobě můžete hlasovat

Takto by mohl vypadat Libeňský přesmyk. Varianta 1. (vizualizace červen 2026)
12. června 2026  10:02,  aktualizováno  10:02

Vlaky na křížení dvou frekventovaných tras v pražské Libni si už nebudou muset dávat přednost....

Bojovnice, jež neustoupila zlu. Zdena Mašínová nabádala hlavně k odvaze

„Sama paní Mašínová při našem setkání apelovala na to, aby se poselství rodiny...
12. června 2026  10:02

Silná a statečná žena, nezlomná bojovnice proti zlu, pevná ve svých postojích. Život Zdeny Mašínové...

Ideální na snídani i rychlou večeři? Test čerstvých sýrů s jogurtem Hollandia
Ideální na snídani i rychlou večeři? Test čerstvých sýrů s jogurtem Hollandia

Jemná krémová textura, svěží chuť a univerzální využití v každodenní kuchyni. Redakce eMimina otestovala dva čerstvé sýry s jogurtem od české...

  • Počet článků 169
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1933x
Účetní, finanční poradce, více na www.msucto.cz. Jinak též aktivní i pasivní sportovec. Manžel, otec dvou krásných dětí.

Seznam rubrik

Bloger roku 2024
Blogera roku 2025
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.