Komu prospívá vyvolávání strachu?

Přečetl jsem si na idnes.cz několik komentářů hodnotících vývoj na Ukrajině. Autoři těchto komentářů byli vesměs velmi kritičtí pouze k jediné straně současného dění na Ukrajině, k Rusku. Dalo by se říci, že nenechali na Rusku a jeho obyvatelích nit suchou. Fajn, s tím nemám problém.

Rusko je zemí velmi rozlehlou, velmi složitou a jistě i velmi těžce pochopitelnou. O tom žádná. Přiznejme si, že o historii Ruska toho mnoho z nás moc neví. Často nedokážeme a možná ani nechceme pochopit chování a jednání Rusů. Nemyslím tím jen kroky Ruska v geopolitické oblasti, ale třeba i ruské chápání hodnoty života jednotlivce atd. Rusové jsou prostě jiní.

Nedělám si o Rusku žádné iluze, ale připadá mi, naposledy při četbě komentáře "V čem se krize na Ukrajině podobá 2. světové válce", že je snad zájem na tom vyobrazit Rusko v těch nejčernějších barvách, jako kořen toho nejodpudivějšího zla, což mně osobně přijde jako neopodstatněné. V onom komentáři se přirovnává situace na Ukrajině k nějvětšímu světovému konfliktu, v jednom z předchozích autor zase prorokovat brzký pád ruské ekonomiky na ústa. Obojí by přitom bylo katastrofou.

Občas mi přijde, a rád bych se pletl, že někteří lidé na západě vyloženě dychtí po problémech Ruska nebo po konfliktu s Ruskem. Jen si říkám z jakého důvodu a jestli by někdo rozumně uvažující mohl mít z jednoho nebo druhého radost. Já bych tedy rozhodně mezi takové lidi nepatřil.

Rusko je zvláštní zemí, které ekonomickou sílu neodvozuje od počtu prodaných produktů či služeb složitějšího rázu, ale téměř výlučně od prodeje nerostných surovin. Nerostné suroviny jsou alfou a omegou ruské ekonomiky a pokud by došlo k razantnímu poklesu prodeje nerostných surovin, tak by to určitě hodně negativní vliv na ruskou ekonomiku mělo. Ale dovolím si vyslovit myšlenku, že jakákoliv nestabilita Ruska není v ničím zájmu. Ani jiných evropských zemí, ani USA atd. Nestabilita přináší chaos a problém, nestabilita ve velké zemi přináší velký chaos a velký problém. A to si snad nikdo z nás nepřeje.

Často jsem četl i názor, že Rusové se dívají na západ stále jako na nepřítele, že Rusové nikdy neměli západ v lásce. To asi bude pravdivé tvrzení, ale na druhou stranu zkusím položit řečnickou otázku: co udělal západ, aby to ruské vnímání pozměnil? Nic moc mne nenapadá.

Přijde mi, že se západ choval a chová k Rusku přezíravě, s velkou dávkou nepochopení, které je ale zjevně oboustranné. Proto je možné, aby obě strany využívaly propagandu, proto je možné, aby na naší straně padala ujišťování o brzkém krachu ruské ekonomiky, aby Putin byl pasován na novodobého Hitlera a Rusko na obdobu "Třetí říše", aby se strašilo válkou. Přitom přesně taková rétorika může přinést jen další negativa, další problémy a v lidech se tím vyvolává nejistota a strach a ten je jedním z nejlepších prostředků k ovládání lidí. Jen by mne zajímalo, komu atmosféra strachu může sloužit? Já uznávám, že může být taktikou Rusko zahanbit, zavalit sankcemi, izolovat atd., ale pak nečekejme od Rusů zvlášť příznivou reakci.

Myslím, že trochu střídmosti v názorech by neškodilo, v Rusku i na západě.

Mimo jiné si dovolím poznamenat k tématu ruských nerostných surovin ... státy G7 nedávno rozhodly, že již nechtějí být tak surovinově na Rusku závislí (a tím pádem i vydíratelní). To chápu, ale proč už země G7 podstatně dříve neřešily diverzifikaci zdrojů nerostných surovin? Vždyť diverzifikace je přeci jedním z předpokladů dobře se vyvíjející ekonomiky ... .

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Marek Šnobr | čtvrtek 8.5.2014 1:58 | karma článku: 40,41 | přečteno: 5241x
  • Další články autora

Marek Šnobr

Sever a Jih

16.8.2017 v 23:10 | Karma: 28,17

Marek Šnobr

Zpráva o stavu Unie

7.1.2017 v 0:06 | Karma: 19,10

Marek Šnobr

Rozdělená společnost (nejen v ČR)

9.11.2016 v 11:03 | Karma: 17,39

Marek Šnobr

Zbytečné kraje

8.10.2016 v 23:25 | Karma: 24,22