Další unijní žranice

Dnes má být v Bruselu zahájena další žranice, tedy pardon, vlastně klíčový summit evropských lídrů. Již x-tý "klíčový" summit má napomoci od krachu společné měny "Euro". Žádný z předcházejících "klíčových" summitů nikdy nic nevyřešil a pochybuji, že tento vybočí z řady. Mimo jiné, udržujete si někdo přehled o tom, kolik důležitých nebo klíčových summitů evropští lídři absolvovali během letošního podzimu? Bylo jich vcelku dost a přitom ta krize, mrška jedna, nějak ne a ne zmizet.

Přečetl jsem na idnes.cz článek o tomto "klíčovém" summitu. Hovořilo se tam o jakési rozpočtové kázni a o dohledu nad jejím dodržováním. Jakkoliv jsem ateista, tak nyní musím zvolat .... pane bože, co pak někdo někdy v EU nějaká rozpočtová pravidla ohledně výše schodku rozpočtu dodržoval? Francie překračovala tuším že "maastrichtská kritéria" rok co rok se železnou pravidelností a nikomu to nevadilo.

Také jsem se ve zmíněném článku dočetl, že bude možná třeba "otevřít" základní unijní smlouvy. Hm, zajímavý to obrat pro zásadní změny ve prospěch eurobyrokratů. Co třeba na rovinu přiznat, že evropští lídři navrhují uzavřít nové smlouvy? Ono by to možná i šlo, ale má to jeden háček, to by pak v leckterých státech bylo uspořádáno referendum o přijetí takové nové smlouvy a s tím přeci ta navýsost demokratická Evropská unie nemá dobré zkušenosti, tak proč riskovat. To se radši budou ty současné smlouvy "otevírat" a tak trochu mírně "upravovat" ve prospěch bruselské a štrasburgské klaky.

Máme tu krizi, to je fakt, který je třeba přijmout. Osobně si myslím, že jde o pokračování toho, co začalo v letech 2008 a 2009. Někde jsem i slyšel, že se díky krizím v ekonomice vždy pročistilo prostředí, protože krize odrovnala ty ekonomicky nezajímavé, neschopné, nekonkurenceschopné atd. Nic takového však nyní vidět není. Naopak vlády mocně sanují firmy a mezinárodní společenství mohutně posílá peníze státům, které si žily nad poměry. Nikde bohužel není vidět žádná výstraha v podobě velkého krachu, nikdo neřekl: "Tak pozor dámy a pánové, takhle tedy ne". Chápu, že politik uvažuje tak, že pokud nechá padnout velký podnik, může se rozloučit s politickou kariérou. No jo, ale pak vývoj dojde do stadia, kdy už ani vrcholní politici nejsou s to jakkoliv ovlivňovat vývoj a mám pocit, že taková fáze právě nastala i v celoevropském měřítku. Řešení nebude jednoduché a příjemné, ale myslím, že ho dokonale vystihnul pan Tomáš Baťa ve svém citátu, který se zde neodvážím citovat, protože ho z paměti neznám. Nicméně já onen citát pochopil tak, že jde především o odpovědnost .... odpovědnost jednotlivce, firmy, státu. Dokud se každý z nás nebude chovat odpovědně, tak se ekonomika moc nepohne i kdyby se politici na hlavu stavěli a dál se scházeli na svých dýchánkách.

Autor: Marek Šnobr | pátek 9.12.2011 1:33 | karma článku: 10,26 | přečteno: 606x
  • Další články autora

Marek Šnobr

Sever a Jih

16.8.2017 v 23:10 | Karma: 28,17

Marek Šnobr

Zpráva o stavu Unie

7.1.2017 v 0:06 | Karma: 19,10

Marek Šnobr

Rozdělená společnost (nejen v ČR)

9.11.2016 v 11:03 | Karma: 17,39

Marek Šnobr

Zbytečné kraje

8.10.2016 v 23:25 | Karma: 24,22