Co dělá Rusko, dělal před tím i Západ

Dnes se většina médií a politiků v západních státech "spravedlivě" bouří a rozhořčují nad kroky Ruska na Krymu. Stálo by ale za to, kdyby si Západ, včetně naší republiky, sáhl do svědomí a přiznal, že se leckdy v jiných případech choval velmi podobně.

V těchto dnech je v zemích EU a USA velmi moderní ohánět se "teritoriální integritou" Ukrajiny a současně se diskutuje o právoplatnosti referenda na Krymu z pohledu ukrajinské ústavy. Budiž, připouštím, že ono referendum může být věcí minimálně diskutabilní. Ale při vzpomínce na kosovskou krizi si nepamatuji, že by Západ řešil otázku teritoriální integrity Srbska, nebo že by při jednostranném vyhlášení kosovské nezávislosti někdo z vrcholných představitelů západoevropských zemí a USA pozastavil nad problematičností tohoto kroku z hlediska srbské ústavy. Naopak Západ, bohužel včetně naší republiky, Kosovo ihned uznal jako samostatný stát. Tu a tam jsem tehdy četl v médiích názor, že tím byl dán nebezpečný precedens do budoucna. A hle, ono je to tady. Západu není po chuti, že si obyvatelé Krymu vybrali v referendu. Připouštím, že právoplatnost toho referenda může být diskutabilní, ale upřímně ... zrovna tak lze s úspěchem pochybovat např. o vyhlášení té kosovské nezávislosti. Západu není po chuti, že se po Krymu pohybuje ruská "domobrana", normální člověk z toho také nemůže mít nějakou radost, ale stejně tak ji nemohl mít ani z "legendárního" "humanitárního bombardování" tehdejší Jugoslávie.

Tak mne napadá, že se možná Rusko s chutí mstí Západu za Srby, protože ruský medvěd měl vždy k srbskému národu docela blízko.

Nejsem příznivcem Ruska a když promýšlím do detailů, jaké následky může mít anexe Krymu, tak z toho není bůh ví jak veselo i s vědomím toho, že se krok Ruska podle mého dal čekat. Ale Rusko se dnes chová tak, jak se Západ choval před několika lety na Balkáně ... silově, aniž by se někoho na něco ptalo. Pro mne z toho vyplývá, že Rusko v tomto ohledu není lepší nebo horší než země EU a USA. Všichni se chovají pokrytecky a s větší či menší mírou vypočítavosti. O EU a USA to platí dnes, o Rusku to bude platit jiný den.

Co mne štve, a už jsem to také v jednom z mých literárních výtvorů na téma dění na Ukrajině napsal, je to neuvěřitelně jednostranné zpravodajství servírované médii a politiky. Na onom Majdanu došlo k zabíjení s obětmi na obou stranách, ale očernění byli jen příslušníci pořádkových sil. "Protestanti" z Majdanu byli považováni pomalu za hrdiny a někteří z nich jsou dokonce léčeni v ČR. Vzpomeňte i na informace o bývalé Jugoslávii či samotném Srbsku. Srbové byli líčeni jako nacionalisti a kosovští Albánci jako utlačované chudinky. Přitom si obě strany nic nedarovaly a někdy až přehnaný nacionalismus lze s úspěchem hledat téměř v každém balkánském národě. Asi bych chtěl od našich médií moc, kdybych měl požadovat nestrannost.

 

Autor: Marek Šnobr | středa 19.3.2014 21:41 | karma článku: 32,78 | přečteno: 1062x
  • Další články autora

Marek Šnobr

Sever a Jih

16.8.2017 v 23:10 | Karma: 28,17

Marek Šnobr

Zpráva o stavu Unie

7.1.2017 v 0:06 | Karma: 19,10

Marek Šnobr

Rozdělená společnost (nejen v ČR)

9.11.2016 v 11:03 | Karma: 17,39

Marek Šnobr

Zbytečné kraje

8.10.2016 v 23:25 | Karma: 24,22