Dětská zvídavost aneb otázka bez odpovědi

Každý z nás si občas klade ty důležité a zásadní otázky. Mají rakve doživotní záruku? Proč nosí Superman červené slipy na oblečení a nikoli pod ním? Plave jednonohá kachna pořád dokola nebo to zvládne i rovně?

DĚTSKÁ ZVÍDAVOST ANEB OTÁZKA BEZ ODPOVĚDI

Je tolik otázek, na které neznám odpovědi, ale rád bych, kdyby tomu tak nebylo. Kupříkladu: Co je mé životní poslání? Jaká budou výherní čísla v nedělní Sportce? Nebo co bude následovat, až zaklepu bačkorami, které od školy nenosím a na nebeskou bránu, pokud existuje? A samozřejmě otázka nejdůležitější: Než se tak stane, střihnu si konečně švédskou trojku? Pokud možno se dvěma ženami, protože minule jsem své přání špatně formuloval.

Pak jsou tu otázky, které sice jsou důležité, ale ne tolik, že by mi nedaly spát. Mají rakve doživotní záruku? Proč nosí Superman červené slipy na oblečení a nikoli pod ním? Plave jednonohá kachna pořád dokola nebo to zvládne i rovně? Jak se mám zachovat, když vidím ohrožené zvíře jíst ohroženou rostlinu? Který agent se nejvíc zasloužil o medializaci ornitologie?

Na opačné straně spektra jsou otázky, na které odpovědi znám, ale nikdo mi je nepokládá. K čemu je mi dobré, že si pamatuji vítěze Tour de France od roku 1938 po současnost? Umím zpaměti desítky písňových textů? A že jsem chodící encyklopedie filmu? I když tuto dovednost jsem vlastně jednou využil, když jsme u kamaráda Červa na chatě museli v rámci chlastací hry předvádět pantomimicky názvy filmů. Napsali jsme vybranému jedinci ze soupeřící trojice na papírek název filmového díla a ten pak bez použití slov musel“napovídat“ svým spoluhráčům. Hrálo se do deseti bodů a my už prohrávali 3 : 8, když jsem vytáhl těžký kalibr. Sníh padá na cedry, Věčný svit neposkvrněné mysli, Mrtví muži nenosí skotskou sukni, Dr. Divnoláska aneb Jak jsem se naučil nedělat si starosti a mít rád bombu. No schválně si to zkuste. Červ & spol. si na tom vylámali kusadla.

Téměř každé dítě je zvídavé a pokládá rodičům, prarodičům i náhodným kolemjdoucím všetečné otázky. I já byl takový a možná kdybych lépe využíval kapacitu svého mozku, nemusel bych dneska hákovat v rachotě a mohl jsem se živit hlavou. Jako většina mých kamarádů.Takhle chodím do práce, oni do zaměstnání.

Ale zpočátku jsem měl našlápnuto dobře. Pamatuji si, jak nám na prvním stupni soudruh ředitel zadal matematický úkol. Chodil po třídě a zvědavě nakukoval přes ramena žáků, kdo se s ním popasuje. Moje odpověď byla: dvě červená kolečka. Jenže můj soused v lavici a nejlepší kamarád Standa, co měl samý jedničky, měl pět červených koleček. Další kamarád Martin, co k nám propadl, měl taky pět červených koleček. Celá třída měla pět červených koleček, jen já blboun nejapný měl dvě. A tak jsem, než soudruh ředitel obešel celou třídu, své pochybení napravil.

A soudruh ředitel spustil svůj proslov. „Děti, ta matematická úloha je chyták, který obvykle všichni zbaští. Ale našel se mezi vámi jeden chytrý kluk …“ Soudruh ředitel se zastavil se u mě a položil mi otcovsky dlaň na rameno. Poté vzal do ruky můj sešit a do nastalého ticha pronesl zklamaně, „takže nic!“

Můj prvorozený syn Dáda taky není žádný „genius“, co se týče učení, ale zase po mně „zdědil“ lásku k filmu a smysl pro humor. K jeho introvertní povaze pasuje i to, že je v mnoha ohledech spíše samouk. Ale pokud na to přijde, nebojí se zeptat, když ho něco zajímá. Když mu bylo nějakých pět let, vyprávěl jsem historku o kamarádce Martině a mimoděk jsem si vzpomněl, co mi kdysi vyprávěla.

„Martina, když se narodila, měla šest prstů na nohou, ale jak byli všichni unešení z toho malého novorozence s velkou svraštělou hlavičkou plnou světlých vlásků, nikdo si toho hned nevšimnul …“

„A jak se jmenuje?“ přerušil mě Dáda.

„No Martina,“ připomněl jsem mu, že nedává pozor.

„Já myslím, jak se jmenuje ten prst?“ rozhodil mi čakry Dáda a začal ke svým prstům postupně přiřazovat názvy. „Mám palec, ukazováček, prostředníček, prsteníček a malíček. Ale vymyslel někdo jméno pro ten šestý prst?“

Takže vážení čtenáři, kdyby to někdo z Vás náhodou věděl, ať se se mnou o to tajemství podělí. Moc rád bych mu po letech odpověděl, a to dřív než budu na smrtelné posteli.

Předchozí blogy ze série Hovory s T.G.M (tápajícím genetickým materiálem)

Odkaz

Autor: David Snítilý | středa 1.5.2024 8:08 | karma článku: 17,54 | přečteno: 404x
  • Další články autora

David Snítilý

Kterak Čoudek s Vomrzajdou vydupali s Pajdou

„Vy jste personál?“ pídila se stařenka ke komu Čoudek patří. „Ne, já jsem persona,“ zavtipkoval Čoudek, ač rozhodně nebyl typickým představitelem společenských norem a chování. „Patřím k Vomrzajdě,“ ukázal na dceru.

17.5.2024 v 9:30 | Karma: 14,34 | Přečteno: 281x | Diskuse| Poezie a próza

David Snítilý

Kterak ze sebe Čoudek dělal cvoka, aby zesměšnil v lásce soka

„Víš, co vždycky říkají holky po pátém orgasmu?“ položil Čoudek hádanku blondýnce Agátě. „No, to teda nevím!“ příliš snadno se nechala poddat. „No přece ... díky, Čoudku,“ vybalil na ni pointu mírně podroušený Čoudek.

7.5.2024 v 16:00 | Karma: 17,70 | Přečteno: 503x | Diskuse| Poezie a próza

David Snítilý

… a co je vlastně normální aneb nudné vztahy II. (dokončení)

Přines jí kytku, řekni, že jí to sluší.“ „Bude si myslet, že jsem ji zahnul,“ bránil se Honza. „Ale tys jí zahnul,“ připomínal mu Marek. „Jak víš, že ženská tohle chce?“ „Řekla mi to ex, že jsem to nedělal," přiznal Marek.

13.4.2024 v 6:50 | Karma: 14,20 | Přečteno: 448x | Diskuse| Poezie a próza

David Snítilý

... a co je vlastně normální aneb nudné vztahy

„A je sexy ten Váš kamarád?“ provokovala Marka Tereza. „Ne tak jako já," kasal se Marek. „Sexy s tímhle pivním mozolem?" poukázala na jeho zvětšujícího se milana. „To není pupek, to je charisma," oponoval nádherné femme fatale.

29.3.2024 v 7:40 | Karma: 16,95 | Přečteno: 467x | Diskuse| Poezie a próza

David Snítilý

Podzimní balada

Vdávala jsem se mladá, protože jsem musela. Byla jsem v očekávání, což doma nikdo nečekal. Rodiče se domnívali, že jsem slušná katolická dívka. Přišla jsem o věneček na vesnické tancovačce a pak plačce svěřila se sestře Kačce.

15.3.2024 v 17:00 | Karma: 19,20 | Přečteno: 522x | Diskuse| Poezie a próza
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Putinova časovaná bomba. Kadyrov umírá, rozjíždí se krvavý boj o trůny

17. května 2024  14:16

Premium Ramzan Kadyrov ještě dýchá, v Čečensku se však už začíná hledat jeho nástupce. Naznačují to i...

Řekni, kde ti muži z Gazy jsou. Otazníky ohledně obětí: násobně více dětí a žen

19. května 2024

Premium V Gaze je problém, na který upozorňovala už Marlene Dietrichová. Teď si s ní notují demografové a...

Češi umějí vyrobit řadu vojenských dronů. Ale armáda o ně nestojí

19. května 2024

Premium Letecká výroba byla v České republice vždy na špičkové úrovni. Menší dopravní letouny, ultralighty,...

Gruzínská prezidentka vetovala „ruský“ zákon. Jde do boje s vládou

18. května 2024  16:55,  aktualizováno  22:06

Gruzínská prezidentka Salome Zurabišviliová podle tiskových agentur vetovala kontroverzní zákon o...

Izraelský válečný kabinet se bortí. Ganc označil Netanjahuovy plány za fanatické

18. května 2024  20:36,  aktualizováno  21:41

Člen izraelského válečného kabinetu Benny Ganc v sobotu řekl, že jeho strana přestane podporovat...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 183
  • Celková karma 16,65
  • Průměrná čtenost 645x
Magnet na průsery, trapasy a zranění. Opačným pólem svojí osobnosti odpuzuji prachy a úspěch. Píšu prózu, texty a básně.