Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Místo u sebe doma šetří Němci plynem v Česku

Na sociálních sítích koluje sarkastický obrázek v kožešině mrznoucího člověka v místnosti, který telefonuje: „Chci nahlásit souseda, že zřejmě přetápí svůj byt, protože na mé straně společné zdi roztála jinovatka.“

Ano, porušení centrálně nařízeného šetření politickou vrchností má být doprovázeno v obydlích s centrální dodávkou tepla až pokutou 200.000 korun. Tak se těšme na domovní hlídky a různé komise, 50léta se vracejí. Česká vláda se tak nařízeními a zřejmě i propagandistickou kampaní horlivě připojuje k masivnímu šetření energiemi, které ovládlo země Evropské unie.

Klíčovým problémem je zemní plyn, jehož dodávky z Ruska do Německa klesly na 1/5 původního objemu. Načež se Evropská unie v čele s Německem rozhodla, že každá země musí ušetřit 15 % této komodity. Když se ale podíváme na Německo poněkud blíže, zjistíme, že Německo je klíčovým viníkem hladu po zemním plynu v Evropě, který do Putinova vpádu na Ukrajinu ruský Gazprom uspokojoval německou spotřebu cca 200 miliard m3 v průměru ze 40 %. Plynová spotřeba narostla v Německu v posledních desetiletích na čtyřnásobek. Tato komodita se stoupencům zelené německé tranzice pod nechvalně proslulým názvem Energiewende zdála výhodná, aby kompenzovala nestabilní a přerušovanou výrobu elektřiny z větrných a slunečních elektráren, jichž už mají naši sousedé instalován spolu dalšími minoritními obnovitelnými zdroji obří výkon 150.000 MW.
Navzdory překotné snaze o dovoz zkapalněného zemního plynu (LNG) ze zámoří bude prostě v Německu plyn letos v zimě očividně chybět, a to ještě nevíme, zda a jakou si ruský prezident Vladimír Putin zahraje kolem dodávek plynu z Ruska s Evropou šachovou partii. Zda nakonec na podzim nezavře plynové kohouty zcela, aby nedosáhl rozbití dosavadní jednoty v EU ohledně sankcí na Putinův režim za válku proti Ukrajině.   

V roce 2021 mělo Německo ještě v provozu šest moderních jaderných elektráren, které vyrobily asi 13 % z německé produkce elektřiny. Letos v prosinci chce ovšem vláda kancléře Olafa Scholze složená z koaličních sociálních demokratů, zelených a liberálních svobodných demokratů zavřít poslední tři jaderné elektrárny v provozu s výkonem 4200 MW (mj. shodným s českými jadernými zdroji), takže po loňském ukončení provozu předchozích tři bloků skončí i tato bezemisní produkce elektřiny. Vlády Francie, Španělska, Slovenska a Maďarska vyzvaly Berlín, aby tyto jaderné elektrárny nezavíral, případně aby otevřel již loni zavřené. Vláda ČR se k této výzvě nepřipojila.

Za energetickou situaci v Německu ve vládě kancléře Olafa Scholze (SPD) zodpovídá vicekancléř Robert Habeck za Zelené. Ten inicioval analýzu, podle níž by pokračování činnosti posledních tří jaderných elektráren v Německu, které by měly na věky zavřít na Silvestra t.r., „nebylo výhodné a bezpečné“. Schválit další provoz jaderných elektráren, což není technicky i personálně jednoduché, nemůžete navzdory nadpolovičnímu souhlasu obyvatel SRN chtít od vedoucího politika Zelených, když odmítání jádra je naprosto klíčovou součástí jejich zelené ideologie posledních 40 let.

Němci tak zbytečně pálením zemního plynu vyrábějí z této nedostatkové komodity více elektřiny, než činí celá spotřeba elektřiny České republiky. Cena plynu se proti počátku roku 2021 ale zvýšila z 20 eur za 1 MWh na DESETINÁSOBEK, což kopírují také meziročně ceny elektřiny nejen pro Německo, ale bohužel prostřednictvím obchodování na lipské burze také Česko. Přitom spalování plynu na elektřinu by bezemisně mohlo téměř nahradit šest posledních zavřených, respektive zavíraných jaderných elektráren.

To raději němečtí politici Zelených dali zelenou opětnému zapojení nenáviděného uhlí. K 26.000 MW současného výkonu se má znovu připojit 8000 MW odstavených uhelných elektráren, z nichž část si němečtí správci elektrické sítě umístili do dotačně dobře placené „rezervy“, tzv. kapacitní zálohy. A protože Němci chtějí zdvojnásobit kapacitu svých solárů a větrníků do roku 2030, je nasnadě, že musí k nim existovat rezervní zdroje pro docela častý případ, že nesvítí slunce a nefouká vítr. Co tím zdrojem bude? Vize o spalování milionů tun vodíku vyráběného z OZE elektrolýzou vody jsou spíše sci-fi, nemluvě o nákladech promítnutých ještě více do cen energie. Reálně to bude muset být uhlí.

Rady o šetření, nařízení či dokonce udávání sousedů a pokuty by si orgány české státní správy mohly a měly odpustit. Stejně jako knížecí rady špičkových a finančně zajištěných domácích politiků, že lidi by si měli natáhnout na sebe svetr navíc proti zimě. Nebo si snad někdo se zbytkem rozumu v hlavě myslí, že rodina, kterou zřejmě za příští celorok čeká za energii účet navíc ve výši 100.000 korun i více, začne elektřinou, plynem či teplem plýtvat? 

V celé Evropě se racionální obyvatelé na nedostatek plynu či i elektřiny připravují. Horečně se nakupují různé elektrické radiátory a kamna. Uhlí a dřevo tržně prudce zdražilo a jsou nedostatkovým zbožím. Do provozu se tak nejen v nadcházející zimě vrátí v Evropě statisíce lokálních topenišť. Na rozdíl od centrálních, ekologicky vyspělých a tvrdě kontrolovaných uhelných elektráren (nemluvě o bezemisní výrobě v jaderných elektrárnách) se tak zcela zásadně letos v zimě zvýší v Evropě všechny možné emise, kdy také nelze vyloučit spalování plastů u velmi chudých domácností. Zelená ideologie se tak stává opakem toho, čím chtěla být: že nám všem zajistí zářnou zelenou budoucnost na základě zdrojů, jejichž technologie a funkčnost to nikdy nedokážou. Nemluvě o brutálním zbídačení stamilionů Evropanů účty za „zelenou“ energetiku. Výmluvy na ruskou agresi jsou jen alibistickým zastíráním těchto faktů.     

Autor: Milan Smutný | pondělí 15.8.2022 16:53 | karma článku: 37,20 | přečteno: 1271x
  • Další články autora

Milan Smutný

Německo reviduje klíčové zelené politiky, Česko je zavádí

Vláda ČR ve středu schválí balík dokumentů, jež mají nasměrovat republiku k dekarbonizačnímu cíli. Přitom nejnovější zprávy z vůdčí země zelené tranzice Německa dokazují, že jejich zelená revoluce narazila do zdi reality.

15.7.2024 v 13:31 | Karma: 31,07 | Přečteno: 793x | Diskuse | Ekonomika

Milan Smutný

Vláda programově připravuje české občany na „zelenou“ chudobu

Odpovědná vláda vždy připravuje program na očekávané jevy ve společnosti, a proto vláda ČR projednává opatření na předpokládané šíření chudoby v důsledku realizace zelené dekarbonizační transformace české i unijní ekonomiky.

21.6.2024 v 3:08 | Karma: 23,94 | Přečteno: 442x | Diskuse | Ekonomika

Milan Smutný

Solárníkům platí jejich úspory ostatní, pohříchu nejvíce chudí Češi

Dva roky je veřejnost masírována kampaní instalační lobby a dotacemi státu, aby si Češi pořídili solární zdroje a ušetřili. Bohatí Češi díky dotacím spotřebu ušetří a vše jim zafinancují ostatní občanů, pohříchu i ti nejchudší.

25.5.2024 v 14:25 | Karma: 29,60 | Přečteno: 766x | Diskuse | Ekonomika

Milan Smutný

Šokují zpověď místopředsedkyně EK V. Jourové o nereálnosti tzv. Zelené dohody EU

Pět let je hlavním tématem politiky EU boj s CO₂. Jeho neutralizace do roku 2050 prý omezí klimatickou změnu. Tvrdé dekarbonizační nástroje ale srážejí ekonomiku EU na kolena. Nový Evropský parlament bude muset reagovat.

25.4.2024 v 14:07 | Karma: 35,70 | Přečteno: 1276x | Diskuse | Ekonomika

Milan Smutný

Solární lobbisté chtějí ještě větší tunel do veřejných financí než ten současný

Solární elektrárny se od 2022 díky dotačním miliardám dostaly opět na výsluní. Nyní ČEZ a další chtějí stavět opět velké FVE. Snaha solární lobby získat pro ně provozní dotace je pokusem o nový obří tunel do veřejných financí.

10.4.2024 v 23:37 | Karma: 29,61 | Přečteno: 788x | Diskuse | Ekonomika
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Každý den rozdáváme bazény za 100 tisíc Kč

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Léto je v plném proudu, teploty pravidelně stoupají nad 30 stupňů a schladit se ve vodě je jistě...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

24. července 2024  11:37

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

22. července 2024  14:31

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do...

VIDEO: Kapitán výletní lodi v Řecku spláchl vlnou turisty na pláži. Vyšetřují ho

23. července 2024  9:29

Nevyžádané dobrodružství na jinak poklidné dovolené zažili v sobotu turisté na pláži Agios Stefanos...

Zahájení na lodích a v kapkách deště. Olympiádu zažehli Riner a Pérecová

26. července 2024  18:35,  aktualizováno  27.7

Zahájení, které nemá obdoby. Poprvé v historii se slavnostní ceremoniál přesunul mimo stadion....

Rozvojové země se topí v rekordních dluzích, odnášejí to nejchudší, říká studie

27. července 2024

Většina států po celém světě dlouhodobě bojuje s vysokými dluhy. V případě rozvojových států ale...

Pověst jejich zmrzliny překročila hranice. Vsadili na řemeslnou výrobu

27. července 2024

Za tři dekády se z malé cukrárny na konci světa stalo zmrzlinářské impérium Adria Gold. Vyrábí...

Prsty už slábnou, hlásí Petr Janda. Na pódiu chce ale zůstat až do konce

27. července 2024

Letošní červencová party na zahradě Petra Jandy se nesla v havajském duchu. A její nejzářivější...

  • Počet článků 124
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2363x
Celý život jsem pracoval v komunikaci, napřed jako novinář s tematikou zahraniční politiky. Dodnes mne formuje šok z hrůz kambodžské genocidy spáchané v 70. letech Rudými Khmery. Byla naplánována jako maoistické sociální inženýrství a míněna  jako "náprava společnosti" zničením všeho, co nejsou a netvoří rolníci. Proto stoupence dnešní ideologie "zelené revoluce" s obdobnými zničujícími dopady na ekonomiku a společnost nazývám Zelenými Khmery. Přidal jsem do spolku českých vědců a expertů (realisticka.cz), protože v důsledku násilně prosazované totální elektromobility tuším existenční ohrožení dosud nejvýznamnější společnosti Škoda Auto a celého autoprůmyslu v EU. Byl jsem totiž  také 11 let mluvčím automobilky. Stabilní a cenově dostupná elektřina není komoditou, je to základní podmínka fungování naší civilizace.     

Seznam rubrik