Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
Foto

Válka na Ukrajině za nedostatek plynu nemůže spotřeba zemního plynu roste již delší dobu a to nejrychleji ze všech fosilních paliv a silný růst lze očekávat i do budoucna. K růstu poptávky silně přispívá industrializace rozvíjejících se ekonomik v Asii, na Blízkém východě nebo v Latinské Americe. Díky rychle rostoucí produkci a přepravě zemního plynu ve zkapalněné podobě je zemní plyn dostupný i v zemích, které se nenacházejí v blízkosti jeho nalezišť. Zemní plyn v roce 2020 podílel na cca čtvrtině světové produkce elektřiny.

1 4
možnosti
JD

Odkud to máte překopírované?

1 1
možnosti
PZ

Pane Smutný trošku mícháte příčiny a následky, technicky je používání plynu jako náhrada uhelných a jaderných zdrojů jako záloha OZE správné, chyba je orientace na RF jako jediného dodavatele. Navýšení cen plynu je ale způsobeno jen a jen invazí na UA, které předcházelo omezení dodávek plynu do zásobníků Gazpromu v SRN na podzim 21. Energiewende je proces trvající 20+ let a ceny plynu, uhlí či ele jí byly ovlivňovány /dotace, subvence, aukce, atd/, ale současnou energetickou krizi a cenový šok nezpůsobila.

2 5
možnosti
AK

A co je tedy příčina a následek - podle vašeho názoru?

Cena emisních povolenek nic?

Zvýšení spotřeby plynu díky větrníků a slunečníkům nic?

Jen a jen Putin?

Energiewende se praktikuje už hodně dlouho, ale když pod sebou hodně dlouho podřezáváte větev, tak ona nakonec praskne.

Nevím proč z Německa musí vždycky přijít nějaké pohroma, ale nic dobrého od nich Evropa už hodně dlouho nezažila.

8 0
možnosti

Jestli dá někdo přednost uhelné elektrárně před jadernou, to už ani není zelený, ale b l b ý mozek.:-/

5 0
možnosti
KP

SSRN náš nedostižný vzor. I když možná by naše vláda měla následovat SSRN a uzavřít okamžitě Temelín i Dukovany.

1 0
možnosti
MK
PK

No nelze jim nic vytknout, teda vládě SRN, protože pracuje pro svůj národ i když Energiewende se moc nepovedla...:-)

3 2
možnosti
MS

Neúnosná cena energie spolehlivě vyžene kapitál a s ním miliony pracovních míst z průmyslu Německa, ale také Česka a dalších zemí EU. Tím se také dramaticky sníží příjmy a výdaje státu. Takhle si "práci" pro národ opravdu nepředstavuji. Green Deal = deindustrializace EU.

5 0
možnosti
  • Počet článků 122
  • Celková karma 35,06
  • Průměrná čtenost 2387x
Celý život jsem pracoval v komunikaci, napřed jako novinář s tematikou zahraniční politiky. Dodnes mne formuje šok z hrůz kambodžské genocidy spáchané v 70. letech Rudými Khmery. Byla naplánována jako maoistické sociální inženýrství a míněna  jako "náprava společnosti" zničením všeho, co nejsou a netvoří rolníci. Proto stoupence dnešní ideologie "zelené revoluce" s obdobnými zničujícími dopady na ekonomiku a společnost nazývám Zelenými Khmery. Přidal jsem do spolku českých vědců a expertů (realisticka.cz), protože v důsledku násilně prosazované totální elektromobility tuším existenční ohrožení dosud nejvýznamnější společnosti Škoda Auto a celého autoprůmyslu v EU. Byl jsem totiž  také 11 let mluvčím automobilky. Stabilní a cenově dostupná elektřina není komoditou, je to základní podmínka fungování naší civilizace.     

Seznam rubrik