Kryptoměny
Po načtení komentářů a rozhovorů s odborníky, investory, politiky atd., jste se mohli dočíst velmi rozdílné názory od bubliny až po měny budoucnosti. Osobně jsem se přece jen dozvěděl jednu podstatnou věc a tou je, že vlastně nikdo moc neví.
Kryptoměny jsou reakcí na stále větší kontrolu státu a bank nad finančními prostředky spotřebitelů. Kryptoměny jsou elektronickými penězi a mělo by se na ně i tak nahlížet. Státní tzv. fiat měny jsou centralizované a jejich likviditu zajišťuje zákon, který nařizuje příjímání měny. Kryptoměny jsou decentralizované a jejich příjímání je zcela dobrovolné. Kryptoměny jsou anonymní (jejich většina), zatímco držení státní měny je dobře dohledatelné (elektronické peníze), ale mají i anonymní část, hotovost. Centrální banky zajišťují, pomocí státních měn, několik úkonů v ekonomice: cenová hladina, cílená inflace, úrokové sazby atd., kryptoměny toto vše přenechávají na uživatelích (trhu).
Kryptoměny vznikly jako konkurence státních měn. Jednou z kritik národních měn je krytí dluhem, tedy není nikde definováno, kolik peněz může banka „vytvořit“ někdy se tedy můžou rozcházet zájmy jednotlivých ekonomických účastníků, např. kvantitativní uvolňování. Kryptoměna je kryta algoritmem, na jehož základě bude vytvořeno předem známé množství jednotek měny. Centrální banka tzv. cílí inflaci. Vlády však mění metodiku výpočtu inflace a nikdo přesně neví, jak vysoká reálná inflace je. Řízení úrokových sazeb, kdy běžní střadatelé mají velký problém zhodnocovat své prostředky alespoň ve výši inflace. Riziko záporných úroků, na které už některé centrální banky přistoupily. V budoucnu tedy můžou být zavedeny záporné úrokové sazby i na běžných účtech klientů bank. Spolu se zrušením hotovosti by spotřebitel neměl jinou možnost než bance platit za uložené prostředky či peníze utratit.
Dalším problémem je opatření, ke kterému bylo přistoupeno v některých státech jižních Evropy při řešení finančních problémů komerčních bank. Při finanční krizi a na ní navázané dluhové krizi vypnuli v některých státech bankomaty a lidé se nemohli dostat ke svým úsporám. Na Kypru dokonce z těchto úspor zaplatili i část dluhů bank. Střadatelé neměli žádnou možnost obrany.
Kryptomněny vznikly jako alternativa státních peněz. Ty nejvýznamnější tedy staví na předem známém množství peněz, anonymitě a decentralizaci. Kryptomněny stále mají mnoho problémů, ale jejich vývoj pokračuje, vznikají nové a dokonalejší měny. Vedle toho vznikají i záměrně chybně naprogramované kryptoměny, které se chtějí pouze svést na dnešní popularitě kryptoměn.
Spekulovat nad kryptoměnami je vysoce rizikové. Pokud nakupujete kryptoměny neberte za nejdůležitější jejich kapitálový nárůst či pokles za rok. Je to především diverzifikace portfolia, kdy zcela odkloníte od státní kontroly, část svých prostředků. Buďte však připraveni nést veškerá rizika s tím spojené.
Aleš Šmerda
Důchodová realita
Důchodová reforma strašák každé vlády. Většina ekonomů se shodne na její nezbytnosti k vzledem k budoucí udržitelnosti veřejných financí. Její provedení však naráží na rozdílné požadavky profesních a politických uskupení,
Aleš Šmerda
Kolik si můžeme půjčit
Vláda ČR plánuje už potřetí zvýšit schodek státního rozpočtu, tentokrát na 500 mld. Kč. Toto číslo nemusí být ještě konečné, záleží především na vývoji globální ekonomiky a ekonomiky EU.
Aleš Šmerda
Ne referenda, ale decentralizace
Švýcarsko je pro mnohé zemí, od které bychom se měli učit a inspirovat se jejich právním řádem a politickým systémem.
Aleš Šmerda
Prezidentské volby nebo volba SuperStar
Po klidném prožití Vánočních svátků se na nás na všechny vyřítili z televize, billboardů, internetu atd. kandidáti na prezidenta, kteří naplno rozjeli svoji kampaň.
Aleš Šmerda
Daňové ráje, dobře či špatně
Co jsou to daňové ráje? Všichni politici i většina občanů se shodnou, že daňové ráje jsou špatné a nežádoucí a firmy, které sídlí v daňových rájích, je třeba zavrhnout.
Další články autora |
Barbaři na hranicích. Fotky od Hamásu zahanbily západní média
Seriál Pokud vás už válka na Blízkém východě unavuje, podívejte se na fotky ze 7. října loňského roku. Ty...
K romskému chlapci po konfliktu s učitelem jela záchranka. Zasáhla policie
Policie řeší incident, při kterém se v Koryčanech na Kroměřížsku fyzicky střetl učitel s žákem....
Obsese zbraněmi, morbidní porno a stres. Vrah z fakulty střílel už na střední
Premium Čtyřiadvacetiletý muž ze středostavovské rodiny bez ekonomických problémů a se slibně rozběhlou...
Malý Vilík prohrál svůj boj s rakovinou. Sbírka pomohla rodině strávit čas spolu
Rodiče malého Vilíka na stránce Donio v červenci vybírali peníze, díky kterým se mohli plně věnovat...
Za zpackanou digitalizaci mimořádné odměny. Bral je i obviněný z Dozimetru
Premium Ministerstvo pro místní rozvoj zaplatilo za digitalizaci stavebního řízení k 9. září letošního roku...
Antarktida našla svého poštmistra. Nejúžasnější práci na světě bude dělat Brit
Antarktida právě vybrala nového ředitele pošty. Britská charitativní organizace totiž obsadila...
Česko bude znovu členem Rady OSN pro lidská práva, rozhodlo Valné shromáždění
Česko bude v příštích třech letech znovu členem Rady OSN pro lidská práva (UNHRC). Ta monitoruje...
Ozvěny železné opony. Harrisová i Trump prosí migranty z Evropy o hlasy
Premium Prezidentská kampaň ve Spojených státech vrcholí a do těsného souboje promluví donedávna přehlížené...
Biden si poprvé od srpna volal s Netanjahuem, mluvili i o odplatě vůči Íránu
Americký prezident Joe Biden si ve středu telefonoval s izraelským premiérem Benjaminem...
Hravé koupání s Bübchen: Soutěžíme o 5 balíčků dětské kosmetiky
Hraní s lodičkami, potápění nebo vytváření velehor z bohaté pěny? Jak vypadá váš koupelový rituál? Podělte se o něj v komentářích a třeba zrovna vy...
- Počet článků 20
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1012x