Kryptoměny
Po načtení komentářů a rozhovorů s odborníky, investory, politiky atd., jste se mohli dočíst velmi rozdílné názory od bubliny až po měny budoucnosti. Osobně jsem se přece jen dozvěděl jednu podstatnou věc a tou je, že vlastně nikdo moc neví.
Kryptoměny jsou reakcí na stále větší kontrolu státu a bank nad finančními prostředky spotřebitelů. Kryptoměny jsou elektronickými penězi a mělo by se na ně i tak nahlížet. Státní tzv. fiat měny jsou centralizované a jejich likviditu zajišťuje zákon, který nařizuje příjímání měny. Kryptoměny jsou decentralizované a jejich příjímání je zcela dobrovolné. Kryptoměny jsou anonymní (jejich většina), zatímco držení státní měny je dobře dohledatelné (elektronické peníze), ale mají i anonymní část, hotovost. Centrální banky zajišťují, pomocí státních měn, několik úkonů v ekonomice: cenová hladina, cílená inflace, úrokové sazby atd., kryptoměny toto vše přenechávají na uživatelích (trhu).
Kryptoměny vznikly jako konkurence státních měn. Jednou z kritik národních měn je krytí dluhem, tedy není nikde definováno, kolik peněz může banka „vytvořit“ někdy se tedy můžou rozcházet zájmy jednotlivých ekonomických účastníků, např. kvantitativní uvolňování. Kryptoměna je kryta algoritmem, na jehož základě bude vytvořeno předem známé množství jednotek měny. Centrální banka tzv. cílí inflaci. Vlády však mění metodiku výpočtu inflace a nikdo přesně neví, jak vysoká reálná inflace je. Řízení úrokových sazeb, kdy běžní střadatelé mají velký problém zhodnocovat své prostředky alespoň ve výši inflace. Riziko záporných úroků, na které už některé centrální banky přistoupily. V budoucnu tedy můžou být zavedeny záporné úrokové sazby i na běžných účtech klientů bank. Spolu se zrušením hotovosti by spotřebitel neměl jinou možnost než bance platit za uložené prostředky či peníze utratit.
Dalším problémem je opatření, ke kterému bylo přistoupeno v některých státech jižních Evropy při řešení finančních problémů komerčních bank. Při finanční krizi a na ní navázané dluhové krizi vypnuli v některých státech bankomaty a lidé se nemohli dostat ke svým úsporám. Na Kypru dokonce z těchto úspor zaplatili i část dluhů bank. Střadatelé neměli žádnou možnost obrany.
Kryptomněny vznikly jako alternativa státních peněz. Ty nejvýznamnější tedy staví na předem známém množství peněz, anonymitě a decentralizaci. Kryptomněny stále mají mnoho problémů, ale jejich vývoj pokračuje, vznikají nové a dokonalejší měny. Vedle toho vznikají i záměrně chybně naprogramované kryptoměny, které se chtějí pouze svést na dnešní popularitě kryptoměn.
Spekulovat nad kryptoměnami je vysoce rizikové. Pokud nakupujete kryptoměny neberte za nejdůležitější jejich kapitálový nárůst či pokles za rok. Je to především diverzifikace portfolia, kdy zcela odkloníte od státní kontroly, část svých prostředků. Buďte však připraveni nést veškerá rizika s tím spojené.
Aleš Šmerda
Důchodová realita

Důchodová reforma strašák každé vlády. Většina ekonomů se shodne na její nezbytnosti k vzledem k budoucí udržitelnosti veřejných financí. Její provedení však naráží na rozdílné požadavky profesních a politických uskupení,
Aleš Šmerda
Kolik si můžeme půjčit

Vláda ČR plánuje už potřetí zvýšit schodek státního rozpočtu, tentokrát na 500 mld. Kč. Toto číslo nemusí být ještě konečné, záleží především na vývoji globální ekonomiky a ekonomiky EU.
Aleš Šmerda
Ne referenda, ale decentralizace

Švýcarsko je pro mnohé zemí, od které bychom se měli učit a inspirovat se jejich právním řádem a politickým systémem.
Aleš Šmerda
Prezidentské volby nebo volba SuperStar

Po klidném prožití Vánočních svátků se na nás na všechny vyřítili z televize, billboardů, internetu atd. kandidáti na prezidenta, kteří naplno rozjeli svoji kampaň.
Aleš Šmerda
Daňové ráje, dobře či špatně

Co jsou to daňové ráje? Všichni politici i většina občanů se shodnou, že daňové ráje jsou špatné a nežádoucí a firmy, které sídlí v daňových rájích, je třeba zavrhnout.
Další články autora |
Chlípní rudoarmějci na lovu. Slavný fotograf nafotil tutlanou sexualitu v SSSR
Seriál Jen rok po Stalinově smrti dorazil do Sovětského svazu Henri Cartier-Bresson. Slavný francouzský...
Koruny místo eur. Reebok nabízel oblečení za hubičku, Češi zběsile nakupovali
Za neobvykle nízké ceny nabízel oblečení internetový obchod značky Reebok. V sekci „výprodej“ na...
V Indii se zřítil letoun s 242 lidmi mířící do Británie, dopadl na lékařskou ubytovnu
Letadlo společnosti Air India s 242 lidmi na palubě mířící do Británie se krátce po startu zřítilo...
Plzeň truchlí, oblíbený učitel a psycholog Václav Holeček nepřežil drama u přehrady
Ve věku třiasedmdesáti let náhle zemřel oblíbený plzeňský učitel, matematik, vědec a psycholog ...
Zlomový nález v septiku. Nová stopa v záhadném zmizení Ivany Koškové
Premium Bylo jí 14 let, když v roce 1997 beze stopy zmizela. Ivana Košková z Příšovic na Liberecku se stala...
Jaderná hrozba u hranic NATO. Rusko rozšiřuje základnu v Kaliningradu
Rusko v poslední době rozvíjí a modernizuje své základny pro jaderné zbraně v blízkosti zemí...
Koalice SPOLU
Koalice SPOLU složená z ODS, KDU-ČSL a TOP 09 vznikla v roce 2020 s cílem zamezit drobení hlasů....
Poslala manželce zprávu, že jsme milenci. Sekal jsem ji do hlavy, vypověděl primář
Šokující detaily mimořádně brutální vraždy dnes zaznívají u Krajského soudu v Plzni, kde stanul...
Věra Jourová
Eurokomisařka Věra Jourová získala v září 2019 post místopředsedkyně Evropské komise. V ní měla na...

PRACOVNÍK PÉČE O VOZY - BRIGÁDA (A13685)
AURES Holdings a.s.
Ústecký kraj
- Počet článků 20
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1012x