Řešení, jak zrušit trvalý pobyt nežádoucí osobě

Máte ve svém bytě nebo domě přihlášenou k trvalému pobytu osobu, se kterou nemáte nebo už nechcete mít nic společného a nevíte, co s tím? Neklesejte na mysli, existuje řešení, jak takový trvalý pobyt zrušit.

S trvalým pobytem opravdu mohou být starosti. Za prvé, údaj o trvalém pobytu je sice pouze evidenčního charakteru, ale…

…ve skutečnosti s ním pracuje celá řada dalších zákonů a navazuje na něj řada práv a povinností od práva volebního až po poskytování sociální dávek nebo úhrady poplatků za odpad.

Za druhé, z přihlášení k trvalému pobytu sice nevyplývají žádná práva k objektu nebo k vlastníkovi nemovitosti, laicky řešeno, to, že je někdo někde přihlášen k trvalému pobytu, mu žádné nároky na ono bydlení nedává, ale…  

…postavení vlastníka nemovitosti je v jistém slova smyslu ztíženo už jen tím, že v evidenci obyvatel je uveden údaj o trvalém pobytu jiné osoby, který třeba ani neodpovídá skutečnému stavu, a tento údaj může být poskytnut různých orgánům, například exekutorovi.

Abychom si upřesnili užité pojmy: Trvalým pobytem, přesněji řečeno, místem trvalého pobytu (nahradil předchozí „trvalé bydliště“), se rozumí adresa pobytu občana v České republice, která je vedena v registru obyvatel, a kterou si občan zvolí zpravidla v místě, kde má rodinu, rodiče, byt nebo zaměstnání. Každý může mít jen jedno místo trvalého pobytu a jde o svobodnou volbu každého z nás, kde se k trvalému pobytu přihlásí. Může však jít pouze o objekt, který je označen číslem popisným nebo evidenčním, popřípadě orientačním číslem a který je určen pro bydlení, ubytování nebo individuální rekreaci.

Nejčastější problémy v souvislosti s trvalým pobytem se objevují v rámci exekučních řízení. Soudní exekutor se jako první zaměřuje na místo trvalého pobytu dlužníka, kde hledá nejen jeho, ale především majetek, který by mohl zpeněžit. A nezabývá se už tím, zda jde o jeho skutečné místo pobytu a zda a co je v daném bytě koho, resp. zda jde vůbec o věci dlužníka. Není pak výjimkou, že exekutor odveze i věci někoho jiného. A jeden problém pak stíhá druhý, třetí... V jistém slova smyslu je význam institutu trvalého pobytu přeceňován, ale pokud by vám měl zaklepat na dveře exekutor a hledat u vás někoho, kdo tam už dávno nebydlí a ani bydlet nebude, je lepší takové situaci předejít. A níže se dozvíte jak.

Nyní se na chvíli zaměřím na citaci zákona, abyste dostali úplný obraz dotčené problematiky. Nemusíte se však bát, nepůjde o nesrozumitelné bláboly. Zrušení údaje o místu trvalého pobytu upravuje zákon č. 133/2000 Sb., o evidenci obyvatel, ve znění pozdějších předpisů, konkrétně v § 12. Zrušení probíhá ve správním řízení buď z moci úřední, nebo na žádost oprávněné osoby.

Z moci úřední jde o případy (viz. § 12 odst. 1 písm. a) a b) citovaného zákona), kdy:

-          zápis o místu trvalého pobytu byl proveden na základě chybných či falešných údajů nebo

-          objekt na adrese trvalého pobytu již neexistuje.

Na žádost oprávněné osoby je možno údaj o trvalém pobytu zrušit tehdy, jestliže zaniklo užívací právo osoby k objektu, jehož adresa je v evidenci obyvatel uvedena jako místo trvalého pobytu a neužívá-li tato osoba objekt (dle § 12 odst. 1 písm. c) cit. zákona). A to je právě případ, který nás zajímá.   

Nyní už tedy víme, o jaké zákonné ustanovení se bude zrušení trvalého pobytu nežádoucí osobě v našem bytě opírat a můžeme si ho podrobněji rozebrat. Aby totiž mohlo být žádosti vyhověno, musí být podána oprávněnou osobou a musí být splněny další podmínky stanovené zákonem.

Předně žádost se podává u příslušného úřadu, ohlašovny (radnice, obecní úřad atd.). Kdo je oprávněnou osobou k jejímu podání? Jde o vlastníka dotčené nemovitosti, tedy vás (dále může jít o osobu, která si trvalý pobyt ruší, nicméně to není náš případ). Mezi další podmínky stanovené zákonem patří:

1. zánik užívacího práva osoby k objektu (nebo jeho části), jehož adresa je vedena v evidenci obyvatel jako místo trvalého pobytu, a dále

2. faktický stav, kdy osoba objekt (nebo jeho část) neužívá.

Veškeré tyto podmínky je v řízení povinen prokázat navrhovatel, tedy opět vy. Nicméně neklesejte na duchu, není to tak složitě, jak se na první pohled může zdát. Zánik užívacího práva se v případech, kdy bylo založeno písemně (tj. písemnou smlouvou, např. nájemní, podnájemní), dokazuje nejlépe listinou, na jejímž základě došlo k ukončení užívacího práva (např. u nájemní smlouvy uzavřené na dobu určitou to bude touto nájemní smlouvou, v níž je uveden termín skončení nájmu nebo výpovědí z nájmu). Další variantou je důkaz kupní smlouvou a výpisem z katastru nemovitostí, ze kterých vyplývá, že dotyčná osoba již není vlastníkem nemovitosti, ale jste jím vy. Jako důkaz může rovněž sloužit soudní rozhodnutí, z něhož plyne, že došlo k zániku užívacího práva (například rozhodnutí o vyklizení nemovitosti) anebo dohoda manželů o vypořádání společného bydlení. Horší situace nastává tehdy, kdy užívací právo bylo založeno jen ústní dohodou. To se pak budete muset omezit na prohlášení o zániku užívacího práva nebo na čestné prohlášení.

Co se týče splnění podmínky neužívání objektu, bývá zpravidla prokazována formou prohlášení, ale důkaz lze provést i výslechem sousedů, dalších osob žijících v předmětném bytě nebo získáním jejich písemného vyjádření.  

Pokud se vám tohle všechno podaří dát dohromady, můžete mít za měsíc rozhodnutí o zrušení trvalého pobytu doma. Lhůta pro vyřízení žádosti je totiž 30 dnů, max. s připočítáním dalších 30 dnů, jestliže je zapotřebí nařídit ústní jednání nebo místní šetření. Výsledné rozhodnutí se doručuje všem účastníkům řízení, tedy vám jako navrhovateli a dále osobě, které se trvalý pobyt ruší. Zde velice často nastává situace, kdy není možno této osobě doručit z důvodu neznámého místa pobytu. Nelekejte se ale, zákon tuto situace řeší pomocí doručení rozhodnutí veřejnou vyhláškou. Po doručení rozhodnutí a nabytí právní moci dojde k oficiálnímu zrušení údaje o místě trvalého pobytu a dané osobě bude přidělena tzv. úřední adresa, nemá-li možnost se přihlásit jinam. A to je vše, máte vyhráno, podařilo se vám dosáhnout zrušení trvalého pobytu ve vašem bytě nebo domě nežádoucí osobě.

Možná teď máte pocit, že celý proces je zdlouhavý a navíc vyžaduje vaši aktivitu. Pak ale vězte, že výsledek vám pomůže předejít nepříjemný situacím, například již zmíněné návštěvě exekutora a že v tomto případě se velice vyplatí poslechnout přísloví „Třikrát měř, jednou řež!“.

 

Autor: Petra Šmardová | středa 28.7.2010 11:30 | karma článku: 40,36 | přečteno: 80686x