Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Slovo demokracie nesnáší přívlastky, pane ...

Tak se "nám" včera na Hyde Parku objevil další demagog, tentokrát dokonce politolog a vysokoškolský učitel. Diváci ho naštěstí prohlédli a dali mu to v závěrečném hodnocení znát. Je smutné, když "obyčejní" lidé projevují větší moudrost než intelektuálové, kteří by měli být vybaveni kriticko-relistickým myšlením alespoň poněkud lépe.

Jak každý "dobrý" demagog, řekl i pan Lubomír Kopeček mnoho pravdivého a poučného, řekl však i nemálo polopravd až nepravd. Mne osobně nejvíc dohřálo, jak obratně, když přišla řeč na demokracii, přešel na liberální demokracii - "jako by se nemetlo", jako by bylo samozřejmé a dáno odkudsi zhora, že mezi demokracií a liberální demokracií je téměř rovnítko.

Přiznávám, že mne to dohřálo hlavně proto, že jsem v dětství zažil, co znamená "lidová demokracie", kterou jsme měli za komunistické totality v padesátých letech. Svým způsobem je nepřijatelný i pojem sociální demokracie, byť  nebo právě proto, že má nejblíž k demokracii jako k vládě lidu. Dnešní, vyspělé chápání demokracie by mělo být přece jen poněkud jiné: vládě většiny.

Tak jako pojem sociální demokracie ztáčí demokracii příliš doleva, pojem liberální demokracie ji ztáčí příliš doprava, k liberalismu a neoliberalismu, který dnes nejen nás zde v Česku, ale v celém světě znesvobodňuje, protože svobodu chápe stále víc a víc jako svobodu jen pro bohaté. Je to stále viditelnjěší jak ve vnitrostáních, tak zeména v mezinárodních měřítcích: bohatí stále víc utlačují nejen chudé, ale většinu, a to je v přímém rozporu s prinicipy demokracie.

Dobře to vystihuje Ivan Štamapach v článku Svoboda proti humanismu?:                                             Lidská práva jsou dnes pravicí nálepkována jako humanrightismus a posměšně označována za levicový výmysl nebo u nás (za ‚Havlovu‘) ‚pravdulasku‘. Pozoruhodné je, že pravice se již delší dobu snaží lidská práva v teorii zpochybňovat a v praxi oklešťovat ve jménu svobody. To, co koná stát, samo o sobě, bez ohledu na způsob vzniku státních rozhodnutí, má prý směřovat proti svobodě, státní mocenské centrum (parlament, vláda, soudy) prý člověka zotročuje, je nutno usilovat o zeštíhlení státu.

Což je v dojemné shodě s komunistickou ideologií: komunisté nahradili svrchovanou státní moc mocí nikým nevolenou a nikomu neodpovědnou státostranou podpořenou mimoprávní ozbrojenou složkou Lidových milicí. Parlament a vláda zcela otevřeně plnily stranická usnesení. Ne bezdůvodně se tehdy u nás mezi lidmi potajmu mluvilo o komunistech jako k mafiánech, ne bezdůvodně se nyní hovoří o mafiánech ovládajících naši dnešní ‚demokracii‘. Může se o tom dnes  mluvit sice veřejně, ale výsledek je stejný: nulový.
Ještě za života některých z nás se v USA odehrála ukázka zásahu centrální státní moci proti svobodě jedné univerzity a jednoho amerického státu. Byla to známá kauza Jamese Mereditha z let 1961 a 1962. Tento potomek amerických původních obyvatel a Afroameričanů, občanský aktivista pro rovná práva bez ohledu na rasu, se odvážil zapsat na univerzitu státu Mississipi. Orgány školy i státu a také mnoho bílých studentů mu bránili chodit na přednášky. Prezident John F. Kennedy nasadil proti mississippské Národní gardě ozbrojenou složku federálního ministerstva spravedlnosti, s podporou armády. Ozbrojený střet stál dva lidi život a 188 osob bylo při střelbě zraněno. Právo studenta zapsat se a pak studovat pak bylo zajištěno.

Svobody se ve válce amerického Severu proti Jihu dovolávala Konfederace. Hájila svobodu jižních států unie zachovávat bez ohledu na mocenské zásahy unie otrokářské pořádky. Hájila svou rasistickou svobodu proti demokratické státní moci a proti lidským a občanským právům černochů. Tady už historii sporu svobody a humanismu začínáme rozumět…
Můžeme nadhodit myšlenkový experiment, který svobodu spojí s vlastnictvím. Svobodou byl v češtině původně člověk, který vlastnil pozemky a nebyl závislý na vrchnosti. Později z toho vzniklo označení samotného vztahu k vrchnosti. Tuto svou moc nad ‚kusem země‘ všemi prostředky hájí dnešní obhájci svobody a popírači práv.

Patos svobody, jímž svůj boj ozdobují, ovšem vyčpěl. Ztratil věrohodnost. Jejich svoboda je věrohodná jako svoboda poskytnutá obyvatelům známého místa, na jehož bráně byl nápis Arbeit macht frei. Až česká pravice jednou prosadí lágry na periferiích pro bezdomovce a nepřizpůsobivé, jak to nedávno navrhovala, mohli by pro změnu u vchodu nechat umístit nápis Byznys osvobozuje.
Svoboda, která se nevylučuje s lidskými právy, se neredukuje na moc a bohatství, má jiný základ. Je jím neredukovatelné lidství. Fiktivní svobodu pomohl demaskovat svou dialektikou pána a raba G. W. F. Hegel: zotročující moc zotročuje (i) svého držitele. Vlastní svobodu umožňuje pouze respekt ke svobodě jiných. Reálná svoboda se historicky prosazuje v konfliktu reálných zájmů, totiž v konfliktu člověka jako tvůrce hodnot s lidskou karikaturou držitelů moci.[1]

 

 

 

[1] In: Bohumil Sláma, ed.: Tomáš G. Masaryk, neomodernismus, neounitarismus a nová reformace, v přípravě

Autor: Bohumil Sláma | sobota 7.4.2012 10:10 | karma článku: 29,70 | přečteno: 4055x
  • Další články autora

Bohumil Sláma

Co má hilsneriáda společné se sobotkiádou

Věřím, že naprostá většina diváků, kteří sledovali první díl televizního filmu Zločin v Polné, ho pochopili správně: šlo o zápas zdravého rozumu s rozumem nezdravým, mýtickým, demagogickým a uchylujícím se ke lžím.

7.2.2016 v 9:32 | Karma: 12,31 | Přečteno: 1093x | Diskuse| Ostatní

Bohumil Sláma

Antisemitismus a antisemitismus

V Hořejšových Toulkách českou minulostí jsem našel pouze dvě chyby: že Havlíček byl antisemita a že Smetana měl pravděpodobně lues.

15.1.2016 v 12:50 | Karma: 12,12 | Přečteno: 685x | Diskuse| Ostatní

Bohumil Sláma

V čem mají muslimové pravdu: Milan Lasica nám všem, zejména našim „elitám“

Islám sice navázal na judaismus a křesťanství, ale v mnohém je opravil, byl ve své době pokrokový, a proto se muslimové na judaismus i křesťanství od počátku dívali a dodnes dívají přezíravě, mnozí pohrdavě.

13.1.2016 v 12:38 | Karma: 35,67 | Přečteno: 2727x | Diskuse| Ostatní

Bohumil Sláma

Je potřebná Ústava Země?

Rád přiznávám, že Návrh ústavy Země, vypracovaný profesorem Masarykovy univerzity Josefem Šmajsem, s jehož textem jsem se seznámil před nedávnem, na mne silně zapůsobil.

19.12.2015 v 16:39 | Karma: 6,82 | Přečteno: 345x | Diskuse| Ostatní

Bohumil Sláma

Jak se dá onálepkovat i slovo kavárna

Když jsem v článku pro Aktuálně.cz (Názory, http://blog.aktualne.cz/blogy/bohumil-slama.php?itemid=26497) přiřadil našeho nynějšího prezidenta spolu s Le Penovou k lůze,

15.12.2015 v 18:58 | Karma: 17,40 | Přečteno: 988x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

Na Islandu havaroval autobus s českými turisty, pět jich skončilo na JIP

16. června 2024  11:35,  aktualizováno  11:50

Aktualizujeme V islandském Öxnadalu havaroval v pátek autobus s 22 českými turisty. Podle cestovní kanceláře...

Marian to slíbil, řekl Zdechovský o Jurečkově záměru skončit v čele lidovců

16. června 2024  11:22,  aktualizováno  11:46

Zvolená poslankyně do europarlamentu Markéta Gregorová za Piráty v pořadu Partie Terezie Tománkové...

Dozorce v ruské věznici se podařilo osvobodit, útočníci jsou po smrti

16. června 2024  10:25,  aktualizováno  11:43

Skupina šesti mužů se v sobotu ve vazební věznici v Rostově na Donu na jihozápadě Ruska zmocnila...

Řidič se třemi promile se zaklínil s autem na peronu, smetl ho vlak

16. června 2024  10:12

Více než tři promile alkoholu nadýchal řidič, který v neděli ráno způsobil srážku s vlakem na...

  • Počet článků 512
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1072x
Psycholog, polyhistor, publicista a spisovatel; zakladatel dobročinného vydavatelství Atelier 89, autor knih Milostné koláže, Základy muškaření a Zapomenutý prorok Tomáš G. Masaryk, editor knihy K.H.B. a T.G.M o svobodném myšlení, spoluautor knih Tomáš G. Masaryk, neomodernismus a Charta 2012 a Věrni zůstaneme. Články publikuje nejčastěji na Aktuálně.cz.

Seznam rubrik