Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Hodina od Prahy a kafkovské téma

Netušil jsem, jak snadno a zdařile může člověk udělat dobrý krok k velké a pozitivní životní změně. Po 48 letech života v Praze jsem se přestěhoval do jednoho nevelkého/nemalého města na severu Čech. Donutilo mne to přemýšlet.

Snažím se přemýšlet o tom, jaký je rozdíl mezi životem v hektické a ambicemi nabité Praze a existencí v městě vzdáleném autem jen hodinu cesty. Předtím mne tyto úvahy ani nenapadly. K mé škodě. Ale rychle se učím.

Největším překvapením pro mě byla ta výrazně odlišná existenciální poloha myšlení lidí „tam“ a „tady“, tak málo vzdálených od sebe. A zjištění, že česká společnost je rozdělena mnohem více a daleko hlouběji, než se může na první pohled zdát. Nikoliv politicky. Zatímco v hlavním městě se téměř všechno společensky dělí horizontálně profesemi, kariérami, ambicemi, sociální a životní úrovní, úspěchem a podobně, region funguje vertikálně s malou „horizontální čepicí“, která je pro jeho obyvatele téměř nezajímavá.

Mám toto téma nyní takové „zoomované“. Byl jsem Prahou tak nějak umanutý. Neuměl jsem si život představit jinde. Bodejť ne, po těch letech. Zdrželo mě v ní nějaké vzdělání, pár zaměstnání a několik nezdařených manželství. Nepřerušil jsem z Prahou spojení, jezdím do ní minimálně jednou týdně na porady, schůzky a za různým vyřizováním a stále ostřeji vnímám tu propast.

Učím se, že v bývalých Sudetech nikdo neuteče před svou pravou reputací a nikdo o sobě nemůže lhát, neboť maskování tu nefunguje, výsledky přicházejí rychle. Zatímco v Praze se pořád hrají nějaké role a hochštaplerství může přežívat velmi dlouho, sobectví a pragmatismus lze léta ukrývat za maskou nové Matky Terezy či image Františka z Assisi. Lidé se tu mnohem víc baví a smějí, než schůzují, radí a plánují „projekty“. Otvírají se k cizincům pomaleji, sledují je bedlivěji, ale obecně k sobě mají daleko blíže, jejich sebepřijetí je až transparentní a přijetí trvalejší. Humor má mnohem hojnější výskyt a v jeho rámci lze tolerovat poněkud drsnější pravidla.

Praha se tváří jako kosmopolitní metropole velkých možností a svobody, je strnulá i hektická a přepjatá bojem o příležitosti bez pravidel. Hodinu od metropole převažuje patriotismus a jasná pravidla, většinou nepsaná.

Mnohem méně se lidé ve společnosti kousek od Prahy baví o politice, jsou na ní daleko méně závislí. A když už, tak jsou lidské úsudky bystřejší, uvolněnější a mají kouzelný nadhled. Nad regionální politikou se po pár větách mávne rukou a ta „vysoká“ je bez nadbytečné hlubokomyslnosti zdrojem až nemilosrdného humoru, za nímž lze spatřit velmi dobrý přehled. A jiný pohled. V Praze je prezident Miloš Zeman obhroublým nezdvořákem, který mluví sprostě a nehledí na vážnost svého úřadu, spíše na vlastní ego a pletichy, ale komentáře jsou opatrné. Na „venkově“ jeho domácí „hry“ nikoho nezajímají, záliby v alkoholu, pletichách a prostořekosti se berou jako standard (asi jako že v noci je tma), je však především globálním nositelem mezinárodní ostudy, když neví, jak se má obléct na audienci u britské královny Alžběty II., přijde k ní v saku a kravatě a v modrých semišových botách, když má být v žaketu a černých lakýrkách. O Sobotkovi se nemluví jako o muži bez charismatu, ale jako o slabingrovi a podvraťákovi. Všichni to dostanou „natvrdo“.

Rychle jsem se naučil, že je tu parking zadarmo nebo za 10 korun na hodinu, zatímco Praze vládnou modré zóny a parkuje se za 40 na hodinu, pokud je vůbec kde. Že je tu veškerá infrastruktura jako v Praze včetně značkových supermarketů a hypermarketů a všechno je blíž. Že sem zajíždějí hostovat divadla a umělci, na které se v Praze těžko dostanete.

Nebo že když si potřebujete něco zařídit, tak spíš narazíte na lidi, kteří začnou nejdříve přemýšlet o tom, „jak by to šlo“, než na ty, kteří vydávají mnoho energie na vysvětlení „proč by to nešlo.“

Ještě jsem však nepochopil, proč jsou tu lidé šťastnější, méně ubrečení a když něco nejde tak, jak by mělo, tak se nejdřív postarají o to, aby to fungovalo lépe. A až potom se zabývají příčinami, proč to prve šlo hůře. Už jsem si začal sám doma i zpívat, což se mi už pár let nestalo.

Připadá mi to všechno tak nějak „kafkovské“. Ale přijdu na to...

Autor: Pavel Skramlík | pondělí 26.6.2017 8:30 | karma článku: 16,29 | přečteno: 364x
  • Další články autora

Pavel Skramlík

Petr Kellner byl největším hráčem českého hřiště

Odvážit se veřejně popsat, co znamenal šestapadesátiletý český podnikatel Petr Kellner, jenž v neděli zahynul ve zříceném vrtulníku na Aljašce, pro českou ekonomiku, politické zákulisí a celkové společenské klima, je velká výzva.

30.3.2021 v 15:03 | Karma: 37,96 | Přečteno: 3716x | Diskuse| Politika

Pavel Skramlík

Gerrard je vynálezcem fotbalu, který se hraje na žluč

Asi to na první pohled tak nevypadá. Ale zápas odvety osmifinále fotbalové Evropské ligy Glasgow Rangers – Slavia Praha (0:2) zřejmě vstoupí do dějin jako „hi-tech“ nejpopulárnějšího světového sportu.

20.3.2021 v 8:21 | Karma: 47,86 | Přečteno: 15027x | Diskuse| Politika

Pavel Skramlík

Nezajímavý blog k biologické válce o přežití

Můj předvánoční blog nebude moudrý. Nebude chytrý. Patrně nezajímavý, třeba i zaslouženě nečtený. Rok 2020 si zaslouží, aby krátký byl. Nebude dávat naději. Stát a jeho občané jsou v biologické válce s pandemickým nepřítelem.

21.12.2020 v 8:59 | Karma: 18,55 | Přečteno: 495x | Diskuse| Politika

Pavel Skramlík

Dunning-Krugerův efekt hlupáků po česku

Všechny vážné společenské kolize, nechť už jsou vyvolány válkami, pandemiemi, konflikty společenských hodnot, ekonomickými krizemi či ekologickými hrozbami a podobně, jsou vlastně objevné. Provází je tzv. Dunnig-Krugerův efekt.

11.12.2020 v 8:30 | Karma: 27,76 | Přečteno: 1169x | Diskuse| Společnost

Pavel Skramlík

Nesnesitelná tíže bytí Milana Kundery

Nechal jsem si pár dnů odstup, než jsem se odvážil napsat tento blog na účet biografické knihy autora Jana Nováka s titulem KUNDERA Český život i doba. Ovládl mne díky ní hluboký smutek neútěšnosti „nesnesitelné lehkosti bytí."

9.7.2020 v 7:40 | Karma: 36,03 | Přečteno: 3953x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Auto vyjelo z vozovky a srazilo tři lidi. Žena zemřela, dvě vnučky jsou zraněné

2. května 2024  16:40,  aktualizováno  3.5 12:38

Osobní auto srazilo dnes odpoledne v Čáslavicích na Třebíčsku ženu a dvě děti. Žena srážku...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Budoucnost válčení? Stíhačka řízená AI obstála v „boji“, vezla i šéfa letectva

3. května 2024  21:23

Americký šéf letectva Frank Kendall se poprvé proletěl experimentální stíhačkou F-16, kterou místo...

Hamás má týden na příměří, jinak Izrael vtrhne do Rafáhu, spekuluje Egypt

3. května 2024  19:28,  aktualizováno  21:13

Izrael dal palestinskému radikálnímu hnutí Hamás týden na to, aby přijal dohodu o příměří a...

V Berlíně hoří výrobní hala firmy produkující zbraně poskytnuté Ukrajině

3. května 2024  15:44,  aktualizováno  20:58

Hasiči na jihozápadě Berlína likvidují rozsáhlý požár výrobní haly, ve které jsou uskladněny...

Názor, že Paroubek parazituje, nestačil. Podle soudu může iniciály ČSSD použít

3. května 2024  19:44

Volební senát Nejvyššího správního soudu (NSS) zamítl návrh Sociální demokracie (SOCDEM) na zrušení...

  • Počet článků 148
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2965x
Od roku 1970 jsem novinářem, zejména sportovním, ve velkých denících, časopisech a na TV Nova. Mými obory byly především fotbal, motorismus a atletika. Díky tomu jsem sjezdil celý svět. Nyní píšu hlavně knížky, u nichž jsem své jméno zaměnil v r. 2010 za pseudonym Felix Boom. Mám na kontě 26 knih, mj. romány Kiosek na pláži, Ježíš Kristus výtržník aneb Třetí zákon, Lepší svět, Plán umírání, také sbírku poezie, společenské studie a mj. oblíbenou Kuchařku osamělého muže. Mou poslední knihou je kontroverzní titul Špatný princip státu (s podtitulem Rozkradený ráj demokracie) o dějinách Česka od r. 1938. Knížky vydávám ve vydavatelství BLINKR, jsou k mání v běžné síti knihkupectví a e-shopů včetně mého vlastního www.blinkr-eshop.com. Rediguji nové knihy pro jiné vydavatele a administruji webové stránky. Blogování je moje hobby.